طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

اکوآرکسهیل براکمحمدحسین صفاریانپمپ ابارا ابارامحمد مهدی دودانگهمهرداد زواره محمدیسپیده بهروزیرضا صیادیانآرش غلامعلی طهرانیرضا جعفری نژادمحمد مهدی فخیمینگار محمدی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

طراحی برای یک پارکینگ

ساختمان پارکینگ هرما(Herma)، ساختمانی کاربردی در کره ی جنوبی

بازدید : 47,541 بار

20 دي 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

در شهر «یونگین» (Yongin) کره، منطقه‌ای تجاری به نام «جوکجئون» (Jukjeon) وجود دارد. مثل تمام مناطق تجاری دیگر، این منطقه هم پر از پارکینگ است (البته منظور مناطق تجاری کشورهای صنعتی است؛ وگرنه ما که باید نصف وقت خریدمان را روی پیدا کردن جای پارک بگذاریم!)؛ ولی پارکینگ مد نظر ما، متمایز از بقیه خودنمایی می‌کند. این پارکینگ از نظر جذابیت چیزی کم از مراکز تجاری ندارد؛ حتا ممکن است داخل‌اش بروید و با گالری فروش خودرو اشتباه‌اش بگیرید. طراح این پروژه، توانسته است در شهری شلوغ اثری بیافریند که کاربردی و در عین حال، نمادین باشد. بیایید با طراگاه این اثر را بررسی کنیم.

ذخیره عکس
طرحی برای پارکینگ

بر اساس تقسیم بندی کاربری ها در کشور کره ی جنوبی، پارکینگ عمومی در دسته ی مسکونی و کسب و کار قرار می گیرد. به همین علت میتوان با هزینه ی مختصری یک پارکینگ عمومی ساخت. البته این مساله موجب سربرآوردن ساختمان هایی زشت با عنوان پارکینگ شده است. اما این ساختمان بر خلاف پارکینگ های متداول، یک بنای زیبا و معمارانه است که بر محیط شهری اطرافش تاثیر می گذارد. طراح برای خارج کردن بنا از حالت خشک و بی روح، پوسته ی خلاقانه ای را طراحی کرده است.

ذخیره عکس

 

فضاهای پیش بینی شده در این بنا به بهینه ترین شکل ممکن طراحی شده است. این بنا پارکینگی منحصر بفرد، برای غلبه بر محدودیت واقعی یک پارکینگ عادی است، یک طرح جدید که میتواند ارزش واحدهای تجاری را بالا ببرد و شامل به حداکثر رسانی فضاهای تجاری در طبقه‌ی اول باشد و چشم اندازهای زیبا را به وجود آورد. با سرمایه گذاری در یک طرح که به جای فضای پارکینگ بر امکانات تجاری تمرکز کند، ارزش ساختمان و خود زمین، می تواند بالا برود. به عبارت دیگر، با یک ساختمان پارکینگ هنری شبیه گالری، مالک می تواند توجه ها را جلب کند.

برای ساخت و ساز مقرون به صرفه تصمیم براین بوده که سازه ی اصلی با بتن مسلح از نقطه نظرساخت و ساز در آن زمان اقتصادی می باشد، در حالی که برای کاهش خاک ریزی، زیرزمین به حداقل رسانده شد و با روش برش باز( exposed concrete finish ) ساخته شد. به همین صورت، حجم بتن در مقرون به صرفه ترین شکل، برای پر کردن زمین استفاده شده است. این حجمی است که با ایجاد حداکثر ناحیه اقتصادی در هزینه ساخت با سطح مناسب، حداکثر نسبت  تعداد ماشین ها درطبقه را ممکن می سازد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

طرح بخش باز شمال غربی ،متشکل از پوسته پلی کربنات بنفش و فولاد ضدزنگ جلا یافته، نور را منعکس می کند. قسمت جلو روبه رودخانه یک واحد مثلثی است که با 10 زاویه مختلف از 60 درجه تا 150 درجه تشکیل شده است و منظره های نور و شهر را با بیش از80 واحد کلی منعکس می کند. در مقابل، سطح پشتی منطقه تجاری با یک سطح صاف به پایان رسیده بود. در حالی که سطح تراز سمت رودخانه برای بیان سرعت شهر توسط عکسی چین خورده تعیین شده بود. سطح صاف واقع در سمت غربی به طور مستقیم تصویر را روی کوچه کافه بوجئونگ دونگ می اندازد.

