طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

نگار سریع الاطلاقسهیل براکسپهر دانشسلیمانیسحرناز سلیمانی پاکنیما کیوانیحسین مژدهیبهمن احمدیفرزاد دلیری farzaddaliriامید حیدری پوریمحمد فخری داریانعباس اقسامی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

زیباترین خاتون جهان در کاشان

تلفیق دیروز و امروز در معماری

بازدید : 24,956 بار

21 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

با همه  آلودگیهای تصویری ایجاد شده در کشور و لجام گسیختگی بسیار در معماری معاصر و پدیداری معماریهای بی هویت و تقلیدی ایجاد شده به دست کاسبان عرصه معماری ، هنوز هم بعضا آثاری خلق می شود که انسان سرگشته امروز را امید بهبود بخشد.

با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس
تلفیق دیروز و امروز در معماری

امروزه رشد بی رویه شهرها و نیاز جامعه مهاجر به سرپناه و کمبود فضای کافی و لازم و سواستفاده کاسبان بساز بفروش چنان بلایی بر سر معماری ایران آورده که از هر طرف که نگاه میکنی جز آلودگی تصویری و پریشانی احوال شهر ها و لجام گسیختگی و ناهنجاری در معماری یک شهر نخواهی دید و متاسفانه اگر آثاری زیبا در زمینه معماری نیز از گذشتگان بجامانده باشد  در این بلبشوی برج سازی و ایجاد کاخ‌های بی قواره باز هم چیزی نخواهی دید همانطور که در خیابان ولیعصر تهران به مدد دسته گل‌های به آب داده شهرداری با ایجاد چند ساختمان بدون کارشناسی کوه‌های تهران برای همیشه از دید مردم پنهان می مانند.

اما در این روزگار خلق بناهایی زیبا با نگاه به معماری غنی و هنرمندانه  دیروز و علم و دانش و تکنولوژی امروز بارقه های امید را در آدمی ایجاد میکند و باورت می شود که هنوز هم اگر خود بخواهیم می توانیم بخشی از فرهنگ و هنر ایرانی را زنده کنیم همینطور که خاتون زیبا در قمصر کاشان چنین کرده است. 

ذخیره عکس

در سرای خاتون  قمصر، بیش از ۲۰۰ هنر به کار گرفته شده است. و در ضمن  بنایی ضد زلزله بوده  که از بتون و فلز ساخته شده است .

معماری خانه درون‌گراست. به فضای هشتی که وارد شوید باید تکلیف خودتان را روشن کنید که اگر برای جلسه یا مراسمی دعوت شده‌اید باید وارد حوضخانه شوید، اگر میهمان هستید به شاه نشین وارد شوید، اگر از محارم باشید به اندرونی بروید و باز قسمت اندرونی خود دهلیزها و لایه‌های مختلفی دارد که هر کسی نمی‌تواند داخل شود.

ذخیره عکس
سرای خاتون قمصر

هریک از اتاق های این بنا نیز با عنوان مشخصی طراحی شده؛ مثلا اتاق موسیقی به شیوه عمارت عالی قاپوی اصفهان و اتاق آیینه با ظرافت خاصی از بنای شاه چراغ شیراز الگو برداری شده است. دو پیش بخاری در دو طبقه این بنا قرار گرفته که با طرح کلاه سربازان صفوی طراحی شده و با گچبری هایی به سبک قاجاری کاشانی زینت داده شده است. سردر این عمارت نیز از خانه تاریخی پیرنیا الهام گرفته است.

 

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

شاید در باورتان نگنجد که این بنا نه از دوره قاجار بوده و نه از دوره پهلوی بلکه معماری این بنا در سال 1380 به پایان رسید و طراحی و ایجاد چنین بنایی که تلفیقی از معماری سنتی و مدرن از هر دو جهت فرم و محتوا بوده تنها به سلیقه صاحب این بنا بر می گردد که خواسته در بنایی با هویت و فرهنگ ایرانی زندگی کند.و تنها به عنوان سر پناه برای وی نبوده است.

نظرات خود را با طراگاه در میان گذارید.


بازدید : 24,956 بار

21 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هامعماری ایرانیمعماری سنتیقمصر ، کاشانحوضخانهشاه نشیناندرونیهشتیعالی قاپوشاه چراغ شیراز

مطالب محبوب »

Tuesday , 27 June , 08:11