طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

علی رضا بندر ابادسپهر دانشاسماعیل سحاب رحمن پناهامیر دیزانیرزیتا فتاحینیلپر info@nilper.irShaqayeq Abaszadeسحرناز سلیمانی پاکمـــهـکامه کــرمانـیناهیده تقویمهدی علیزادهآرش غلامعلی طهرانی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

دکوراسیون چوبی

با تزیینات چوبی چهره ی جدید به ساختمان ببخشید

بازدید : 12,383 بار

16 دي 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

برای شخصیت بخشیدن به ظاهر یک ساختمان راه های زیادی وجود دارد ولی استفاده از الوار کاری یکی از ساده ترین و زیباترین این روش ها است، با طراگاه همراه شوید تا این پروژه ها را بررسی کنیم.

ذخیره عکس
دکوراسیون چوبی

الوارکاری چیست؟

الوارکاریف طراحی تزئینی با ترکیب برش هایی از چوب است که برای زینت دادن فضاهای داخلی و خارجی از آن استفاده می شود.

ذخیره عکس

الوارهای چوبی در قرن 19 مورد توجه عموم قرار گرفتند و به تدریج جایگزین پروفیل های آهنی شدند که در خانه های کلاسیک دیده می شد. استفاده ی گسترده از نیروی بخار و برق به محبوبیت آن کمک کرد چرا که استفاده از ابزارهایی را برای برش سریع، آسان، ارزان و حتی در اندازه ی بزرگ وکوچک کردن تکه های چوب فراهم آورد.

این شیوه در اواخر قرن 19، زمانی که معماران و سازندگان یک سبک بین المللی در معماری را خلق کردند بسیار مورد توجه بود. آنها از الوارها به شکل شعاعی برای تزئینات ساختمان استفاده کردند که به عنوان نماد آغاز قرن جدید بودند.

ذخیره عکس

 انتخاب الوار چوبی

سبک خانه های کلاسیک را در نظر بگیرید، اگر شما بخواهید سبک کلاسیک را انتخاب کنید، باید ببینید انتخاب الوار چوبی چه نقشی را برایتان بازی می کند. نقوش خورشیدی یا هلال های هنر نو  بیشتر در خانه های سبک ادواردیان(Edwardian  ) دیده می شوند و ویلاهای کالفرنیایی بیشتر دارای چنین خصوصیاتی هستند.

فراموش نکنید این که تا چه حد می توانید از این روش دکوراسیون چوبی کلاسیک در خانه ی خود استفاده کنید را مساحت خانه ی شما مشخص می کند.

ایوان از مهمترین  قسمتهای یک ویلا است، استفاده از الوارکاری در ایوان هم برای تزئینات و هم برای ایجاد سایه می باشد.

حاشیه ی زینتی یک صفحه ممتد از الوار چوبی است که از لبه ی بام تا زیر ایوان کشیده شده و در اندازه و سبک متفاوت خواهد بود و ممکن است مستقیم یا قوسی باشد. به عنوان مثال ویلاهای سبک ادواردیان دارای شکل ها و خطوط هندسی قوی و حاشیه های زینتی مستقیم و هلالی می باشد.

ذخیره عکس

انواع تزئینات چوبی قابل استفاده در دکوراسیون خانه

ویژگی های خاصی از محصولات چوبی مثل تنوع در جنس و رنگ باعث ایجاد نمایی زیبا برای خانه شما می شود.

ذخیره عکس

ایوان هلالی : حاشیه های تزئینی، پیشرفت دهه های اولیه ی قرن 20 را نشان می دهد که توسط ایوان های هلالی و پشت بندها جایگزین شدند. این قطعات ضخیم برش خورده ی چوبی که در گوشه ی بین ستون ها و صفحه ایوان است را حفظ می کنند. این ها اصلاً هدف سازه ای ندارند و فقط برای تزئین می باشند به خصوص وقتی از شکل های منحنی و مربوط به سبک هنر نو استفاده می شود.

ذخیره عکس

نرده : دارای ارزش کاربردی ، عملکردی و زیبایی شناسی می باشد و در لبه ایوان و راه پله قرار می گیرند. نرده های چوبی ظاهری کلاسیک و موقر به فضای زندگی شما می دهند.

تخته های شیبدار ثابت (Bargeboards ) در حاشیه و لبه ی گوشه های بام که برای پنهان کردن سازه ی بام استفاده می شود. اینها می توانند یک سبک انگلیسی قدیمی را به خانه اضافه کنند. تزیینات چوبی و حکاکی شده با برجسته کردن خطوط بام موجب جلب توجه می شوند.

ذخیره عکس

ستون های چوبی:ستون های چوبی دور تادور ایوان استفاده می شوند، ستون های مارپیچ و چهار گوش دارای قابلیت تزیینی کمتری هستند.

ذخیره عکس

پوشش و حفاظ پنجره: حفاظ پنجره عموماً در پاسخ به شرایط آب و هوایی  به وجود امده است. آنها سرپناه و سایه را برای کل پنجره فراهم می کنند و هلال های کناری بیشتر به شکل صفحات مستقیم و اشکال منحنی سبک هنر نو می باشند.

ذخیره عکس

حاشیه کنار دیوار: معماران سنتی از پیچ خوردگی و برجستگی های چوبی گوشه دیوار برای ایجاد الگوهای تزیینی و ساده استفاده می کنند، همچنین آنها نقوش بالای دیوار و حاشیه سازی های چوبی که از لحاظ رنگ در تضاد با پس زمینه هستند را طراحی می کنند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

نظر شما در مورد استفاده از این قطعات چوبی برای دکوراسیون خانه چیست؟ ایده ها و مشاهدات خود را در طراگاه به اشتراک بگذارید.

 


بازدید : 12,383 بار

16 دي 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Thursday , 29 June , 20:21