طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

نگار محمدیفرزاد دلیری farzaddaliriسهیل براکمهرداد زواره محمدیصادق صیدبیگیامیر دیزانیامير احمدي نياشرکت رویا طرح داخلیمازیار فخرقاسمیشرکت رویا طرح داخلیجواد خداییMahnaz sharifi
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

بررسی ساختمان تجاری اداری ترمه در همدان

لمس حس نوستالژی در پیچ و خم‌‌های آجری

بازدید : 84,565 بار

08 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

همدان یکی از شهرهای تاریخی کشورمان است، که با طراحی منحصربه‌فرد شهری‌اش، هم‌چون نگینی در غرب می‌درخشد. ساختمان اداری تجاری ترمه، که چند سالی است در این شهر ساخته شده، مورد توجه معماران داخلی و خارجی قرار گرفته و جوایزی را هم به خود اختصاص داده است. با طراگاه همراه باشید تا درباره‌ی این ساختمان بیشتر بدانید.

ذخیره عکس
ساختمان تجاری اداری ترمه در همدان

سقف موج‌دار آجری ساختمان ترمه در همدان، به گونه‌ای طراحی شده است که می‌توان هم بر روی آن راه رفت و هم برای نشستن از آن استفاده کرد. این بنا یک ساختمان چند‌ منظوره است، که بین بلوارهای مجاور ارتباط برقرار می‌نماید. در طراحی این سازه از پارچه‌ی دستبافت سنتی ایرانی "ترمه"‌، الهام گرفته شده است. این ساختمان دارای یک واحد تجاری در طبقه‌ی همکف و چند دفتر اداری در طبقه‌ی بالا می‌باشد. شکل سقف موجدار ساختمان به گونه‌ای، که به پیاده‌رو می‌رسد. فضای واحد تجاری به شکلی است، که عابران را به ورود به ساختمان ترغیب می‌کند. دیوار این ساختمان، با دیوار ساختمان‌های مجاور هم‌ سطح می‌باشد.

ذخیره عکس
ساختمان تجاری اداری ترمه در همدان

یکی از طراحان این ساختمان می‌گوید: "من سقف را به عنوان راهپله توصیف نمی‌کنم، چون پلهها عناصری هستند که تکرار می‌شوند، اما این عنصر حالات، کیفیت و پویایی متفاوتی نسبت به پله دارد و افرادی که از آن بالا می‌روند متوجه این موضوع می‌شوند. افراد می‌توانند بر روی آن بنشینند، یا مثل یک حیاط کوچک برای تفریح از آن استفاده نمایند. پله‌ها تنها یک کاربرد دارند، اما این عنصر دارای کاربرد‌های مختلفی است." سقف بیرونی آجری از سطح زمین بالا می‌رود و با پیچیدن به سمت بالا، تشکیل یک شکاف عمودی را می‌دهد، که از طریق آن نور طبیعی به طبقه‌ی فوقانی می‌‌رسد. این دهانه‌ها به اندازه‌ی کافی باز هستند، که روشنایی روز را دریافت کنند و به اندازه‌ی کافی بسته هستند، که فضای داخلی را در برابر شرایط متغیر آب‌و‌هوایی شهر همدان حفاظت کنند. یک راه ورودی دیگر به ساختمان، در گوشه قرار گرفته که ارتباط مستقیمی بین فضاهای پارکینگ، قسمت اداری، تراس و پشت‌بام  برقرار می‌کند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

پشت بام این ساختمان، در اختیار قسمت اداری است و می‌توان از آن برای تفریح یا حتی برگزاری مهمانی‌های کوچک اداری استفاده نمود. در این فضای کوچک حیاط مانند، چندین درخت هم کاشته شده که به زیبایی این ساختمان افزوده‌اند. نمای این ساختمان بطور پیوسته از آجر پوشیده شده، که این آجرها با شیوه‌های محلی و سنتی چیده شده‌‌اند. چون این روزها اکثر ساختمان‌ها با نمای مدرن ساخته می‌شوند، چنین نمای چشم‌نوازی برای افراد حس نوستالژیکی را القا می‌کند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

نظر شما درباره‌ی این ساختمان زیبا چیست؟ با طراگاه‌ درمیان بگذارید.


بازدید : 84,565 بار

08 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاطراحی معماریطراحی ساختمانطراحی متفاوت ساختمانایده در معماریطراحی پلهطراحی فضای اداریطراحی ساختمان اداری

مطالب محبوب »

Tuesday , 30 May , 03:04