طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

هدی شکریانمیثم ذکریاییبهرام شکوهیانشروین حسینیمهرداد زواره محمدیابتکار توسعه کاوش (ابتکار آریایی)finnwoodمحمد داوریمهدی مصلحیمرضیه مجدالاشرافیمنصور اجلیجواد خدایی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

تلاقی دنیای کار با فضای بیرون

طراحان ساختمانی که سپر زیست محیطی است

بازدید : 29,075 بار

09 ارديبهشت 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

معماری ساختمانی اداری با میان تالار، واقع در مرکز منطقه‌ای تجاری در آمستردام طراحی شده است. میان تالار(atrium) این ساختمان، به عنوان دریچه‌ای بین دنیای کار و فضای بیرون طراحی شده است، که در کنار ایجاد یک فضای اجتماعی برای ساختمان، به عنوان یک سپر زیست محیطی برای کاهش مصرف انرژی نیزعمل می کند. با طراگاه همراه باشید تا این پروژه را بررسی کنیم.

ذخیره عکس
تلاقی دنیای کار با فضای بیرون

مشتری که یک توسعه‌دهنده‌ی هلندی علاقمند به نوآوری‌های معماری بود، سفارش یک سازه‌ی بلند پروازانه را داد، که بتواند استانداردهای جدیدی از جمله پایداری، فن‌آوری، طراحی محل کار، مهندسی ساختار و نما را برای طراحی اداری در مناطق مختلف ثبت کند. به‌طور خلاصه یک محیط کسب و کار الهام بخش و پرانگیزه هم باشد.

ذخیره عکس

 

برای طراحی یک ساختمان اداری که بتواند در آینده کارایی خود را حفظ کند، گروه طراحان را ملزم کرد تا الگوهای جدیدی از کار کردن را پیش‌بینی کنند: محل کار افراد فعال در دانش اقتصاد باید از انعطاف‌پذیری کافی برای جابه‌جا شدن افراد در هر زمانی، برای داشتن تعامل اجتماعی در هر درجه‌ای که می‌خواهند برخوردار باشد.
پس رویکرد فایده محور به طراحی محل کار که در قرن گذشته توسعه پیدا کرده بود، در این پروژه منسوخ است، از آن گذشته نوآوری تکنولوژیکی ابزار در دست معماران به طور قابل‌ توجهی افزایش یافته است. 

 

ادعای " کارآیی" که مدت‌های طولانی توسط معماران برای توجیه طرح‌های محل کار استفاده می‌شود، دیگر کاربری خوبی ندارد. معماران برای این بنا فضاهایی را در نظر گرفتند که در محیط کارتنوع ایجاد کند، طیف گسترده‌ای از فن‌آوری‌ها در آن حضور داشته باشد، تعاملات اجتماعی از طریق استراتژی‌های خاص طراحی فضا در آن تشدید شود. برای طراحی یک محیط کار استثنایی مدرن، گروه معماران بر روی میان‌تالار ساختمان، به عنوان کلید موفقیت طرح متمرکز شدند. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

چیزی فرای یک تحسین، میان‌تالار تبدیل به بخشی جدایی ناپذیر از چگونگی به تصویر کشیدن مفهوم محل کار توسط این ساختمان شد. طراحان این ساختمان اظهار داشتند که این فضای مرکزی را به لایه ‌های مختلف باکارایی بالا تقسیم کردند، به عنوان هسته‌ی اجتماعی ساختمان در نظر گرفتند. طراحی این فضای روشن و وسیع، پاسخی به خواسته‌های ساکنین این ساختمان است. 

ذخیره عکس

در طراحی معماری این ساختمان انواع مختلفی از فعالیت‌های کاری، نشست‌ها، و محیط‌های استراحت درنظر گرفته شده است. هم‌چنین این طراحی منحصر‌به‌فرد به عنوان رکوردی جدید برای ساخت محیطی با اولویت قرار دادن راحتی، حفظ سلامتی و بهره وری کاربران آن ثبت شده است. میان‌تالار را می‌توان به‌عنوان محلی که در آن الگوهای کاری جدید با سیستم‌های دیجیتالی به هم پیوند خورده‌اند در نظر گرفت. طراحان این بنا به جای فکر کردن به سیستم‌های تکنولوژیکی،  به عنوان لایه های مستقل و مجزا به کمک آن‌ها نوع جدیدی از فضای کاری را ایجاد کرده‌اند. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

امکان کارکردن در هر نقطه‌ی ساختمان برای افراد مهیا است؛ افراد به کمک یک اپلیکیشن اختصاصی برروی موبایل می‌توانند یکدیگر را پیدا کنند، به‌دنبال یک فضای خالی آرام بگردند و دما و میزان روشنایی آن را به دلخواه خود تنظیم کنند. هم‌چنین به کمک تکنولوژی، سیستمی برای مدیریت مصرف انرژی طراحی شده که کاربران را از مقدار انرژی مصرفی در هر کجای ساختمان که کار می‌کنند آگاه هستند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

این پروژه نشان می‌دهد که ترکیب موفقیت‌آمیز یک محیط کاری پرجنب و جوش و گروهی، به همراه دستیابی به بالاترین سطح پایداری ممکن است. این ساختمان رسماً بعنوان پایدارترین ساختمان اداری در جهان معرفی شده، که توانسته بالاترین امتیازی که تا کنون توسط موسسه تحقیقات ساختمانی (BRE) ،ارزیاب جهانی ساختمان های پایدارگزارش شده را کسب کند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

در حالی که استفاده بیش از حد از پایداری به عنوان یک روایت کاملا تکنولوژیکی کسالت آور است،  ولی این پروژه یک محیط کار، کاملاً جدید است که توسط فن آوری پایدار فعال ا ایجاد شده است. جهت‌گیری صحیح ساختمان در سایت مربوطه، اولین گام برای دستیابی به عملکردی ویژه از نظر آب و هوایی و انرژی بوده است. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

شکل و محل قرارگیری صفحات بزرگ طبقات، در اطراف تالار شمالی  بهترین نور طبیعی را به فضاهای اداری می رساند، در حالی‌که ورودی های بی نور کوچک‌تر نمای جنوبی باعث ایجاد هوای گرم و سایه در فضای داخلی هستند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

این تالار میانی،  به‌عنوان ری‌های ساختمان، موجب تهویه فضای اداری و سپری در جهت کاهش مصرف انرژی در هر دو فصل تابستان و زمستان است. در کنار کنترل درجه حرارت طبیعی، طراحی کارآمد انرژی و فناوری‌های سبز تولید انرژی، آب باران در زیرزمین این ساختمان ذخیره و آبیاری گیاهان در فضای سبز داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

با طراگاه همراه باشید.

 

    کانال


بازدید : 29,075 بار

09 ارديبهشت 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاطراحیفضای تجاریزیست محیطینوآوری در معماریطراحی فضای داخلیپایداریفضای اداریمعماری اداری

مطالب محبوب »

Wednesday , 28 June , 06:27