طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

امیر دیزانیمنصور اجلیجمال احمدی شلحهافشین قربانیرضا نجفیانفاطمه براتیشهاب میرزاییانسمیه ابراهیمیعلیرضا شرافتیMahnaz sharifiابتکار توسعه کاوش (ابتکار آریایی)مهراد رمضانی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

پاریس تجسم کامل زیبایی‌شناسی معماری از گذشته تا آینده

پاریس به روایت باد صبا

بازدید : 20,349 بار

28 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

بر فراز شهرها‌، آبادی‌ها، آب‌ها و خشکی‌ها می‌تاختم و می‌خواستم بدانم بعد از این کوه‌ها و دره‌ها و اقیانوس‌ها  دنیا چگونه است و با خود می‌گفتم من که باد صبا هستم باید دنیا را دیده باشم زیرا تجربه در دنیا‌  دیدگی است البته این را پدران ما می‌گفتند هرچند خودشان اکثرا بادهای منطقه‌ای بودند. همینطور که می‌تاختم به سرزمینی رسیدم که  ابتدا در خیالم بهشت آمد از زیبایی و سرسبزی که داشت. پایین‌تر رفتم و در شهری که در مرکز این بهشت خیالی قرار گرفته بود فرود آمدم. می‌گفتند این‌جا پاریس است. با خود گفتم شاید نام دیگر بهشت باشد. و چیزهایی در این شهر دیدم که مرا شگفت‌زده کرد مانند معماری شهر که قابل توصیف نبود. با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس
معماری پاریس

معمولا دیده‌ام که در دنیا و در کشورهای توسعهیافته  فرد درهر موضوع و از جمله نیازهای اولیه‌ی زندگی شهرنشینی دارای سرانه‌ای است. به‌عنوان مثال هر دانشجو در ایران  دارای سرانه‌ی فرهنگی است حتی اگر دانشجو در خواب نیز آن سرانه را نبیند. قطعا هر فردی در جامعه از آب‌وهوا و فضای سبز سهمی دارد‌. قطعا هر فرد در خصوص زیبایی شهر و دیار خود سهمی شامل حالش شده و دولت و مراجع ذیربط موظف هستند سرانه‌ی افراد را بپردازند یا به شکل خدمات به مردم ارائه نمایند. به‌عنوان مثال مردم مالیات می‌دهند و دولت و یا شهرداری موظف است شهری زیبا و چشم‌نواز برای آن‌ها  ایجاد کند اما من به هر‌سو تاختم در معماری جدید غیر از هرج‌ومرج چیزی ندیدم اما در شهر پاریس این زیبایی را به چشم خود دیدم هرچند که بادهای دیگر نمی‌توانند باور کنند.

ذخیره عکس

در شهر پاریس شما با سه فضای عمده در معماری مواجه هستید. قسمت قدیم شهر که همچنان دست نخورده باقی‌مانده و فرهنگ و تمدن و معماری کلاسیک فرانسه را شما در قسمت مرکزی شهر پاریس می بینید. ساختمان‌ها، معماری، کار روی نمای ساختمان‌ها و نقش و نگارهای مربوط به فرهنگ و تمدن آن‌ها، بافت زیبای قدیمی و عظمت در معماری قدیم به‌خوبی دیده شده و هیچ فردی حق تخریب آن‌را نداشته و دولت این سرمایه عظیم فرهنگی را برای مردمش با هر تمهید و برنامه‌ریزی و نظارت و کنترل لازم نگه داشته تا نسل‌های بعد نیز بتوانند بخشی از گذشته‌ی خود و فرهنگ اصیل خودشان را به چشم ببیند و به‌تدریج هویت خود را بازشناسی کرده و با دیدن  بخشی از هنر و تاریخ کشورش‌، گذشته‌ی خود را فراموش نکند. با این رویکرد بخش مرکزی شهر پاریس با معماری قدیم و تاریخی‌، هویت خاص خود را یافته و به بخش تاریخی شهر اختصاص یافته که زیبایی خاص خود را داشته و حافظ فرهنگ و تاریخ فرانسه به شمار می رود. 

قسمت دیگر شهر به آپارتمان‌سازی اختصاص یافته که مربوط به دوره‌ی معاصر بوده و آپارتمان‌هایی با معماری معمولی و ساده اما منظم و هماهنگ و هم‌خوان بنا شده و تفکر غالب اسکان مردم بوده و کارکردی جز آن نداشته و دارای معماری یک‌دست بوده و همین سادگی‌، یک‌دستی و شباهت و هماهنگی در معماری‌، زیبایی‌شناسی خاص خود را یافته وچهره‌ی شهربسیار زیبا و ساده به نظر می‌آ ید.

ذخیره عکس

بخش دیگری از شهر دارای  معماری انتزاعی  و بسیار مدرن است و با ورود به این بخش از شهر گویا به شهری فضایی وارد شده‌اید و انگار که در کره‌ای غیر‌از کره‌ی زمین قدم گذاشته‌اید. ساختمان‌هایی بسیار بزرگ و عظیم در اشکالی هندسی مانند مکعب‌، ذوزنقه‌، کره‌، هرم‌، استوانه و اشکال دیگری از این قسم‌، فضایی بسیار مدرن‌، شیک و زیبا پدید آورده است.

در این قسمت از شهر معماری مدرن و امروزی به‌خوبی هویدا بوده و هویت عصر تکنولوژی و پیشرفت علم و ترکیب هنر و دانش و نگاه مدرن در معماری این بخش بسیار زیبای شهر، تجسم یافته و دارای زیبایی‌‌شناسی خاص خود بوده و همانند معماری قدیم و سنتی مارا حیرت‌زده می‌کند.

هرچند که در باور سخت می‌گنجد ولی من در همه‌ی جای شهر زیبایی را دیدم. و با ایجاد چنین تصویری از شهر، هر شهروندی  سهم خود از زیبایی در معماری و شهرسازی را دریافت کرده و بر همین اساس آدمیان از بدو تولد تا لحظه مرگ تصویری فاقد زیبایی و هماهنگی و هارمونی نخواهند دید و معماری علاوه‌بر بخش کاربردی خود واقعا به‌عنوان یک هنر جلوه کرده و لذا تمام تصاویر حک شده در ذهن افراد آن جامعه‌ی زیبا بوده دقیقا برخلاف ذهن ما در ایران که از معماری فقط اسکان یافتن را دیده‌ایم.

ذخیره عکس
معماری پاریس

لطفا نظرات خود را با طراگاه در میان بگذارید.


بازدید : 20,349 بار

28 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هامعماریپاریسمدرنسنتیمعاصرانتزاعیهندسی

مطالب محبوب »

Wednesday , 28 June , 06:26