طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

محمد داوریBabak Abbasinaser movahedجلیل موسویآزاده شاهچراغیاسماعیل سحاب رحمن پناهپرهام شکوهیویستابست vista bestاکبر تقی زادهبیژن شجاعیبهرام قربانیجمال احمدی شلحه
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

در چه محیطی کار کنیم؟

آخرین مطالعات در مورد سلامت فضاهای کاری و تاثیر آن بر عملکرد ذهنی ما

بازدید : 14,763 بار

20 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

بسیاری از مردم در هفته بیشتر از40 ساعت را در ساختمان ها سپری می کنند؛ کیفیت هوای فضاهای کاری می تواند تاثیر قابل توجهی بر روی عملکرد مغز داشته باشد. در واقع، یکی ازعوامل مشکلات بهره وری در محل کار می تواند کیفیت هوا باشد. اگر می خواهید محیط کاری خود را بسنجید با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس
محیط کار سبز

یک مطالعه جدید در دانشگاه هاروارد (Harvard T.H. Chan School of Public Health’s Center) برای بهداشت و محیط زیست جهانی (Health and the Global Environment)، دانشگاه علوم پزشکی شمال‌ایالت‌نیویورک‌ (State University of New York Upstate Medical University) و دانشگاه سیراکیوز (Syracuse University) انجام شد. در این مطالعه کارکرد افراد در ساختمان های سبز و غیر سبز محل کارشان بررسی شد. محققان سطوح آلاینده های محیط داخلی و دی اکسید کربن و تاثیر تهویه برعملکرد شناختی کارکنان را مورد مطالعه قرار دادند. بیشتر افراد در ساختمان هایی که امکان باز کردن پنجره ها نیست کار می کردند. علت طراحی ساختمان های مهر و موم شده، بهره وری بیشتر در انرژی است، اما خطر ابتلا به بیماری سندرم ساختمان یا  (Sick building syndrome ) را افزایش می دهند.

 

ذخیره عکس

تمایل به بهبود کیفیت هوای داخل ساختمان در ساختمان های اداری در حالی که هم سبز باشند و هم بهره وری بالا در انرژی داشته باشند منجر به تمرکز بر ساختمان های پایدار سبز شده. با این حال، تاثیرعوامل غیر سبز برعملکرد شناختی کاملا روشن نیست. پژوهشگران عملکرد تصمیم گیری داوطلبین 24 حرفه ( از جمله معماران، مهندسان، مدیران و طراحان ) را در یک محیط کاری کنترل شده به مدت شش روز مورد مطالعه قرار دادند. درطول آزمایش، افراد کار روزانه ی خود را در شرایط مختلفی که معمولا در فضاهای کاری وجود دارد انجام دادند:

متعارف: غلظت بالای ترکیبات آلی فرار ( VOC )

سبز : غلظت پایین VOC

سبز +: سطح بالایی از تهویه ی هوای محیط داخلی 

سطح مصنوعی حاوی دی اکسید کربن زیاد بدون تهویه

نتایج بدست آمده:

 نمرات عملکرد شناختی کسانی که در شرایط سبز کار می کردند (به طور متوسط) دو برابر کسانی بود که در محیط های کاری متعارف کارمی کردند.

 نمرات عملکرد شناختی کسانی که در شرایط سبز کار می کردند 61 درصد بیشتر از کسانی بود که در محیط های غیر سبز کارمی کردند.

از9 عامل عملکرد شناختی مورد مطالعه ی محققان، سه عامل مدیریت، پاسخ به بحران، استراتژی، و استفاده از اطلاعات در محیط سبز بیشترین رشد را داشتند.

ذخیره عکس

میانگین نمرات در هفت عامل از 9 عامل عملکرد شناختی مورد مطالعه با افزایش سطح دی اکسید کربن به مقداری که بطور معمول در بسیاری از محیط های داخلی وجود دارد، کاهش یافت. براساس یافته های یکی از این مطالعات که توسط اوشا ساتیش ( Usha Satish )، استاد دپارتمان روانپزشکی دانشگاه پزشکی SUNY انجام شده کیفیت هوای داخل ساختمان تاثیر قابل توجهی بر پارامترهای مهم تصمیم گیری مرتبط با عملکرد مطلوب و سازنده دارد. سازش یا ضعف در این عملکردهای مغز بر چگونگی مدیریت زندگی روزانه افراد مورد مطالعه تاثیر گذار بود. برای حل چالش آلودگی های داخلی چه اقداماتی می توان انجام داد؟ 

دکتر اوشا ساتیش ( Usha Satish ) اضافه می کند که افزایش ورود هوای فضای باز نه تنها حجم CO2 و VOC، بلکه حجم سایر آلاینده های محیط داخلی را نیز کاهش می دهد. طراحی ساختمان سبز برای بهینه سازی بهره وری کارکنان و مصرف انرژی، به سیستم کارآمد انرژی و شیوه های عامل آگاهانه، نیاز دارد تا بتواند به سلامت حداکثری افراد و مصرف حداقلی انرژی کمک کند. کارکنان می توانند شخصا با استفاده از گیاهان آپارتمانی که قادر به کاهش آلاینده های هوا هستند، استفاده از یک تصفیه کننده ی هوا با فیلتر HEPA و سپری کردن زمان استراحت و ناهار در فضای باز به سبزکردن فضای کاری خود کمک کنند. 

ذخیره عکس
فضای کار سبز

چه راهی برای بهسازی محیط کارتان اندیشیده اید؟ اگر تصمیم به بهبود محیط کاریتان دارید در ادامه ی این بحث با طراگاه همراه باشید.

 


بازدید : 14,763 بار

20 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

کمدهای خانگی

کمدهای خانگی

5,634 بازدید
پلی در ریو

پلی در ریو

26,182 بازدید
درهای کشویی

درهای کشویی

22,641 بازدید
خانه ی صوفیا

خانه ی صوفیا

10,486 بازدید

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Friday , 23 June , 18:32