طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

سمیه ابراهیمیآیدین صادقیMahnaz sharifiرضا صیادیانمحمد مهدی دودانگهمازیار فخرقاسمیابزار تونل جهاننادیا خوشخویسهراب رفعتسینا علیزادهمهراد رمضانیمهدی علیزاده
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

تماشاخانه سنگلج در بهشت

بهترین تماشاخانه‌ی ایران

بازدید : 22,425 بار

26 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

هنگام عصر بود و من سرخوش از کوچه‌ها و خیابان‌ها می‌گذشتم و خیال ماندن نداشتم. عطر و بوی درختان و گل‌و‌گیاه و سبزه مرا مجذوب کرده چشمانم را باز کردم و به ناگاه خود را دقیقا میان بهشت دیدم. و روبه‌رویم فضایی سرسبز و با طراوت  و با خود گفتم واقعا اینجا بهشت است؟ به تابلوی نصب شده در ابتدای خیابان دقت کردم و دیدم که درست است بهشت است. خیابان حافظ ، ضلع جنوبی پارک شهر، خیابان بهشت...
با طراگاه همراه شوید.

ذخیره عکس
تماشاخانه سنگلج

وارد خیابان بهشت شدم خیابانی پر از تناقض‌، یک خیابان و این همه تضاد  را واقعا هیچ کجای جهان نمی‌توانی بیابی. نامش بهشت است‌. سمت شمال آن پارکی بسیار زیبا و سرسبز و بزرگ و در سوی دیگر ساختمان‌های اداری و خشک و بی‌روح و فاقد زیبایی‌شناسی و بعدا با خود گفتم احتمالا افراد ضلع جنوبی عمدا در موقعیتی خود‌را قرار داده‌اند تا چشم‌اندازی زیبا پیش رویشان باشد به هر حال شهر دردست خودشان است و اما به موضوع اصلی  بپردازیم.

ذخیره عکس

 

سالنی با شمایل قدیمی و زیبا که نامش را سنگلج می‌گفتند. البته سنگلج از زمان قاجار یکی از محله‌های قدیم شهر تهران بوده که در حوالی خیابان بهشت‌، بازار قوام‌، خیابان وحدت اسلامی و سی‌تیر می‌باشد. تماشاخانه سنگلج در میان سالن‌های تئاتری که در حال حاضر فعال هستند قدیمی‌ترین آنان محسوب می‌شود. این تماشاخانه از سوی وزارت فرهنگ و هنر جهت اجرای نمایش‌های ایرانی احداث شد. و زمین آن نیز از طرف بانویی خیرخواه به منظور احداث تئاتر هدیه ش دو توسط "آرشاویر بابائیان" طراحی شد. و در سال 1344 افتتاح شد.

این تماشاخانه در حال حاضر دارای سالنی قاب صحنه‌ای و با گنجایش 250 نفر فعالیت دارد ودر قسمت هم‌کف در لابی کافه‌ای جمع‌و‌جور از تماشاگران پذیرایی نموده و در طبقه‌ی دوم نیز فضاهای اداری و یک غرفه‌ی کتاب‌فروشی فعال است. بنابر گفته‌ی متخصصان  تماشاخانه‌ی سنگلج یکی از بهترین سالن‌های تئاتر موجود در ایران بوده و بنابر گفته‌ی یکی از متخصصان با سابقه‌ی نور‌و‌صدا‌، آگوستیک این تماشاخانه در خاورمیانه بی‌نظیر است.

ذخیره عکس
تماشاخانه سنگلج

در ضمن  یکی از موارد استثنایی بنای این تماشاخانه‌، تابلوی نفیس معرق‌کاشی در ابعاد 3 در 14 است که با طراحی "خانم دکتر سیما کوبان" و گروه "کاشی‌سازی هنرهای زیبا" در سال 1343 قبل از فعال شدن سالن بر سر‌در آن نصب شد. این تابلو رامشگران و بازیگرانی را با ژست‌های نمایشی و موسیقی‌ایی ایرانی در پس زمینه‌ایی فیروزه‌ای و سبکی مینیاتوری نشان می‌دهد و هیچ‌گاه از زیبایی‌اش کاسته نمی‌شود و الحق این هنرآفرینی و این تابلوی زیبا در جایی خوش نشسته‌، به‌هر حال همواره در بهشت است و از بهشت جز زیبایی انتظاری نمی‌رود.

ذخیره عکس
تماشاخانه سنگلج

نقظه نظرات‌تان را با طراگاه در میان گذارید‌.


بازدید : 22,425 بار

26 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتماشاخانه سنگلجقاجاربهشتتئاتروزارت فرهنگهنرهای زیبامینیاتور

مطالب محبوب »

Saturday , 24 June , 11:20