طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

افشین قربانیامین جعفری منشعلیرضا فخفوریابزار تونل جهانسارا  کلانتریبلوک سبک لیپرآذران پلاستیک azaran-plasticحسین مژدهیمحمدحسین صفاریاناکبر تقی زادهرضا مفاخربیژن شجاعی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

ایده‌ای نو در معماری مذهبی با الهام از کتاب مقدس

وقتی واحه‌ای در بیابان هم صدا با قرآن می‌شود

بازدید : 62,455 بار

24 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

در فرهنگ لغت واحه به نقطه‌ای سرسبز در میان صحرا گفته می‌شود. گاهی اوقات این واحه‌ها بهانه‌ای می‌شوند، برای معماران تا خلاقیت خود را در ارتباط با طبیعت به نمایش بگذارند. حالا هم پیشنهاد ساخت یک مرکز فرهنگی - قرآنی در واحه‌ای اطراف مدینه بهانه‌ی ما شده برای ارائه‌ی این مطلب با طراگاه همراه باشید تا این پیشنهاد را بیشتر بررسی کنیم.

ذخیره عکس
ایده‌ای نو در معماری مذهبی

شاید نام "رافائل دلا حوز" (Rafael de La-Hoz)، معمار برجسته‌ی اسپانیایی را شنیده باشید. او پیشنهاد ساخت این مرکزعظیم را برای برگزاری مسابقات قرآنی مطرح کرده، تا آموزه‌های اختصاصی و برجسته اسلام تا مدت‌ها در حافظه‌ی بازدید‌کنندگان باقی بماند. رافائل تأکید داشته که برای دستیابی به این مهم لازم است، هویت این مرکز فرهنگی به طور مستقیم از قرآن سرچشمه بگیرد. بد نیست بدانیم که در سوره‌های قرآنی هیچ اشاره‌ای به هیچ نوع گونه‌شناسی معماری وجود ندارد؛ حتی هیچ توصیفی هم از ساختمان مسجد یافت نمی‌شود. اما در مقابل اشاره به باغ‌ها، چشمه‌ها و دیگر مظاهر طبیعت فراوان است. 

ذخیره عکس
ایده‌ای نو در معماری مذهبی

در ذهن طراحان این بنا، تنها یک هدف دنبال می‌شده که واحه‌ای یک‌دست به عنوان تنها المان معماری موجود در فضا، که فلسفه عناصرش مستقیماً از کتاب مقدس نشأت گرفته باشد. حال ببینیم این هدف چگونه در طراحی این سایت تحقق یافته است. عنصر بام مظهرِ صفحات مقدس قرآن، بر روی چهار طبقه‌ای که منعکس کننده دست انسان، پهن شده است. همان‌طور که در خود کتاب مقدس، تأکید شده که: " قرآن را هرگز با زمین تماس ندهید؛ بلکه همواره آن را بر روی دست حمل کرده یا بر پایه ای قرار دهید."

ذخیره عکس
ایده‌ای نو در معماری مذهبی

صفحه‌ی مرکزی سقف نشان دهنده‌ی هسته‌ی قرآن است، که طرح آن بر روی جلد هر نسخه‌ی متداولی از کتاب مقدس دیده می‌شود. طرح پیچ و انحنا‌دار این صفحه، در واقع خوش‌نویسی حدیثی از حضرت محمد (ص) است که به‌نحو چشم‌گیری مرکز سقف را مزین ساخته است. اما علاوه بر آن یک رویکرد هنری هم در بهره‌برداری از متن به کار گرفته شده که حاصل آن در نتیجه نهایی تزئین دیده می‌شود: نمادی برای تشویق مردم به یادگیری و انکشاف و گسترش دید که از این حدیث نبوی الهام گرفته شده است. اما از جهت کاربری، بخش مرکزی پروژه که تنها بخش روباز است که به بازدید کنندگان اجازه می‌دهد، با پیوند با طبیعت و آرامش در کنار آب و سبزه‌زار، بهتر در آموخته و اندیشه‌های خود  تأمل کنند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

بقیه‌ی سایت که به صورت سرپوشیده طراحی شده، به برگزاری همایش‌ها و گردهمایی‌های مختلف اختصاص دارد. هم‌چنین محیطی آسوده و آرام فراهم می کند، تا بازدیدکنندگان در اطراف سایت قدم بزنند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

شما هم طرح‌های معماری اسلامی خود را با طراگاه به اشتراک بگذارید.


بازدید : 62,455 بار

24 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاقرآنمرکز فرهنگیواحه‌ی قرآنیمعماری مذهبیکتاب مقدسمدینه

مطالب محبوب »

Sunday , 28 May , 09:21