ذخیره عکس

 

پلی کربنات استفاده شده در این پروژه 5 لایه دارد. بخش خارجی با رنگ بنفش و بخش داخلی با رنگ سفید پوشیده شده است.علاوه بر این ،بخش خارجی از پوشش IR و روکش سطحی درست شده است، که احساسی مانند سطح منعکس کننده شیشه یا فلز بسته به زاویه نور ایجاد می کند. با طلوع خورشید در صبح، اشعه ی مستقیمی را دریافت می کند که  باعث می شود رنگ پوشش خارجی آن دقیقا سفید به نظربرسد و درظهر اشعه غیرمستقیم رنگش را به بنفش تبدیل می کند. در عصر با غروب آفتاب، درخشش عصرگاهی را منعکس می سازد و طلایی رنگ می شود و در شب نور داخلی، صحنه های غیرمعمول ایجاد می نماید.

حساسیت رنگ پوسته با شرایط نور خارجی تغییر می یابد. الگوی جنوب شرقی قسمت باز از فولاد ضدزنگ جلایافته تشکیل شده است. بخش باز متشکل از الگوی ضدزنگ، شامل ترتیب های مختلف طرح و شکل درهر نقطه گریز می باشد که با طرح جلو پنجرهی اتومبیل اجرا شده، از خصوصیات این ساختمان به عنوان یک مرکز برای ماشین ها، الهام گرفته شده بود. چون چنین بخش بازی در هر طبقه وجود دارد، تهویه ی طبیعی ایجاد می کند و به دلیل جدا شدن از بخش خارجی به طور مناسبی درون را نمایان می سازد. این طراحی طوری بوده که از بیرون مشخص نباشد این ساختمان یک پارکینگ  است.

ذخیره عکس

طرح های جلو پنجرهی ای گوناگون از ماشین های مختلف این در طرح الگوی بخش باز روکش خارجی اجرا شده بود. سطح تراز از پنل مثلثی رو به روی رودخانه تشکیل شده است. این سطح منعکس کننده نورشهر و سرعت از طریق چین های مثلث می باشد. شکل دو وجهی برای مرتب سازی 635 پنل پلی کربناتی و بیش از 930 قطعه الگوی ضد زنگ مختلف. خصوصیات طراحی خارجی مخصوصا در پنل که به ترتیب اندازه های مختلف به طور منفرد ترکیب شده اند، وجود دارد. با دریافتن از الگوی سطح تراز با بیان‌های مختلف، پنل های پلی کربناتی استفاده شده برای 635 واحد پوشش خارجی، همگی اندازه هایشان متفاوت است. 

هر پنل، چند سانتی متر، اندازهاش با دیگری متفاوت می باشد، چون در کارخانه بصورت تک به تک بریده شده اند. حداکثر طول پنل، بنابرحداکثر فضای کابین ماشین حمل آن، 12 متر می باشد. هر قسمت باز کمتر از 12 متر پهنا دارد، که پنل پلی کربناتی را تقسیم می کند و به ترتیب، فاکتورهای سطح تراز مختلفی ایجاد می کند. چارچوب ها از لوله های روی - گالوانیزه ساخته شده اند، که نقش ایجاد یک روکش فلزی خارجی را ایفا می کند. دودکش های ضدزنگ در حداکثر اندازه در کارخانه ساخته شده اند و بر لوله های روی - گالوانیزه جوش خورده اند. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

پلی کربنات، مادهی اصلی روکش فلزی خارجی است. پنل پلی کربناتی تشکیل شده از 5 لایه، با شکست نور ناشی از منبع نور خارجی، خودش را نمایان می سازد. درمقابل، در شب منابع نور خارجی را توسط نورپردازیهای داخلی منعکس می کند. طبق زاویه ی نقطه گریز، روکش خارجی که تصویرش درحال تغییر است نورهای نئون اطراف و روشناییهای شب و چراغ های وسایل نقلیه را منعکس می سازد. این روکش، در طول روز، نور را بر پوشش بیرونی دریافت می‌کند و فضای درونی را پنهان می سازد، اما در شب بخش داخلی، بیرون را منعکس و نمایان می کند.به عبارت دیگر، هیچ تصویر ثابتی در اینجا وجود ندارد. این تغییرات، بی پایان و حقیقی است.

ذخیره عکس
طرحی برای پارکینگ

یک محیط کاملا کاربردی مثل پارکینگ تا چه حد می تواند بر سیمای شهر تاثیر بگذارد؟ اگر مشاهداتی شبیه به این را ثبت کرده اید آن را در طراگاه با همه به اشتراک بگذارید.


بازدید : 47,541 بار

20 دي 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Friday , 26 May , 19:17