طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

امین قشقاییایرج اعتصاممحمد احمدیبهمن احمدینیلپر info@nilper.irالهام ضیاءآبادیشرکت رویا طرح داخلیmostafa ahmadiمحمد قديريحبیب الله نیکنامیميثم ذکرياييرضا صیادیان
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

مجموعه ی علوم و توسعه ی اجتماعی QF

بازیابی مدرسه ی اسلامی در قالب یک ساختمان مدرن

بازدید : 29,664 بار

14 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

بنیاد قطر با ساختمان آموزشیQF در جشنواره ی جهانی معماری (World Architecture Festival) برنده ی جایزه شد. این جشنواره، یک مراسم معتبر جهانی از معماری نوآورانه است که در سنگاپور برگزار شده بود. طراگاه در معرفی این پروژه با شما همراه خواهد بود.

ذخیره عکس
موسسه ی قطر با ساختمان آموزشیQF

 مجموعه ی QF، مکانی است که مسجد، شهر آموزش و دانشکده ی مطالعات اسلامی را در خود جای داده است.این پروژه در گروه ساختمان های مذهبی برگزیده شد و تنها ساختمان اسلامی بود که در فهرست نهایی حضور داشت. این ساختمان بسیاری از نمادها و نوشته های شاعرانه مربوط به اسلام و تمدن اسلامی را در بر دارد. برای مثال، بنای مسجد بر پنج ستون بزرگ تکیه دارد که نماد پنج رکن اسلام است، و هر کدام از آن ها آیه ای برگرفته از کتاب آسمانی قرآن را نمایان می کند.

ذخیره عکس

این ساختمان نشان دهنده ی تعهد این مؤسسه نسبت به اصالت و نوآوری است و این ساختمان تفسیر مجددی از نمونه های سنتی مدرسه ی شرقی است که در شهرهای اسلامی بنا می شده و دو مفهوم آموزش وعبادت را با هم ادغام می کرده است. این کالج هم چنین یکی از مؤسساتی است که در چرخه ی جامع آموزشی بنیاد قطر قرار دارد و برای دانشجویان موقعیت یادگیری با کیفیت را فراهم می کند تا استعدادهای بالقوه ی خود را شکوفا کرده و جامعه ای رو به پیشرفت و توسعه بپرورند. پروژه های برگزیده درهر گروه در فهرست نهایی جای گرفتند تا در گزینش بهترین ساختمان جهانی سال شرکت کنند، که در آن ساختمان QF مورد تقدیر قرار گرفت.

 

داوران، ساختمان QFIS طراحی شده توسط گروه معماران MYAA را به عنوان ساختمانی قابل توجه و دستاوردی فرهنگی تحسین کردند. این ساختمان توسط هیأت مدیره ی QF و با حمایت معماران سازنده ی آن، به جشنواره ی جهانی معماری (WAF) راه یافت. آمنه احمدی، مدیر فنی CPD، در رابطه با پروژه گفت: « ساختمان دانشکده ی مطالعات اسلامی، تجلی درستی از این واقعیت است که معماری دنیای اسلام ارزش های مستحکم و ابدی دارد، اما می توان از طرق مختلف به این تفسیر دست یافت. این ساختمان اکتشافی مداوم از خصوصیات و زیبایی های فضا است وهم زمان با درون انسان و طبیعت اطراف پیوند می خورد. بردن جایزه نشان دهنده ی  پتانسیل های مبتکرانه ی فضاها برای آموزش و عبادت است ». 

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

ساختمان QFIS که به طور رسمی در مارچ 2015 بازگشایی شد، بین 338 پروژه از 47 کشور در ترتیب گروه های فهرست نهایی قرار گرفت. این ساختمان از میان 3 پروژه در قطر و 10 پروژه در شورای همکاری خلیج فارس در فهرست نهایی جوایز قرار گرفت.

ذخیره عکس

در گزینش این فهرست در WAF، از داوران خواسته شده بود تا پروژه هایی با کیفیت را انتخاب کنند و به طور کلی به دنبال نشانه ای از نوآوری، خیال و تأثیر گذاری، هم از نظر گروهی که در آن قرار دارند و هم به لحاظ معماری اثر، باشند. ساختمان QFIS ساختاری پیچیده است که نور طبیعی، نور سفید رنگ خنثی و آرام، را به نشانه ی مفاهیم صفا و پاکی به نمایش می گذارد و در آن، از آب به صورت چهار جوی روان در بخش های درونی و بیرونی استفاده شده است. این ساختمان در عین احترام به محیط زیست، از مدرن ترین امکانات برخوردار است. به علاوه، شاهکاری هنری است که نمونه ای از زیبایی و اعتدال اسلام را به نمایش می گذارد.

WAF بزرگترین رویداد معماری در سطح بین الملل و بزرگترین برنامه ی جوایز معماری است و بیش از2,000 معمار از60 کشور در این جشنواره حضور به هم می رسانند. برای اینکه توجه بیشتری به این مکان برجسته و سایر ساخته های معماری منحصر به فرد برای آموزش جلب شود، مؤسسه ی قطر همایشی در 27 ام و 28 ام این ماه با عنوان یادگیری از شهر آموزش، برگزار می کند که درآن تعدادی از معماران برجسته و متفکران مشهور گرد هم آمده و درباره ی ساختمان های شهر آموزش و مسائل گسترده تر محیط و آموزش بحث می کنند. 

ذخیره عکس

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این رویداد، با طراگاه همراه باشید.

 


بازدید : 29,664 بار

14 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Wednesday , 28 June , 06:34