طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

پمپ ابارا اباراویستابست vista bestنیلپر info@nilper.irرضا نجفیانnaser movahedمحمد احمدیوحید حمزه پورسمیه ابراهیمیندا عاشوریانعلیرضا شرافتیبهمن احمدیساغر صادقی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

دو همزاد در معماری

زیباترین بنای آجری قرن پنجم در ایران

بازدید : 41,687 بار

27 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

و اما حکایت جدید، من که باد صبا هستم‌، باد عاشقان که به گل‌ها، تن‌ها و جان‌ها زندگی می‌بخشم و آن‌ها‌ را به جنب‌و‌جوش و حرکت در می‌آورم قصد دارم آشنایی دیگر از دیروز که در امروز غریب مانده‌، حکایت دو برادر را بازگو کنم‌، معماری دو برج مقبره‌ همچون دو برادر که از زمان‌های بسیار دور گرفتار غربت شده‌اند ودر فاصله نزدیکی از هم قرار دارند. با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس
بنای آجری قرن پنجم

من‌، باد صبا در جست‌وجوی مقابر و برج‌ها‌، به جایی رسیدم که دو برج را در یک مکان یافتم. برج‌های خراقان قزوین که مقابری به‌جامانده از قرن ششم هجری است. اين برج‌ها در يک کيلومتری روستای حصار ارمنی ـ از توابع خرقان غربی، و در 32 کيلومتری جاده قزوين ـ همدان قرار دارند. با احتیاط و آرام به درون برج خزیدم و باز جز زیبایی چیزی ندیدم. دیدم که در این برج‌ها تزئینات بنا نسبت‌به گذشته افزایش بسیار یافته و تمامی سطوح نما با طرح‌ها ونقوش آجری بسیار متنوع و پر کاری تزئین شده است. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

من با ملایمت بر  نمای خارجی بنای برج  می‌لغزیدم و می‌دیدم که‌ نما به تمامی از آجرهای تزئينی است. و وجود همين نمای آجری است که منظر برج را به صورت يکی از زيباترين و چشم‌گیرترین آثار معماری قرن پنجم ايران درآورده است این شکل تزئینی که مصالح آجری نقش عمده‌ای در آن برعهده دارند از نکات برجسته‌ی معماری سده‌های پنجم و ششم هجری و از ویژگی‌های معماری آن دوران است‌.   

ذخیره عکس
بنای آجری قرن پنجم

من که به هر گوشه‌ای از برج می‌وزیدم محال بود چیزی از چشم من پنهان بماند و در معابر خراقان‌، طرحی از نخستین گنبدهای دو جداره و دو پوسته به‌چشم خود دیدم‌. و دیدم که در ميان گنبدهای دو پوسته‌ای که تا کنون دیده‌ام که پوسته دوم آنها مخروطی شکل نباشد‌، اين بنا نخستين گنبد دو پوسته غیر مخروطی قرن پنجم هجری در معماری اسلامی به شمار می‏رود و از اين نظر حايز اهميت است‌. این برج در سال 460 هجری قمری ساخته شده‌ است.

ذخیره عکس
بنای آجری قرن پنجم

 خوش‌خوشان از برج شرقی خراقان به‌ برج مقبره غربی که در فاصله‌ای نزدیک قرار گرفته وزیدم. بنای برج غربی که در سال 486 هجری قمری به پایان رسیده از نظر طرح و نقشه همانند برج قدیمی‌تر است، با این تفاوت که یک پلکان مارپیچ دارد و ضمن رعایت ابعاد برج قبلی‌، حدود 55 سانتی‌متر از ارتفاع بیشتری برخوردار است و کشیده‌تر به نظر می‌رسد و من که هیجان‌زده از یافتن دو برج در کنارهم بودم تمام برج را زیر و رو کردم. در این برج نیز سطوح نما با طرحی دقیق و استادانه به بخش‌های مختلفی تقسیم شده و در آن نقوش  تزئینی متنوعی بر سطح نمای طاق نماها‌، ستون نماها و کتیبه‌ها جای گرفته است‌. این نقوش و سطوح  تزئینی با حرکت خورشید و ایجاد سایه روشن بر سطوح مختلف بنا، شکل‌های متنوع و گوناگونی را به رخ  می‌کشد‌. 

ذخیره عکس
بنای آجری قرن پنجم

دیدم این نقوش بر سطوح تزئینی که در حرکاتی موزون با خطوط اصلی نما وهماهنگ با آن، شکل یکپارچه و واحدی را در این برج‌ها پدید آورده‌، طرحی بسیار پیشرفته از معماری و تزئیناتی است که از نیمه‌ی دوم سده پنجم هجری در برج‌های خرقان به یادگار مانده است. و من باد که همیشه بی‌قرار رفتن بوده‌ام‌، رفتن به هرکجا جز ماندن‌، نمی دانم چندین و چند ساعت محو این همه زیبایی‌، بی‌حرکت مانده بودم وبه این دو بنا می‌نگریستم.    

ذخیره عکس
بنای آجری قرن پنجم

نظرات خود را با طراگاه در میان گذارید.  

 

    کانال


بازدید : 41,687 بار

27 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هابنای آجریبرج مقبره‌نقوشنماگنبدآجرباد صبا

مطالب محبوب »

Thursday , 29 June , 20:34