طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

ساغر صادقیفاطمه براتیجواد خداییرضا جعفری نژادمهراد رمضانیامین جعفری منشابزار تونل جهانآزاده شاهچراغیشرکت رویا طرح داخلیشرکت رویا طرح داخلیuser 5محمد احمدی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

گذری بر لقمان بابا در تنهایی و غربت

معماری آرامگاه لقمان بابا همچنان ابهت و صلابت خود را حفظ کرده است

بازدید : 65,888 بار

17 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

در بناهای آرامگاهی، مقبره‌ای در نزدیکی شهر سرخس و مرز ترکمنستان به نام مقبره‌ی «لقمان بابا» از آثار معماری برجسته دوران خود در سده‌ی هشتم هجری، واقع شده و با توجه به بنای قدرتمند و محکم خود هم‌چنان پابرجا بوده و بخشی از فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی را در زمینه معماری به مخاطب ارائه می‌نماید. حال با طراگاه همراه شوید تا گذری بر این بنای ارزشمند داشته باشیم. 

ذخیره عکس
معماری آرامگاه لقمان بابا

مقبره‌ی  لقمان بابا در منتهی‌اليه گوشه‌ی شمال شرقی ايران، در مجاورت مرز كشور تركمنستان و شهر سرخس به فاصله يك كيلومتر از اين شهر قرار دارد. این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبتی ۱۶۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا بدان جهت كه دارای  تزئینات گچ‌بری و آجركاری ممتاز بوده، در ردیف بناهای مهم تاریخی و هنری ایران محسوب می‌شود. 

ذخیره عکس

مقبره‌ی لقمان بابا بعد از سالیان بسیار، هنوز ابهت و صلابت خود را حفظ کرده است. لقمان بابای سرخسی، عارف سده‌ی  ششم ه.ق، آرامگاهش شامل گنبدی با دو پوشه‌ی آجری و ایوانی بلند است.
هم‌چنین نوار کمربند مانندی، قسمت مدوّر گنبد را از دیواره آن که بر روی قاعده کثیرالاضلاع قرار گرفته جدا می‌کند. در بدنه‌ی هر ضلع آن روزنه‌ای برای روشنایی درون گنبد تعبیه شده و تزئینات گچ‌بری و آجرکاری این بنا بسیار ممتاز است. 
در ضمن درون طاق‌ها هم مزین به نقوش هندسی لوزی شکل برجسته و گود است. هم‌چنین بنای‌ مربع‌ شكل‌ و مستحكم‌ آن با آجر و ملات‌ گچ‌ و ديوارهای‌ ستبر به‌ عرض‌ بيش‌ از 3 متر در دو طبقه‌ ساخته‌ شده‌ است‌.

بنای مقبره لقمان بابا در سرخس، از آثار برجسته معماری است در این بنا طرحی از ویژگی‌های معماری آن دوران نظیر کشیده شدن خطوط جرزها و پایه‌های کنار درگاه‌ها و تزئینات متنوع به‌کار رفته و در بخش‌های مختلف آن، شکل پیشرفته‌تری از معماری بقعه را عرضه می‌کند. کتیبه‌های گچ‌بری شده و تزئیناتی از آجر و کاشی فیروزه‌ای در چندین نقطه از بنا نشان از افزایش سطوح تزئینی در این آرامگاه دارد. 

ذخیره عکس
معماری آرامگاه لقمان بابا

بر سطوح خارجی این بنا، ردیفی از آجرچینی‌های ظریف و پرکار که طرحی از تزئینات آجری سده‌ی ششم هجری را بر خود دارد نقش بسته است. این بنا با ایوان بلند و گنبد افراشته‌اش، شباهت کلی به آرامگاه سلطان سنجر در مرو دارد. در سردر ورودی، سطوح نما مزین به طاق‌نماها و خطوط و نقوش هندسی و کتیبه‌های گچ‌بری شده و در متن یکی از این کتیبه‌ها چنین آمده، که ساختمان مقبره در سال هفتصدو‌پنجاه‌و‌هفت هجری برای «شیخ محمد ابن محمد لقمان» آماده شده است. در این بقعه سنگ قبر در درون بنا و در زیر گنبد جای گرفته است. در فضای گنبدخانه پایه‌های مربع در ارتفاع نسبتاً بالایی به فضای هشت گوشه و گنبد بالای آن تبدیل می‌شود.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

مقبره‌ی لقمان بابا طرحی از بقعه‌ها را از سده هشتم هجری به جای می‌گذارد که در آن بخش‌های مختلف بنا نسبت به گذشته از وسعت و شکل تکامل یافته‌تری برخوردار شده‌اند. امروزه این بنا در تنهایی و غربت به‌سر می‌برد و گذر معدودی از آدم‌ها به نزد  لقمان بابا می‌افتد و افسوس بسیار که این معماری برجسته در انزوا به‌سر برده، مقبره‌ای که شاید روزی آدم‌های بسیاری را به خود می‌دید. 

ذخیره عکس
معماری آرامگاه لقمان بابا

دوستان علاقمند به فضاهای معماری، اگر روزی گذرتان به اطراف طبس افتاد بد نیست برای لحظاتی لقمان بابا را از تنهایی درآورده و همچنین بخشی از وجود فرهنگی خودمان را به نظاره بنشینید. اگر سخنی مرتبط داشتید حتماً با طراگاه در میان گذارید.

 

    کانال


بازدید : 65,888 بار

17 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هامقبرهبقعهلقمان باباسرخسگچبریکاشیکتیبهمعماریگنبدغربتطبس

مطالب محبوب »

Tuesday , 30 May , 03:18