طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

سحرناز سلیمانی پاکبهرام قربانیالهام ضیاءآبادیرضا نجفیانافشین قربانیمیلاد نصرالهیمهدی علیرضاییشركت معماري و دكوراسيون زانا(عصر برتر)سپهر دانشداوود آبادیسمیه ابراهیمیاکبر تقی زاده
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

آنچه در مورد بهره وری انرژی گمان میکردیم

آیا چهارچوب های گذشته در مورد طراحی ساختمان، هنوز کارآمد هستند؟

بازدید : 11,548 بار

21 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

این طراحی توسط فرانک لوید رایت ( Frank Lloyd Wright ) انجام شده است و قطعاً این طرح توسط افراد دیگر نیز اجرا شده است. ولی در صورت اشتباه در طراحی چه باید کرد؟ طراگاه به شما پاسخ میدهد.

ذخیره عکس
بهره وری انرژی

 تصویر فوق بخشی ازکلاس طراحی پایدار بوده است، در این طرح، بسیاری از پنجره های رو به جنوب ( آفتاب­گیر ) به طور مناسب طراحی شده اند که بر روی آن ها طاق نماهایی قرار دارد و نور خورشید در زمستان از این پنجره­ها ، بخشی از کف اتاق را گرم می­کند .ابعاد خاصی از رویکرد وابسته به نور خورشید ( با ­تاکید بر جهت مناسب نور خورشید ) همواره بخشی از دیدگاه­های ذاتی ما بوده است . اما آیا یک دلیل و توجیه فنی برای این توصیه­ها و پیشنهادات وجود دارد یا نه؟ آیا اجرای این اصول طراحی می­توانند منجر به صرفه­جویی در مصرف انرژی شوند؟ و یا این که ما تنها میراث دار تقلیدهای کورکورانه ی گذشتگان خود هستیم ؟

ذخیره عکس

 

در واقع، با نگاهی به رخداد­های اخیر ( تغییر در طراحی ) ، به این مطلب پی میبریم که استفاده از کفپوش­های حرارتی یا آفتاب گیر دیگر مفید نمی­باشد و پنجره­های آفتاب­گیر به عنوان یک منبع انرژی، بازدهی کم­تری دارند و باید محدود به شرایطی باشند که بتوانند نیاز­های عملکردی و زیبایی ساختمان را برآورده کنند. بر طبق این نظریه، جهت ساختمان مهم نیست زیرا دیگر کسی نیاز به گرفتن آفتاب اضافی ندارد.

در حالیکه سطح زیاد پنجره­های رو به جنوب به گرمایش خانه در روزهای آفتابی کمک می­کند، فایده ی گرمای خورشید وقتی به آن نیاز است ، به کار نمی آید. در بیشتر مواقع، خانه­های وابسته به نور خورشید، چه در حد کم یا زیاد به گرمای مفید خورشیدی نیاز دارند، و بیشتر گرمای ناشی از نور خورشید تلف می­شود. در شب ها و روز­های ابری، پنجره­های وسیع رو به جنوب نسبت به دیوار عایق، به طور قابل ملاحظه ای اتلاف گرما دارند.با این حال چه چیزی تغییر کرده است ؟  پاسخ عایق سازی و درز بندی است .در چند دهه ی پیش، مصالح و شیشه به شدت عایق کاری می­شدند. روش عایق کاری شدید نظر غالب بود و عایق کاری زیاد در مقایسه با پنجره های ظریف ( عایق­کاری نشده ) که امروزه مورد استفاده قرار می­گیرند، در اولویت است . اما نظر مردم در این زمینه چیست؟ امروزه رویکرد فوق العاده کارآمد استفاده از نور خورشید در طراحی، رویکرد عایق کاری در طراحی قدیمی را پشت سر گذاشته و با این وجود آیا شما همچنان در صدد جمع انرژی نور خورشیدی هستید؟

ذخیره عکس

 

از نظر شرایط ایده­آل امروزی، در طی ده سال همه خانه­های جدید می بایست در جهت غربی – شرقی ساخته شده و از پنجره­های رو به جنوب و مصالح حرارتی برای گرما استفاده شود .امروز با پوشش شیشه سه جداره ، روکش­های ویژه و ترکیب گازی که بینابین جداره­های شیشه­های پنجره را پر کرده است ، جهانی متفاوت داریم این مطلب دسته­کم در ساختمان­های سازگار با محیط زیست وجود دارد .

جهت­گیری از شرق به غرب برای نصب پنل­های خورشیدی بر روی سقف عالی است. پنجره­ها می­توانند چشم انداز­های دل­انگیزی ایجاد کنند و اتاق­های آفتابگیری که از آن ایجاد می­شوند، دلپسند هستند. اما در پایان، باید پذیرفت که جهان کنونی تغییر کرده است .نظریه جدید عنوان می­کند که از پنجره­های با کیفیت بالا، بدنه­های عایق، غیرقابل نفوذ و بدون درز و شکاف ، در محل زندگی استفاده شود .شما کدام پاسخ را بیشتر می پسندید؟ شاید وقت آن رسیده که کتابهای قدیمی طراحی را تغییر دهیم، در ادامه ی این بحث با طراگاه همراه باشید.


بازدید : 11,548 بار

21 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Friday , 23 June , 18:20