طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

نیلپر info@nilper.irصادق صیدبیگیمرضیه مجدالاشرافیامیر قاسمیمحمد مرتجیاکبر تقی زادهبهمن احمدینازنین سادات ملکوتیآرش غلامعلی طهرانیShaqayeq Abaszadeالناز پائیزپمپ ابارا ابارا
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

7 پروژه‌ی معماری با الگوهای دایره‌ای در طراحی نما

دایره‌ها، الگوهایی مدرن و کاربردی در طراحی نما

بازدید : 144,571 بار

05 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

دایره یکی از فرم‌های هندسی پرکاربرد در معماری است. یکی از کاربردهای دایره‌ها استفاده از آن‌ها در طراحی نما است. دایره‌ها قابلیت این را دارند، که الگوهایی مدرن و کاربردی در طراحی نمای ساختمان‌ها تشکیل دهند و آن‌ها را از بناهای معمولی که هر روز در سطح شهر می‌بینیم متمایز کنند. در این مقاله قصد داریم مجموعه‌ای از 7 پروژه را به شما معرفی کنیم که از الگوهای دایره‌ای در طراحی نمای خود استفاده کرده‌اند. با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس
الگوهای دایره‌ای در طراحی نما

اولین نما مربوط به ساختمان کوره‌ی زباله‌سوزی، در منطقه‌ای در دانمارک است. این بنا که در میان ساختمان‌های صنعتی دیگر احاطه شده، زوایای تندی مشابه بیشتر ساختمان‌های صنعتی دارد. بدنه‌ی ساختمان از جنس آلومینیوم قهوه‌ای رنگ، که روزنه‌های دایره‌ای به وسیله‌ی لیزر در آن برش داده شده‌اند. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

شب‌هنگام نور داخل ساختمان از این نمای پرمنفذ، به بیرون تابیده و ساختمان را به یک فانوس دریایی تابان تبدیل می‌کند. نما از دو لایه تشکیل شده تا نیاز به تهویه و مقاومت در برابر آب و هوا را تأمین کند. نورگیرهای لازم برای ورود هوا و نور در لایه‌ی داخلی فراهم شده، و لایه‌ی خارجی تنها نقش زیباسازی را به عهده دارد. 

ذخیره عکس
الگوهای دایره‌ای در طراحی نما

نمای دومین ساختمان، با هدف برخورداری از یک معماری جذاب برای یک فروشگاه زنجیره‌ای در منطقه‌ای در اسلوونی (Slovenia) طراحی شد. قرار بر این بوده که نمای ساختمان با ورقه‌های فلزی برنزی رنگی روکش شود. اما بودجه‌ی ساخت این پروژه بسیار محدود بود، در نتیجه روزنه‌هایی در اندازه‌های مختلف در روکش فلزی ایجاد شد و سپس همان دایره‌های فلزی برش خورده را روی بقیه نمای بتنی کار کردند و با اتصال این نقاط توسط زنجیرهای آهنی، یک الگوی زیبا تشکیل دادند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

سومین طراحی مربوط به نمای ایستگاه تراموای، شهر آلیکانته (Alicante) در اسپانیا است. این ایستگاه فضای انتظار آرامی را در محاصره‌ی درختان برای مسافرین فراهم می‌کند. این دو ایستگاه با الگوی دایره‌ای خود علاوه بر تأمین سایه و سرپناه برای مسافران، در هنگام شب به دو منبع نور بزرگ برای روشن کردن فضای اطراف خود تبدیل می‌شوند. سوراخ‌ها هم‌چنین وزن سازه‌ها و فشار هوا روی سطح بنا را کاهش می‌دهند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

"کندوی شهری" (Urban Hive) در شهر سئول پایتخت کره‌ی جنوبی، چهارمین طراحی با الگوهای دایره‌ای است. این طراحی انتخاب شده تا ظاهری جالب توجه و متفاوت با ساختمان‌های اداری اطراف به این بنا ببخشد. بعلاوه معماران بنا اعتقاد داشتند که نمای بتنی ضخیم برای تحمل وزن ساختمان است، نه محصور کردن فضای داخلی آن. پس منافذی در آن ایجاد کردند که بین فضای داخلی و خارجی ارتباط ایجاد کند. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

پنجره‌های دایره‌ای شکل، خانه/کارگاه MON در شهر کیوتوی ژاپن را از دیگر نماهای بتنی مدرنی که اخیراً می‌بینیم متمایز می‌کنند. این پنجره‌های دایره‌ای به همراه درب‌ها و پنجره‌های مستطیلی بزرگ‌تر نمای جالبی به ساختمان بخشیده و الگوی زیبایی از نور را به داخل راه می‌دهند که با حرکت در ساعات مختلف روز حال و هوای متفاوتی در خانه ایجاد می‌کند. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

نمای "خانه‌ی اُ" (O House) در سوئیس، ششمین طراحی با الگوهای دایره‌ای که به آن می‌پردازیم. این ویلای زیبا هم از جلو و هم از پشت الگوهای تزئینی زیبایی را به نمایش می‌گذارد. نمای بتنی سفید با روزنه‌های بزرگ خود تصویری از فضای داخلی ویلا به ما می‌دهد، و نمای چشم‌نواز دریاچه و کوه‌ها در پشت ویلا از بالکنی با دیوارهای پر از روزنه قابل مشاهده است. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

آخرین طراحی مربوط به نمای کتابخانه‌ی تحقیقاتی هرادک کرالوف (Hradec Kralove) در جمهوری چک است. استفاده از پنجره‌های دایره‌ای شکل برای این کتابخانه در تضاد با فرم زاویه‌دار ساختمان قرار می‌گیرد که از بالا شبیه به حرف "X" است. این پنجره‌ها نور زیادی را به فضای داخلی راه می‌دهند و ضمناً کتابخانه دارای نورگیرهای دایره‌ای در سقف است که موجب می‌شوند نور به تمام طبقات رسوخ کند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

آیا ساختمانی با الگوهای دایره‌ای در شهر یا محل زندگی خود می‌شناسید؟ مشاهدات خود را با طراگاه در میان بگذارید.


بازدید : 144,571 بار

05 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هامعماریطراحینمادایرهفرمنورترامواکتابخانهویلانورگیرتهویهطراحی مدرن

مطالب محبوب »

Sunday , 28 May , 23:05