طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

سینا علیزادهسحرناز سلیمانی پاکاکبر تقی زادهعلیرضا شرافتیپمپ ابارا اباراداوود آبادیمـــهـکامه کــرمانـیساغر صادقیشركت معماري و دكوراسيون زانا(عصر برتر)ویدا لطفیمرضیه مجدالاشرافیعلی رضا بندر اباد
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

آیا می‌دانید چه رنگ‌هایی در دنیا به‌نام ایران ثبت شده‌اند

رنگ‌های ایرانی از شاهنامه تا معماری

بازدید : 106,485 بار

12 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

رنگ از دیرباز درفرهنگ و هنر ایران زمین، دارای جایگاهی ویژه و قابل توجه بوده و بر همین اساس از ادبیات به‌ویژه شعر تا معماری در ایران همواره از رنگ استفاده‌های تزئینی و مفهومی شده است. اگرعلاقمند به دانستن بیشتر هستید، با ما در طراگاه همراه شوید تا گشت‌و‌گذاری در دنیای رنگی داشته باشیم.

ذخیره عکس
رنگ‌های ایرانی

در این میان برخی رنگ‌ها اقبال بیشتری یافته و کاربرد بیشتری در فرهنگ و هنر این مرز و بوم داشته است. در میان رنگ‌ها سه تیره رنگی شامل رنگ‌های آبی‌، قرمز و سبز به دلیل استفاده فراوان در آثار مختلف ایرانی به عنوان رنگ‌های ایرانی شناخته و ثبت شده است. در فرهنگ و هنر ایران، رنگ کارکردهای بسیاری داشته و هنرمند ایرانی همواره به بهترین نحو ممکن از این عنصر در جهت خلق آثار هنری کوشیده است. از سرا پرده رستم در شاهنامه که به رنگ سبز بوده، زیرا رستم  مایه‌ی سرافرازی و خرمی ایران بوده تا بناهای معماری  مختلفی که از هنر کاشی‌کاری به رنگ آبی بهره فراوان برده و قالی‌های قرمز ایرانی بسیاری‌، همگی به این سه تیره رنگی هویت ایرانی بخشیده و استفاده از این سه رنگ در نهایت زیبایی در آثار ایرانی، دلیل ثبت و معرفی آن‌ها به نام ایران است. این رنگ‌ها عبارتند از‌: 

ذخیره عکس

آبی ایرانی (لاجوردی) : Persian blue

               
یکی از سایه‌های رنگ آبی که به رنگ سنگ لاجورد بوده و در معماری ایرانی رنگی بسیبار رایج بوده است. آبی لاجوردی، از سنگ لاجورد که در معادن ایران و افغانستان وجود دارد رنگ می‌گیرد. رنگ آبی شیشه‌های رنگی در بسیاری از ابنیه قدیمی لاجوردی است. لاجوردی روشن، یکی از رنگ‌های پرکاربرد در قالی‌های ایران است. هم‌چنین در تزئینات داخلی بسیاری از مسجدها در ایران، مانند مسجد امام در اصفهان، از کاشی‌های لاجوردی استفاده شده‌، این رنگ برای اولین بار در سال ۱۶۶۹ میلادی در انگلستان، «آبی ایرانی» نامیده شد. 

- لاجوردی: رنگ کاملاً آبی
- لاجوردی ملایم: آبی لاجوردی که همراه با سایه‌هایی از رنگ خاکستری و نیلی است.
- لاجوردی تیره: که به آن «آبی عمیق» یا «آبی نیلی»  و یا «آبی پرطاووسی» نیز گفته می‌شود. این رنگ در زمان باستان، آن‌گونه که یونانیان نوشته‌اند، رنگ پوشاک رسمی قوم ماد ( شمال غربی ایران کنونی) بوده است. آبي در تفكر ايرانی نماد پاكی و معنويت، گستردگی و وسعت آسمان پهناور را به یاد می‌آورد. نشانه صلح و رنگ معصومیت و بی‌گناهی و بی‌قراری را آرامش می‌بخشد. آبی همواره متوجه درون، جنبه‌های گوناگون روح آدمی را نشان می‌دهد و در معماری سنتی ایران بسیار به‌کار گرفته شده است. این رنگ در فکر و روح انسان نفوذ می‌کند، آبی‌، رنگ ایمان او سمبل جاودانگی است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

