طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

امیررضا امیریفرزاد دلیری farzaddaliriمحمد قديريمهدی علیزادهشركت معماري و دكوراسيون زانا(عصر برتر)فریناز رضویامین قشقایینازنین سادات ملکوتیFarzin Forouzanسلیمانیابزار تونل جهانبهرام شکوهیان
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

بهشت گمشده را بیابید

ارزشمندترین خانه‌ی جهان

بازدید : 23,254 بار

25 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

در کوچه پس کوچه‌ها‌ی تهران پرسه میزدم‌، فهمیده بودم آشکار و نهان تهران تفاوت بسیار دارد. بعد از این همه پرسه‌زنی دانستم که در پشت این همه دود و آلودگی و شلوغی‌، گنج‌های پنهان زیاد است و تهران آن‌ها‌را در دل خود پنهان داشته و من می‌خواستم تا حد ممکن بیابم و ببینم زیرا از بادهای صحرا شنیده بودم دنیا دیده بهتر از دنیا خورده است و من‌، باد صبا، باد عاشقان خود عاشق شده بودم. عاشق زیبایی‌، عاشق هرچه زیبا است. خلاصه در حال پرسه‌زنی خود را بر فراز میدان حسن‌آباد دیدم. و ازدهام ماشین‌، موتور و مرد و زن، که هریک به سویی می‌رفتند. به ناگاه خانه‌ای دیدم متفاوت از تمام خانه‌های آن‌جا و هرجا که دیده بودم. با طراگاه همراه شوید.

ذخیره عکس
ارزشمندترین خانه‌ی جهان

خلاصه‌ی زمان را از دست نداده و  به سرعت تاختم و در حیاط خانه در لای شاخ و برگ درختان قدیمی و تنومند  پیچیدم و شاخه‌ها و برگ‌ها را به رقص درآوردم. تا به‌حال این همه زیبایی را یک‌جا ندیده بودم خب البته حق داشتم چون آن خانه ترکیب و کلکسیونی از هنرهای مختلف‌، فرهنگ‌های متفاوت‌،  دوره‌های مختلف تاریخ و همچنین از جغرافیای گوناگون بوده که‌ به‌دست مرد ایرانی و زن فرانسوی هنرمندی وجب‌به‌وجب آن تزئین شده بود. مرد و زنی بنام "محسن مقدم" و "سلما" که پس از اتمام تحصیلات‌شان در فرانسه به ایران باز‌گشته و زمان بسیاری را در باستان‌شناسی صرف کرده و این خانه‌ی پدری که محل زندگی آن‌ها بوده را تبدیل به موزه‌ای زیبا کرده بودند. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

خانه‌ای از دوره‌ی قاجار با معماری بسیار زیبای ایرانی و استفاده از عناصر فرهنگ‌های دیگر و اختصاص فضاهای این بنا به بخشی از آثار هنری‌، این خانه را به ارزشمندترین خانه در جهان تبدیل کرده و پس از مرگشان وقف دانشگاه تهران بوده لذا دانشگاه تهران نیز این مکان فرهنگی را به‌عنوان "موزه حسن مقدم" نگهداری کرده است.

ذخیره عکس
ارزشمندترین خانه‌ی جهان

هم‌گونی نسبی فضای معماری با آثار هنری و تاریخی موجود در آن‌، کیفیتی جذاب و برجسته را به مخاطب انتقال داده است. این فضا با مساحتی برابر با 2117 مترمربع شامل سه حیاط بیرونی، اندرونی و سرایداری است. و یکی از نکات جالب‌، استفاده از فرم و شکل هنرهای دیگر کشورها در این فضا بوده از جمله حوض آبی با تعدادی فواره قدیمی که در واقع الگوبرداری از استخر و آب‌نماهای باغ الحمرا بوده و یا ساختمان اربابی یا برج که  به شکل قلعه‌های قرون وسطی طراحی و اجرا شده در کنار ستون‌هایی که استاد مقدم خود آن‌هارا از خانه‌ی خواهر "ناصرالدین شاه" که در حال تخریب بوده آورده‌، فضایی متفاوت و بسیار زیبا را پدید آورده است. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

علاوه‌بر معماری که سرشار از زیبایی و هنر است تزئینات این خانه نیز بیننده را حیرت‌زده کرده‌، گرداوری مجموعه‌ای از اشیا و آثار هنری مربوط به دوره‌های تاریخی مختلف از‌جمله کتیبه‌ای متعلق به دوران زندیه،  استفاده از طاقچه گچبری زندیه از اصفهان‌، شومینه‌ای از قصر فیروزه یا همان کاخ «فیروزه خانم» سوگلی ناصرالدین شاه‌، تزیینات کاشی و پایه ستون‌های حجاری شده مشابه پایه ستون‌های کاخ "چهل ستون" اصفهان‌، تزئینات دیوارهای حوض‌خانه از کاشی و قطعات ظروف سفالین برگرفته از آثاری نفیس متعلق به سده‌های چهارم تا سیزدهم هجری قمری و گل‌خانه‌ای مزین به کاشی‌های لعاب‌دار قدیمی و ازاره‌های سنگی حجاری شده و زیبایی‌های بسیار دیگری که مرا مبهوت خود کرده و نمی‌توانستم باور کنم که در تهران هستم. و افسوس می‌خورم که مردم این فضا‌ی گمشده، که ارزشمندترین خانه‌ی جهان است را در تهران شلوغ و بی‌سر و سامان را، چگونه می‌توانند بیابند و تاریخ و فرهنگ و هنر پیشینیان خود را ببینند.

ذخیره عکس
ارزشمندترین خانه‌ی جهان

نظرات خود را با طراگاه در میان بگذارید.


بازدید : 23,254 بار

25 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 1 )

سارا
عالی بود
پاسخ مدیریت
درود بر شما
10 ماه پیش

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هامعماریموزهمقدمناصرالدین شاهحسن آباداصفهانچهل ستونهنرفرهنگتاریخچهل ستون

مطالب محبوب »

Wednesday , 28 June , 23:48