طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

شرکت رویا طرح داخلیمیلاد نصرالهیامین جعفری منشایمان رجبیانپویا ریاضی خواهمحمد اسدالهیروناک رافتAbolfazl Nabaviبهمن احمدیبهرام شکوهیانجواد خداییسجاد اسدی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

بافت در طراحی داخلی

بافت یک بعد قوی و ظریف در طراحی داخلی است که ماهیت واقعی را به خانه می بخشد.

بازدید : 429,659 بار

23 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

طراحان داخلی اغلب در مورد افزودن یک بافت به طرح دکوراسیون صحبت می کنند. بافت، یک بعد مهم از طراحی است با این حال اغلب نادیده گرفته می شود. طراگاه نگاه جدیدی دارد به یکی از مهمترین عناصر طراحی داخلی.

ذخیره عکس

بافت بخشی کم تر شناخته شده است که معمولاً مفهومی انتزاعی دارد، نظیر افزودن یک موکت یا طرح پرزدار. وقتی که این کلمه به صورت جامع و  مناسب استفاده شود، نشان دهنده این است که بافت یک بعد قوی و ظریف است که ماهیت واقعی را به خانه می بخشد.

بافت در طراحی چیست؟ بافت اشاره به خصوصیات دارد، هم از حیث ساختار و هم از حیث ظاهر و پرداخت نهایی. همه سطوح دارای بافت می باشند  چه این سطوح مات یا براق، درشت یا ریز، زبر یا صاف باشند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

 

 

 

بافت را می توان با لمس کردن و یا احساس کردن تجربه کرد. به علاوه، بافت را  می توان دید. بافت بصری به  معنی خط و رنگ نیست بلکه بافت بصری می توانند به صورت سه بعدی نیز دیده شود.

ذخیره عکس

 

 

 

برای مثال، تکنیک های نقاشی مصنوعی نظیر اسفنج زنی، دارای بافت ساختاری می باشند ولی در واقع صاف و هموار به نظر می رسند.

مثال دیگر،سبک نقاشی موسوم به ترومپلولی(trompe l’oeil  ) است که یک روش  هنری است که از خطای چشم استفاده می کند طوری  که بیننده حس می کنند که یک بافت، سه بعدی است. یک کاناپه با حفاظ چوبی نسبت به یک کاناپه  پوشیده شده از آستر متفاوت تر به نظر می رسد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

هم چنین وقتی که رنگ ها  در طیف های خنثی و یا سیاه و سفید  مشاهده می شوند به شکل بافت در نظر گرفته می شوند. رنگ های  خنثی بسیار محبوبند ولی بدون وجود بافت،کسل کننده هستند. ترکیب درشتی، صافی،  بزرگ مقیاس یا کوچک مقیاس بودن بر روی پارچه موجب افزایش جذابیت بصری نسبت به سطح یکنواخت می شود.

به علاوه، نور نقش مهمی در  ادراک بافت ایفا می کند. برای مثال، یک فرش نور کم تری را نسبت به کف پوش چوبی منعکس می کند. سطوح براق نظیر فلز، نور را منعکس کرده و  یک حس خوب را ایجاد می کنند. این موجب می شود تا وسایل، مدرن تر و شفاف تر به نظر برسند. سطوح نرم و مات نیز نور را جذب کرده و حس گرمی انتقال می دهند. خانه های راحت، اغلب متشکل از تعداد زیادی از بافت های مختلف می باشند. بافت های درشت و زبر نیز  موجب می شوند تا شی وزن بیشتری داشته باشد.

 نور و بافت، اثر متقابل و معنی داری با رنگ دارند. رنگ ها  بسته به مات یا روشن بودن خود می توانند  احساسات متفاوتی را بروز دهند. شیوه انعکاس نور بر روی سطوح موجب تغییر رنگ می شود.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

 بعد دیگری که باید هنگام ارزیابی استفاده از بافت در اتاق مد نظر گرفته شود،  فاصله است. برای  درک این که چیزی دارای بافت است، جزییات باید به اندازه کافی برای نشان دادن کیفیت بعدی وجود داشته باشند. ترکیبی از نور و فاصله از عوامل کلیدی در تعیین عنصر بافتی می باشند.

 طراحان اغلب خودشان انتخاب می کنند که بافت در طرح آن ها غالب باشد یا طرح. در صورتی که فضا با رنگ کم تری طراحی شود بافت اغلب می تواند فرصت را برای افزایش جذابیت و علاقه در اختیار بگذارد و نقش مهمی تری ایفا می کند. بر عکس، رنگ می تواند بیشتر برجسته شود و نقش بافت تضعیف گردد.

 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

شاید اکنون نگاه دقیق تری به بافت های اطرافتان داشته باشید، برای اطلاعات بیشتر با متخصصین طراگاه تماس بگیرید.


بازدید : 429,659 بار

23 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Wednesday , 28 June , 06:25