طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

مهراد رمضانیSomayeh Ahemehسلیمانیmohammad marvastyجواد خداییروناک رافتميثم ذکرياييساربوک sarboukویستابست vista bestرضا قره داغیzahra sadeghiحمید عرفانیان
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

مسجد " وادی سبز " در ترکيه

انطباق فرم و محتوا

بازدید : 158,650 بار

07 مهر 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

در معماری مدرن، بنای مسجدها نیز از تغییر و تحولات کلان بی بهره نبوده و معماری مساجد بسیاری با طرحهای متفاوت دارای چهرهای کامبا دگرگون شده که در بسیاری موارد تغییر فرم و ایجاد فرم جدید ماهیت بنا را دچار تغییر و تحول کرده و به نوعی آن بنا از کارکرد اصلی خود دور شده و عملا فضایی بی استفاده شکل گرفته است. اما در برخی موارد تغییر فرم همواره با ماهیت و کارکرد مکان تعریف شده ارتباط خود را حفظ کردهخ و در عین نوآوری و خلاقیت ماهیت بنا کاملا حفظ شده است.

ذخیره عکس

حال یکی از نمونه های موفقی که با ایجاد  تنوع در فرمهای سنتی و بدون هیچگونه تقلیدی از فرمهای غربی شكل گرفته، معرفی می شود تا الگویی  برای معماران وطنی باشد كه می خواهند با خلق فرمهای متنوع مبتنی بر مفاهیم معماری ایرانی و اسلامی طرح ارائه نمایند.یکی از الگوهای مناسب در مساجد مدرن مسجد "  وادی سبز" در استانبول تركیه بوده که  برپایه معماری عثمانی و با تكیه بر مبانی نظری و جهان بینی اسلامی فرمی جذاب و خلاقانه ایجاد شده كه برای معماران ایرانی می تواند الگویی مناسب باشد.

معماری این مسجد بر اساس معماری عثمانی که بر پایه  اشکال مدور بوده، شکل گرفته است مصالح بكار رفته در نمای ساختمان مسجد سنگ سفید است كه به زعم معمار آن نماد مرگ است و نیمی از گنبد مسجد بر روی آب ساخته شده كه نمادی از حیات و زندگی است. و حسن این اثر معماری به خاطر ترکیب فضای هنری و ساختار فنی و تکنیکی آن بوده بطوریکه کارکرد اصلی متناسب با هویت و ماهیت اثر از دست نرود.

ذخیره عکس

این مسجد برای 350 نفر نمازگزار طراحی شده و دارای سالن اجتماعات 250 نفره، کتابخانه، امور فرهنگی و... می باشد.

قطرگنبد 25 متر است که این نیمکره در قسمت ورودی خود 2.5متر عقب نشینی می کند تا فضای وردودی آن شکل بگیرد.
گنبد نشانه  کثرت به وحدت است و کثرت عالم را که در نهایت به وحدت میرسد را  انعکاس می دهد. و معمار این مسجد نیز  تمام هنر خود را در ایجاد یک فرم گنبدی شکل خالص برای فضای اصلی مسجد به کار گرفته است. از آنجا که  دایره در جهان بینی اسلامی مفاهیمی را بازتاب می دهد که حاکی از وحدت و یکپارچگی همه ی اجزاء در عالم است ، در این مسجد نیز گنبد است  که تمام اجزا را در وحدتی بی نظیر در زیر چتر خود گرد آورده است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

محراب نیز از فرورفتگی یک لایه از این نیمکره شکل می گیرد که با خطوط ثلث و کوفی مزین شده است 

مناره مسجد وادی سبز فرم استوانه ای شکلی است که بر بلندای آن مخروطی مستقر شده است و به وسیله مقرنس های تغییر یافته ایرانی قطر آن در ماذنه افزایش یافته و بالکنی را برای موذن بوجود آورده است. این مقرنس ها دارای فیبرنوری هستند که در شب مناره را نورباران می کنند.  ترکیب مناره ها در فرم کلی مسجد براساس تناسبات طلایی طراحی شده و
مصالح بکار رفته در نمای ساختمان مسجد ، سنگ سفید است که به زعم معمار آن نماد مرگ است واز طرفی ، نیمی از گنبد مسجد بر روی آب ساخته شده که نمادی از حیات و زندگی است.

ذخیره عکس

نظرات خود را با طراگاه در میان گذارید.


بازدید : 158,650 بار

07 مهر 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هامسجد مدرنوادی سبطاستامبولمنارهمعماری عثمانیمقرنسگنبدکثرت به وحدت

مطالب محبوب »

Thursday , 29 June , 20:15