طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

محمد احمدیShaqayeq Abaszadeمرتضی سیاسرنگار محمدیویدا لطفیابتکار توسعه کاوش (ابتکار آریایی)مهدی علیرضاییروناک رافتشرکت رویا طرح داخلینیما کیوانیboshra javaheriرضا جلیلی مدیر فروش و مشاور اجرایی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

زندان دیروز ، باغ امروز

اندر احوالات باغ موزه قصر

بازدید : 26,812 بار

24 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

جامعه همواره نسبت به تغییر کاربری ذهنیت خوبی نداشته زیرا در اکثر موارد تغییر کاربری،  تجدد جایگزین سنت شده و مردم نیز در پذیرش آن از خود مقاومت نشان داده اما در معماری معاصر ایران به موردی می توان پرداخت که اتفاقا نیاز به توجه و ترویج آن دارد.

با طراگاه همراه باشید  

ذخیره عکس

در سال 1177 هجری شمشی با صدور دستوری از سوی  فتحعلی شاه قاجار قصری بزرگ متشکل از اندورنی، کلاه فرنگی و استخر در خارج از تهران برای ایشان ساخته شد که در طول تاریخ تا به امروز دارای فراز و نشیب های بسیار بوده و مدام تغییر کاربری داده و از ۱۱ آذر ۱۳۰۸ تبدیل به زندان قصر شد و تا سال‌های اخیر همچنان به عنوان زندان از آن استفاده می شد اما در چندین سال گذشته این زندان تخلیه شده و شهرداری با یک تغییر کاربری بسیار با ارزش ، زندان قصر را به باغ موزه قصر تبدیل نمود که حرکتی بسیار شایسته و قابل توجه از سوی شهرداری بود.

ذخیره عکس

باغ موزه قصر  که زمانی دارای زندان‌های هولناک بوده امروز به موزه‌ای زیبا و تاریخی در خیابان شریعتی، خیابان پلیس و میدان پلیس تهران تبدیل شده و فضاهای ترسناک این ساختمان امروز به فضاهایی آرام، گالری های زیبا و آرامش بخش، كتابخانه ها، آمفی تئاترها، كافه ها و رستوران هایی مدرن تبدیل گشته اند كه باعث جذب شهروندان شده است. . "باغ ایرانی" یکی از بخش های این مجموعه است که با بهره‌گیری از تنوع گیاهی فضایی دلنشین را ایجاد کرده است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

یکی از بخش های اصلی این بنا ، "موزه تاریخ انقلاب اسلامی ایران" است. این موزه تصویری است از مبارزات مردم در دوران گذشته و بخش دیگر "موزه زندان" است که بازسازی عینی فضای زندان از اتفاقات گذشته است. از دیگر بخش های این بنا  می‌توان به مسجد، زورخانه قصر، باغ های ایرانی، کتابخانه و مرکز تحقیقات، گالری های مختلف، فضاهای نمایشگاهی و فرهنگی ،  چایخانه و سفره خانه سنتی، مراکز عرصه محصولات فرهنگی، بازارچه محصولات هنری و صنایع دستی اشاره کرد.

ذخیره عکس

معماری همچون ظرفی است که می‌توان به آن محتوا داد و بر اساس آن محتوا کارکرد آن فضا را تعریف نمود. البته هر بنایی چنین انعطافی نداشته و به سختی می توان در برخی بناها تعییر کاربری داد اما این بنا و فضایی که روزی به عنوان قصر ایجاد شد سپس تبدیل به مکانی نظامی جهت استفاده نیروی نظامی شد و سپس در دوره ای دیگر تبدیل به زندانی مخوف  گردید و امروزه نیز کاملا فضا تغییر کرده و به محلی آرامش بخش و زیبا مبدل گشته  گویای آن است که با تغییر نشانه ها و تعاریف قبلی و تعریف نشانه ها و قواعد جدید کارکرد بنا تغییریافته  و ازیک معماری می توان  استفاده های متفاوت و حتی متضاد نمود. در واقع از یک بنای پایه می توان ورژن های متفاوتی بر اساس اصول و قواعد زیباشناسی بنا نمود و با ارائه تصویری جدید ازیک معماری ،  بواسطه قواعد زیباشناسانه و رعایت آن قواعد فضا و احساس جدید و تازه ای در مخاطب ایجاد نمود .

ذخیره عکس

این اقدام شهرداری  در خصوص استفاده از یک معماری در مسیر خلاف تعریف شده برای آن و تبدیل یک مکان امنیتی به مکانی فرهنگی و هنری بسیار ارزشمند بوده و امیدواریم که چنین حرکتی تداوم داشته باشد و فضای شهری امروز تهران که در اختیار مراکز نظامی بوده ، تغییر کاربری داده  و نبدیل به فضای فرهنگی و هنری شده زیرا اشاعه فرهنگ و هنر و استفاده از بعد آموزشی و تعلیمی و تربیتی هنرهای نمایشی می توان میزان بزهکاری در جامعه را کاهش چشمگیر داده و لذا با پیشگیری قبل از وقوع توسط هنرهای تاثیرگذاری همچون تئاتر از بسیاری موارد و اتفاقات پیشگیری نمود که این رویکرد هزینه بسیار کمتری برای دولت در بر خواهد داشت.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

نظرات خود را با طراگاه در میان گذارید.


بازدید : 26,812 بار

24 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هامعماری معاصرقصر فتحعلی شاهزندان قصرباغ موزه قصرقواعد زیبا شناسیفضای شهری

مطالب محبوب »

Saturday , 27 May , 10:42