طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

علیرضا فخفوریبهرام شکوهیانپویا ریاضی خواهuser 5ایزدیار اهیلیلا عراقیانجواد خداییناهیده تقویشیرین دریاباریFarzin Forouzanمهدی مصلحیعلیرضا شریفان
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

درخشش نگینی در دل صحرا

گنبد قابوس بلندترین بنای تمام آجری جهان است

بازدید : 27,723 بار

29 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

من، بادصبا، همیشه بی‌قرار دانستن و شناختن جهان اطرافم، به ترکمن صحرا می‌روم تا بنایی دیگر از شاهکارهای معماری برتراین سرزمین متمدن را به دوستان وعلاقه‌مندان معرفی نمایم تا بدانند نشان‌های تمدنی این سرزمین بیش از آن است که می‌پندارند. با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس
گنبد قابوس

در یکی از روزها به ترکمن صحرا تاختم. اسب‌های ترکمن نیز هم‌چون من می‌تاختند. به هیجان آمده ومن نیز با آن‌ها از این سوی صحرا به آن‌سوی صحرا تاختم. البته تعریف از خود نباشد، هیچکدام از اسب‌ها توان همراهی من را نداشتند و من به راحتی از کنارشان گذشتم تا در شهر گنبد قابوس، گنبدی دیدم بر فراز تپه‌ای در شهر که گویا بنای مقبره «قابوس ابن وشمگیر» از قرن چهارم هجری بوده که به‌جای مانده است. 

ذخیره عکس
گنبد قابوس

سرشار از هیجان، چرخی در اطراف برج زدم. این بنای آجری با ارتفاع حدود 50 متر بر روی تپه‌ای دست ساز، به ارتفاع 15 متر بنا شده و ساختمان آن شامل پایه‌ای استوانه‌ای با ده ترک بر بدنه است، که به‌صورت پشتبندهای قوی بر سطح بدنه برج جای گرفته‌اند. در ضمن این بنا بلندترین‌ برج تمام آجری ایران و جهان است. به بنای برج دقیق شدم و دیدم که گنبد این بنا نوک تیز و از نوع گنبد رک  بوده و نحوه افقی بنا در قسمت  بدنه ستاره‌ای شکل است. از پایین چندان مشخص نیست، اما من که می‌توانستم از هر زاویه‌ای برج را ببینم به بالای برج رفتم و دیدم در این بنا نسبت ارتفاع پایه به گنبد نسبت 2 به 1‌، یعنی ارتفاع بدنه دو برابر ارتفاع گنبد است. نسبتی که در شکل کلی بنا احساس نمی‌شود ودر آن پیوسته گنبد کوچک‌تر به‌نظر می‌رسد. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

من باد صبا که در ابتدا فکر می‌کردم کاری از دست من ساخته نیست و خود را ضعیف می‌پنداشتم، حال خود را بر فراز همه آدمیان می‌دیدم و حال خوشی داشتم. پرس‌و‌جو کردم و دانستم که در این برج مقبره، مکان قبر مشخص نیست. از پیرمردی که برای نوه‌اش توضیح می‌داد شنیدم، که می‌گفت روایت است که بنا بر وصیت، پیکر قابوس را در تابوتی می‌نهند و با زنجیری از مرکز گنبد می‌آویزند تا هر صبح‌دم هنگام طلوع، نور خورشید از تنها روزن سقف بر آن بتابد. اما امروزه از این تابوت جز یاد و ‌ای هیچ  نشانی در دست نیست، باز به پرواز درآمدم. در محل سردر ورودی و دو سوی طاق نیم‌گنبد آن، دو رشته مقرنس ساده که احتمالاً در شمار نخستین مقرنس‌های بعد‌از اسلام به چشم می‌خورد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

در این بنای زیبا که به «میل گنبد» هم معروف است. به سمت  دو ردیف کتیبه بر بنای برج شتافتم. "‌ها" به خط کوفی که متن آن‌ها در قسمت پایین و بالای بنا تکرار شده سطح بنا را تزئین می‌نماید. این کتیبه‌ها در قابی مستطیل شکل و در فاصله ترک‌ها جای گرفته ومتن آن‌ها اشاره به نام بانی بنا «شمس المعالی قابوس بن وشمگیر» داشته و هم‌چنین دو تاریخ 397 قمری و 357 شمسی درج شده  که زمان ساخت این بنای ارزشمند را نشان می‌دهد.

ذخیره عکس
گنبد قابوس

نظرات خود را با طراگاه در میان گذارید.

 

   کانال


بازدید : 27,723 بار

29 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاگنبدقابوسکتیبهترکترکمنبرجمقرنستزئینبناوصیت

مطالب محبوب »

Saturday , 27 May , 03:00