طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

طاها رضاییMahnaz sharifiشروین حسینیالناز پائیزایمان رجبیانشرکت رویا طرح داخلیسپیده بهروزیشركت معماري و دكوراسيون زانا(عصر برتر)محمد داوریمحمد مهدی فخیمیحسین مژدهیسهراب رفعت
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

نگاهی به معماری شاعرانه بنای کازاباتیو

گذری رؤیایی به معماری کازاباتیو یادگار شگرف آنتونی گائودی

بازدید : 36,543 بار

11 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

تخیل الهام‌بخش آنتونی گائودی، بدون شک بیشترین نمود خود را در یکی از شاعرانه‌ترین طراحی‌های این معمار برجسته اسپانیایی، یعنی بنای "کازا باتیو (Casa Batllo)" یافته است. همراه طراگاه باشید و از سیاحت در معماری این بنای شگفت‌انگیز لذت ببرید.

ذخیره عکس
نگاهی به معماری شاعرانه بنای کازاباتیو

تلفیق اشکال جانوری، پیچ و تاب‌ها و نقوش گیاهی، المان‌های استخوانی و اسکلتی و استفاده پر زرق و برق او از رنگ‌ها در کاشی‌های لعاب‌دار و شیشه‌ها، شاهکار خارقالعاده‌ای آفریده که تا ابد بینندگان خود را متحیر خواهد کرد. سبک معماری این بنا، تمامی اصول تعریف شده در مکتب "آرت نوو" را در برمی‌گیرد؛ مکتبی متشکل از هنرمندان دکوراتیو فرانسوی در دهه 1890 میلادی که متأثر از اشکال پر پیچ ‌و خم و انحنا‌دار موجود در گیاهان و طبیعت بودند.

ذخیره عکس
نگاهی به معماری شاعرانه بنای کازاباتیو
ذخیره عکس

 

 

 آنتونی گائودی هم علایق خود را در زمینه رنگ‌ها، الگوها و اشکال سیال در کازا باتیو دنبال کرد، طراحی معماری ساختمانی که برای یک خانواده ثروتمند تاجر پارچه به نام باتیو ساخته شده است.

ذخیره عکس

 

نمای قابل توجه جلویی، نشان دهنده رنگ‌ها و بافت‌هایی گیرا است، که در هماهنگی با یکدیگر اندیشه‌های افسانه‌ای و فانتزی‌های رؤیایی ما را بیدار می‌کنند. قطعه‌های تندیسی بزرگی که به‌عنوان حفاظ بالکن‌ها ایجاد شده به استخوانی از جمجمه‌ی انسان می‌ماند که گویی با پرّه‌های بینی، چشم‌ها و ترقوهش، لحنی انسانی را در روح بنا به یادگار گذاشته است.

 بام شیب‌د‌ار کوهان مانند بنا، به طرزی دراماتیک چنان با پوشش‌هایی زره مانند پوشیده شده، که تداعی کننده نوعی حیوان گورکن است.

ستون فقرات این گورکن که به صورت گوی‌هایی با رنگ سبز و آبی پیازی مشخص است، مرز بین نمای پشتی و جلویی را تعیین می‌کند. اما ظاهر جاندار بنا بیشتر در شب خود را می‌نمایاند، وقتی‌که نما با آن ساختار اسکلت مانند و رنگ‌های درخشانش خود را به رخ می‌کشد.

چنان که همیشه در کارهای گائودی قابل انتظار است، تصویرسازی‌های مذهبی که اغلب به صورت نیمه آگاه خلق شده‌اند، در بدنه بنا جانمایی شده و حضوری نیمه پنهان دارند: به صورت نقوش گیاهی در سطوح بالایی ساختمان و جزئیات ریز و ظریف حول نمای آن است.

ذخیره عکس
نگاهی به معماری شاعرانه بنای کازاباتیو
ذخیره عکس

 

بالاترین قسمت بنا یا به عبارتی نوک برج، امضای اصلی آنتونی گائودی را با خود دارد: یک صلیب متقاطع چهارسر که آن را این‌گونه تفسیر می‌کنند: "مذهب می تواند شوخی، پوچی و خیال را در آغوش بگیرد."

استفاده هنرمندانه گائودی از دریچه‌های هوا و دودکش‌ها برای سیستم حرارت مرکزی، هم در بارسلونای آن زمان نامتداول بود. یکی از جنبه‌های جذاب این دودکش‌ها خروج از زاویه 45 درجه‌ای آن‌ها از پشت‌بام قبل از عمودی شدن بود. 

طراحی داخلی شاید حتی پیچیده‌تر و دارای جزئیات بیشتری باشد: تداومی از دیوارهای سیال موج دار با رنگ‌آمیزی ماهرانه کناره‌ها و گستره‌ای از مقیاس‌های باورنکردنی است. الگوهای پیچ در پیچ و موج‌وار نمایش‌گر ویژگی‌های دکوراتیو درب‌ها، چارچوب‌ها و روزنه‌ها است که همگی تفسیر اشکال طبیعی الهام گرفته از سبک "آرت نوو"  گائودی است.

ذخیره عکس
نگاهی به معماری شاعرانه بنای کازاباتیو

هما‌ن‌طور که طراح می‌گوید: "آن‌هایی که برای کارهای جدیدشان در جست‌و‌جوی قوانین طبیعت هستند، با خداوند هم‌دستی می‌کنند."

با طراگاه همراه باشید.

 


بازدید : 36,543 بار

11 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هامعماری کازا باتیوآنتونی گائودیبارسلونا،سبک آرت نووشاهکارکاشی

مطالب محبوب »

Thursday , 29 June , 20:19