طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

محمد مهدی دودانگهسحرناز سلیمانی پاکمهدی جعفری منشآذران پلاستیک azaran-plasticسارا  کلانتریبابک مجدپورشرکت بازرگانی رنگین کاج پارس(Foresco _ فارسکو)امین جعفری منشmahmood Ghasemiبیژن شجاعیمیثم ذکریاییبهمن احمدی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

خانه‌ای زیبا در محاصره بیابان و کوه، آیا ممکن است‌؟

چگونه خانه‌ای در بیابان بسازیم‌؟

بازدید : 142,717 بار

31 ارديبهشت 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

طراحی خانه در بیابان قطعا با توجه به چشم اندازی که بیابان در اختیار طراح می‌گذارد فرصت بی‌نظیری برای معماران و طراحان برای طراحی‌های خاص به وجود می‌آورد. ولی سوال اینجاست جایگاه چشم‌انداز بی‌نظیر صحرا در طراحی‌ها کجاست؟ ملزومات طراحی در بیابان چه چیزی است؟ هم زیستی و نحوه‌ی هم‌نشینی با فضا چطور صورت می‌گیر؟ این‌ها سوال‌هایی هستند که می‌خواهیم در این مقاله به آن پاسخ بدهیم. با طراگاه همراه باشید

 

ذخیره عکس
خانه‌ای زیبا در محاصره بیابان و کوه

اولین مسئله‌ای که در مورد هم‌نشینی متریال و فضای بیرونی مطرح است، در انتخاب متریال به وجود می‌آید با توجه به تغییرات دمای بالا می‌بایست متریالی انتخاب گردد که نسبت به شرایط محیط کاملا مقاوم باشند و کارایی خود را از دست ندهند، پس کیفیت و دوام حرف اول را در انتخاب می‌زند و زیبایی طرح در مرتبه دوم قرار می‌گیرد. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

استفاده از متریال ساده که  خود چشم انداز محیط را بر هم نزند نیز بسیار مهم و قابل توجه است و می‌بایست در طراحی لحاظ گردد. برای همین ارتفاع طرح های موجود نباید بیش از اندازه  توپوگرافی محیط باشد. نحوه‌ی تعامل با محیط باید بیشتر بر بحث چشم‌انداز استوار گردد پس نباید شاهد یک فضای تعاملی باشیم چرا که شرایط جوی چنین امکانی نمی‌دهد. محل قرار‌گیری سازه در فضا‌های بیابانی به شدت مهم است چرا که چشم‌انداز بیابان حرف اول را در طراحی می‌زند و می‌بایست آن را لحاظ کرد. در محل قرارگیری باید مسائلی چون دسترسی نیز لحاظ بشود. متاسفانه شاهد هستیم که تعامل در چنین ساختمان‌هایی با محیط کم است، در حالی که می‌توان با استفاده از سنگ‌های موجود‌ علاوه بر دادن جلوه‌ای خاص به ساختمان، هم نشینی آن با فضای اطراف را تشدید کرد. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

سوژه‌هایی که محیط را با فضای درونی ساختمان ممذوج می‌کنند،  می‌توانند یک شگفتی به حساب بیایند، چرا‌که این نوع تعامل با محیط سخت و خشن بیابان نیازمند خلاقیتی بسیار بزرگ است که اگر این اتفاق بیافتد قطعا شاهد سازه‌هایی به شدت خلاق خواهیم بود. پیوند ارگانیک و سالم با محیط برگ برنده‌ی چنین ساختمان‌هایی خواهد بود. به تصاویر بالا نگاه کنید، باورتان می‌شود این ساختمان در بیابان احداث شده باشد؟

 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

با توجه به شرایط جوی عجیب‌و‌غریب  بیایان توانایی ساخت در محل بسیار کم است برای همین باید سازه‌هایی استفاده بشوند که عموما پیش‌ساخته باشند و یک جا منتقل بشوند و تنها سر هم کردن آ‌‌ن‌ها در فضا و محیط صورت بگیرد. طراحی‌ در محیط های بیابانی علاوه بر اینکه می‌باید چشم‌انداز  زیبای بیابان را در نظر بگیرد، می‌بایست پایدار باشد تا تحت شرایط جوی بیابان از بین نرود. 

ذخیره عکس
خانه‌ای زیبا در محاصره بیابان و کوه

این مطلب را از جانب طراگاه به افراد علاقه مند به بیابان بدهید. 


بازدید : 142,717 بار

31 ارديبهشت 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاخانه بیابانیطراحیمحیطچشم اندازتوپوگرافی محیطمعماریمعماری خانهطراحی خانه

مطالب محبوب »

Friday , 23 June , 18:20