طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

ناهیده تقویمحمد مرتجیشرکت رویا طرح داخلیامین جعفری منشبیژن شجاعیشیرین دریاباریمحمد مهدی فخیمیMahnaz sharifiمهدی جعفری منشسیروس مهراندیششروین حسینیمهدی علیزاده
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

تلفیق معماری مدرن و کلاسیک در طراحی یک مسجد زیبا

مسجد جامع الانصار سنگاپور به سبب معماری منحصر به‌فرد خود، نمادی است درخشان از تلألو فرهنگ اسلامی در شرق آسیا

بازدید : 70,812 بار

توسط : سجاد اسدی
19 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مساجد در نظر مسلمانان مکانی بسیار شاخص و پر اهمیتی هستند، که به‌عنوان یک پایگاه بسیار مهم فرهنگی و البته مذهبی مورد توجه عموم مسلمانان میباشند. نوع معماری و نمادهای به‌کار رفته در ساخت مساجد میتواند آیینهای از فرهنگ اسلامی باشد. همراه طراگاه باشید تا با معماری یکی از این مساجد زیبا بیشتر آشنا شوید.

ذخیره عکس
طراحی یک مسجد زیبا

برای نشر و اشاعه‌ی فرهنگ اسلامی، نمای ظاهری و زیبایی بنای مساجد همیشه مورد توجه معماران اسلامی بوده است. مسجد الانصار سنگاپور یک ارتباط بسیار ظریفی بین نمادهای کلاسیک و پیشین و همچنین معماری مدرن امروزی برقرار نموده و فضایی مرکب از مدرنیته و سنت را به ارمغان آورده است. این مسجد زیبا در سال 1981 و به همت جامعۀ مالایی در شهر "بِدوک (Bedok)" سنگاپور بنا نهاده شده و اخیراً دستخوش بازسازی عمده قرار گرفته است. 

ذخیره عکس

 

بنای قدیمی این مسجد ظرفیت پذیرایی از 3500 نمازگزار را داشت و هم‌چنین دارای یک مناره‌ی بلند و گنبد آبی پیازی شکل بوده است. 

ولی با رشد روزافزون جامعه‌ی اسلامی در این منطقه، نیاز به بازسازی و گسترش فضای مسجد بیش از پیش احساس میشد و به‌همین دلیل، مسئولان مربوطه در سال 2011 تصمیم به نوسازی این مسجد گرفتند.

فضای جدید مسجد گنجایش حضور 4500 نفر را دارد و برای انتخاب طرحی که از همه نظر بتواند نیازها را برطرف نماید، یک مسابقۀ ملی از طرف شورای مذهبی اسلامی سنگاپور برگزار شد و در نهایت با تصمیم منتخبان جامعۀ معماری سنگاپور، طرح برتر این مسابقه برای نوسازی و ایجاد تغییرات عمده در این مسجد انتخاب گردید. طراحان خوش‌ذوق با ارائه‌ی طرحی که با تلفیق معماری سنتی و مدرن قابلیت حفظ اصالت و برطرف نمودن نیازهای آتی را داشته است، توانستند در این رقابت پیروز شوند. کلاس‌های درس به بنای مسجد اضافه شوند. فضاهای داخلی این مسجد هم به‌منظور چندمنظوره بودن مورد بازسازی قرار گرفتند که یکی از این فضاها میتواند به‌عنوان محلی برای دادرسی، پذیرای 300 نفر باشد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

در طرح جدید یک مرکز خرید پوشیده، در قسمت ورودی مسجد و هم‌چنین فضایی برای اجتماعات غیر‌رسمی و مراسم عبادی طولانی هم در نظر گرفته شده است. کلاسهای درس در طبقات فوقانی و مشرف به مرکز خرید قرار دارند. نمای بیرونی مسجد دارای ویژگیهای هندسی ساده است که از طرحهای اسلیمی الهام گرفته شدهاند. با استفاده از یک چهارچوب مربعی، گنبدی زیبا ساخته شده است که علاوه بر زیباتر نمودن ظاهر مسجد نور خورشید را به فضای داخلی هدایت کرده و به ایجاد جریان هوای مطبوع کمک فراوانی میکند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

دیدگاههای اساسی در بازسازی این مسجد این بوده که، در کنار افزایش فضای داخلی برای میزبانی از تعداد افراد بیشتر، عناصر سمبلیک قدیمی که به نوعی نشان دهند‌ی اعتقادات و ارزشهای جامعه‌ی اسلامی هستند هم حفظ شود تا با تلفیق این دو به‌توان جنبههایی از پیشرفت رو به جلوی جامعه‌ی اسلامی را به جانیان نشان داد. وجود مناره و گنبد قدیمی باعث ایجاد یک ارتباط بصری با گذشته شده و گنبد جدید نیز با ظرافت هر چه تمام با ویژگیهای مدرن منطبق شده است. طرح جدید فصل جدیدی را برای مسجد زیبای الانصار رقم خواهد زد.

ذخیره عکس
طراحی یک مسجد زیبا

به نظر شما معماری اصیل و سنتی بیشتر میتواند جاذبه‌ی فرهنگی برای یک مسجد ایجاد نماید یا معماری مدرن؟ ما در طراگاه مشتاق دریافت نظرات شما عزیزان هستیم. 


بازدید : 70,812 بار

توسط : سجاد اسدی
19 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هامعماری اسلامیمعماری مسجدمسجدمعماری داخلیمعماری داخلی مسجدمعماری اصیل و سنتی

مطالب محبوب »

Wednesday , 28 June , 09:44