سبز ایرانی:  Persian Green        

                         
رنگ سبز تیره مایل به خاکستری که آبی‌تر، سبک‌تر، و قوی‌تر از سبز معمولی پیچک و زردتر و روشن‌تر از سبز شوکران است. سبز ایرانی را سبز خزه دریایی نیز می‌نامند. این رنگ سبز به این دلیل ایرانی نامیده می‌شود، که در صنعت کوزه‌گری و فرش‌بافی ایران مورد استفاده فراوان  قرار گرفته است.  رگه‌های سبز موجود در سنگ مرمر هم،‌ نمونه‌ی بارز رنگ سبز ایرانی هستند. این رنگ برای اولین بار در سال ۱۸۹۲ در انگلستان سبز ایرانی نامیده شد. رنگ سبز در فرهنگ ایرانی، رنگی محبوب و ملی به شمار می‌آید. هم‌چنین  رنگ سبز در قرآن كريم، رنگ بهشتی است. این رنگ سمبل باغ‌ها، طبیعت، بهشت، تقدس و پرهیزکاری است. سبز ایرانی هم‌چون قرمز ایرانی دارای هویت ملی و  تاج پرچم ایران سبز رنگ است. فردوسی هم در شاهنامه‌ 20 بار از واژه‌ی سبز برای بازگویی تندرستی و شادکامی استفاده کرده است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

قرمز ایرانی:  Persian red  یا  Persian vermilion      

       
قرمز پررنگ همراه با نارنجی،  که به طور اختصاصی در کوزه‌گری سنتی کرمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این رنگ برای اولین بار در سال ۱۸۹۷ در کشور انگلستان قرمز ایرانی نام گرفت قرمز ایرانی از خاک‌رس سواحل خلیج فارس که دارای آهن و اکسیدهای آلومینیوم و منیزیم، رنگ گرفته است. این رنگ را ورمیلون مصنوعی (artificial vermillion) هم می‌نامند. قرمز ایرانی یکی از رنگ‌های مشهور در صنعت مد،  طراحی و صنایع رنگ‌سازی در غرب است. هم‌چنین در معماری هم کاربرد فراوان دارد. هنری هابسون ریچاردسون، معمار مشهور امریکایی در مورد نقاشی دیواری کلیسای تزئینی بوستون، از رنگ قرمز ایرانی برای نقاشی صحنه‌های اعدام استفاده کرده است. در شاهنامه، سرخ نمودی از عشق هم هست. از این‌رو پیشکش‌های داستان عاشقانه زال و رودابه همگی سرخ است.  فردوسی بیش از 120 بار رنگ سرخ را برای توصیف زیبایی در شاهنامه به‌کار برده است. در ايران  لباس عروسان بلوچی، به اين رنگ بوده و  در مراسم آيينی عاشورا نيز قرمز نماد شهادت است. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

از طرفی جای خوشحالی بسیار دارد، از اینکه سه رنگ زیبای جهان به نام ایران زمین ثبت و به دنیا معرفی شده است. اما افسوس که امروزه رنگ‌ها درطراحی فضاهای شهری جایگاه چندان مناسب و در خوری نداشته و عموماً امروزه کمتر به تناسبات رنگی، اقلیمی، فرهنگی و تاریخی توجه می‌شود. آسمان آبی، طبيعت سبز و آتش سرخ سه منبع پایان ناپذیر زیبایی در دستان ما است و تنها کافی است که بخواهیم و ببینیم.

ذخیره عکس
رنگ‌های ایرانی

دوستان و علاقمندان به فرهنگ وهنر با مشاهده فهرست نام رنگ‌های 1955-ISCCNBS می‌توانید، رنگ‌های دیگری که به نام ایران ثبت شده را بیابید. خوشحال می‌شویم اگر نظرات و دیدگاه‌های خود را با طراگاه در میان بگذارید. 

 

   کانال


بازدید : 106,485 بار

12 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هارنگ ایرانیآبیلاجوردیقرمزسبزخلیج فارسفردوسیشاهنامهشهادت

مطالب محبوب »

Tuesday , 30 May , 03:16