طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

مصطفی اذریمحمد داوریآیدین صادقیساربوک sarboukحمید عرفانیانالهام صحافیmahmood Ghasemiآذران پلاستیک azaran-plasticسحرناز سلیمانی پاکامیرحسین صرامیقالیکده iran carpetامیرحسین امیری
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

تجسم خلاقیت و مدرنیسم در معماری مسجد

آشنایی زدایی در معماری

بازدید : 34,493 بار

29 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

در دوحه قطر دانشگاه مرکز مطالعات اسلامی به همراه یک مسجد در قالبی مدرن و نو بنا شده که با استفاده از مفاهیم دینی و بنیان فکری مساجد سنتی ، بنایی مدرن و نو و جذاب شکل  گرفته که هیچگونه شباهتی به مساجد پیش از این نداشته و دارای قالبی کاملا متفاوت است.

با طراگاه همراه شوید.

ذخیره عکس

آشنازدایی تکنیکی در عرصه هنر می باشد که هنرمند خلاق و جسور از زاویه دیدی متفاوت با گذشتگان و تاریخ به موضوعی پرداخته وپس از آن  هنرمند اثری را ارائه نموده که محتوای تعریف شده در گذشته در ظرفی جدید به مخاطب عرضه میشود و تنها قالب سنتی به قالب مدرن تغییر شکل می دهد.

ذخیره عکس

وقتی صحبت از معماری مساجد به میان می آید ، پیش از هر چیز ، گنبدی  آبی یا فیروزه ای  و گلدسته ها در ذهن نقش می بندد اما  امروزه هنر معماری همچون دیگر هنرها دستخوش تغییر و تحول قرارگرفته و به قلمروهای جدیدی گام نهاده و به اشکال متنوع  و متفاوت بر پایه اصول زیباشناسی عصر مدرن دست یافته است. از جمله می توان به مسجد  دانشگاه مطالعات اسلامی قطر" QFIS" اشاره داشت. " QFIS" معماران این مجموعه را بر آن داشت تا مسجدی باطرحی نوآورانه را بر اساس سوابق تاریخی اسلامی بنا کنند.  سه سال بعد از بنیان نهاده شدن دانشگاه مطالعات اسلامی قطر، مسجد این مجموعه به صورت رسمی به روی نمازگزاران باز شد که بسیار متفاوت و دارای ساختاری ویژه و منحصر بفرد بود.

ذخیره عکس

ساختار این بنا شبیه به سفینه ای فضایی است که گویا قصد برخاستن از زمین را دارد. البته این سازه بزرگ که شبیه غار نیز بوده دارای المانها و نشانه های اسلامی بسیاری است. از جمله ، حکاکی آیه‌های قرآن در ابعاد بزرگ روی سقف این سازه یا سقف مرتفع آن که  دارای صدها نقطه‌ی کوچک و درخشان است که ستاره‌های چشمک زن آسمان شب را تداعی می‌کنند. این سازه با احتساب بخش‌های داخلی و حیاط بیرونی، در کل توانایی میزبانی 1.800 نمازگزار را داراست.

مناره‌های متفاوت این مسجد به زاویه  90 درجه رو به سوی شهر مکه قرار گرفته‌اند و خطاطی‌هایی با مضمون آیات قرآنی هر گوشه از این مسجد را آراسته‌اند.

ذخیره عکس

محل نمازخانه‌ی مردان در طبقه اول و  نمازخانه‌ی بانوان در طبقه‌ی دوم قرار گرفته   در ضمن  یک کتابخانه‌ی بزرگ با ظرفیت 100 هزار کتاب و محراب طلایی باشکوهی نیز در این قسمت واقع شده  که با آیه‌ای از قرآن مزیّن گشته است.

ذخیره عکس

طراح و معمار این بنا در شکل و فرم به شدت از تکنیک آشنایی زدایی بهره برده اما همانطور که گفته شد در مضمون و محتوا تا حد امکان به دین اسلام پرداخته و  نمادهای دین اسلام به شکلی هنرمندانه در ساخت و فضاسازی این بنا به کار گرفته شده و نمود یافته‌اند. مسجد دانشگاه مطالعات اسلامی بر پنج ستون بزرگ و مستحکم استوار شده که با آیاتی از قرآن تزئین شده‌اند. این پنج ستون به صورت ضمنی به اصول دین اسلام اشاره دارند. به علاوه در بخش زیرین این بنا 4 رود جاری است که در ادامه و در فضای سبز و باغ‌های اطراف مسجد جریان یافته و نماد نهرهای شیر، آب، عسل و شرابی است که در قرآن به بهشتیان وعده داده شده‌ است. همچنین خود این باغ‌ها به نوعی یادآور بهشت هستند.

ذخیره عکس

نظرات خود را با طراگاه در میان گذارید.


بازدید : 34,493 بار

29 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هامعماری مدرنمعماری مسجدآشنایی زداییزیباشناسیمناره مسجدبهشتدانشگاه مطالعات اسلامیدوحه قطر

مطالب محبوب »

Friday , 23 June , 18:28