طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

محمد مهدی دودانگهنیلپر info@nilper.irمهراد رمضانیمهدی مصلحیبلوک سبک لیپرنگار سریع الاطلاقامید حیدری پوریطاها رضاییMahnaz sharifiشیرین دریاباریسارا  کلانتریرضا جلیلی مدیر فروش و مشاور اجرایی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

استراحتگاه BotaBota

یک استراحتگاه شناور در کرانه ی رودخانه ای در کانادا.

بازدید : 64,487 بار

20 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

شرکت معماری MU اخیراً استراحتگاه بتابتا ( BotaBota ) را درقلب مونترال اجرا کرده است، بندر رودخانه ی سنت لارنس ( Saint-Lawrence ) از یک پیشینه ی تاریخی غنی و ویژگی منحصر به فرد، درمونترال برخوردار است. این محل توسط آب، پوشش گیاهی و سیلوهای گسترده ی غلات احاطه شده است. با طراگاه نگاهی به این مرکز تفریحی شناور بیندازید.

ذخیره عکس
استراحتگاه BotaBota

شرکت MU برای ایجاد یک منطقه آرام برای گردشگران و مردم بومی این طرح را ارائه داده است. همچنین این منطقه، فضایی دوستانه برای شنا کردن درفصل زمستان در هوای آزاد همراه با چشم اندازهایی از آسمان خراش ها در مرکز شهر است.در این طرح، پله های سبز که به تدریج قایق و زمین را بهم متصل می کند طراحی شده است. با توجه به اینکه محل پروژه توسط آب احاطه شده و دسترسی به ماشین آلات سنگین غیرممکن بود، این طراحی چالش های فراوانی داشت. راه آهنی که به سمت جنوب امتداد داشت و پوشش گیاهی متراکم، تقریبا بردن کامیون یا ماشین های کوچک به محل را غیر ممکن می کرد.ساختمان ها باید به شیوه ی نیمه پایدار ساخته شدند، بنابراین می شد آنها را به راحتی جمع و دوباره باز و گسترده کرد. کانتینرهای مخصوص بارگیری علاوه بر اینکه فرصت و فراغت کافی برای بازسازی داشتند، می توانستند بوسیله لنج آورده شده و همه فضاهایی که برای منطقه ی استراحت، حمام بخار و موتورخانه لازم بود، بسازند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

بنابراین این خانه ی تابستانی برای تشکیل یک فضای استراحت و تمدد اعصاب سازماندهی شد. قصد معمار، ساختن یک مجموعه ساده اما در عین حال زیبا و یکپارچه بود که چشم اندازی قوی را قاب بندی کند. فضاها به منظور ایجاد یک مسیر جاده ای متوالی با چشم اندازهای گیرا از سیلوهای غلات، مزارع، لنگرگاه های قدیمی و آسمان خراش های شهر استفاده شد. پایه ی سقف های سبز و بزرگ، سایه های سرزنده ای از خورشید ایجاد می کردند که به القای حس نشاط کمک می کرد.زیر طاقِ این سقف ها تعدادی ورقه های فلزی سوراخ دار با یک طرح شکاف لیزری قرار دارد که با حرکات موزون خورشید، حالتی از رقص سایه ها را  ایجاد می کند. اولین مسیرها ما را به سوی مرکز این طرح هدایت می کند. شعاع نور ما را به سوی قسمت اصلی پروژه، یعنی آبگیر می کشاند. کانتینرها در اطراف این مسیر بزرگ آبی که در میان سه آبگیر(حمام سرد، وان بزرگ آب داغ و آبگیر بزرگ) پخش شده بود، دور می زدند.

ذخیره عکس
استراحتگاه BotaBota
ذخیره عکس

 

طغیان آبهای آبگیر در سطح زمین، معنویت خاصی به وجود می آورد. یک مرغزار سرسبز و استراحتگاهی در وسط شهر، اینجا شبیه بهشت است. سنگها در همه جای زمین به چشم می خورند و خاصیتی دارند که سبب می شود آبگیر از دل صخره ها بیرون بزند. مصالح ویژه (IPE  ) با توجه به مقاومتی که در برابر آب و هوای خشن و همچنین نیاز به حداقل مرمت دارد برای پوشاندن کانتینرها به کار می رود؛ تا فشار آنها را نرم کند و جنبه صنعتی اصلی آنها را از بین ببرد. سقفها با پانل های فولاد سفید رنگ مزین شد که تماس نور صنعتی را به یک ترکیب هنری تبدیل می کند.

 ایده ی سقف های سبز برای ادغام این طرح در محیط زیست و به حداقل رساندن افزایش گرما بود. اگر چه چمن مصنوعی به طور موقت گذاشته شده، چشم انداز های حاصل از آن از درون قایق قابل توجه و تاثیرگذار است و کنجکاوی بیننده را برمی انگیزد. همه چیز در یک کارخانه از پیش ساخته شده سپس از هم جدا و دوباره در سایت به هم وصل شده است. بالای اتاق مکانیک، سقف تبدیل به آبشاری می شود که مستقیما به درون آبگیر می ریزد. استراحتگاه بُتابُتا ( BotaBota ) همچنین یک سیستم متششع در کف ایجاد می کند که در تمام طول سال قابل دسترس است. این سیستم وابسته به حرارت مرکزی زمین بوسیله ی بازیافت انرژی از فاضلاب قایق بعلاوه ی آب رودخانه ی سنت لارنس تامین می شود. یک سیستم بزرگ حرارتی وابسته به گرمای زمین با استفاده از انرژی تغییریافته ی فاضلاب یخ تولید می کند. انرژی در روندی برای گرم کردن آب که در طبقات تابشی حرکت می کند و آبگیرهای مختلف را گرم می کند،  تشکیل می شود.موقعیت این آبگیرها طوری است که در تمام طول روز شعاع های نور زیادی را منعکس کرده و اشکال نامنظم آن  را در مناطق مختلفی می گسترانند و یک نوع صمیمیت به فضا می بخشند. همه چیز به اندازه ی 100فوت گسترده می شود وبزرگترین آبگیر مونترال را شکل می دهد. آبگیر با سنگهای گذرگاه احاطه شده، مکان های مخصوص استراحت نشانه گذاری شده اند. در این فضاها منقل و تخته ی یوگا وجود دارد. حمام آفتاب گرفتن در فضاهای باز اطراف آبگیر، استراحت در فضاهای سر بسته یا حمام آفتاب در جوار سایه بان درختان لبه ی آبشار برای افراد امکان پذیر است.

ذخیره عکس
استراحتگاه BotaBota

با طراگاه همراه باشید.


بازدید : 64,487 بار

20 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Saturday , 27 May , 10:33