طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

شیرین دریابارینگار سریع الاطلاقعباس اقسامیسجاد اسدیمیلاد نصرالهیسحرناز سلیمانی پاکمهراد رمضانیمیثم ذکریاییعلیرضا فخفوریسهند منشیمحمد داوریصادق صیدبیگی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

تاثیر نورپردازی در فضای داخلی

چگونه از نورپردازی به عنوان یک عنصر طراحی داخلی استفاده کنیم

بازدید : 116,289 بار

12 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

نورپردازی در منزل و فضای کار به عنوان یک عنصر بسیار اساسی شناخته می‌شود. ما می‌توانیم با استفاده از به‌کارگیری طیف‌های مختلف نور در فضای داخلی منزل و محل کارمان جلوه‌ی خاصی را ایجاد کنیم‌. در ادامه با ما در طراگاه همراه باشید. 

ذخیره عکس
تاثیر نورپردازی در فضای داخلی

شما لازم نیست، که همه چیز در مورد روشنایی بدانید و یا پول زیادی را برای آن صرف کنید. شما نیاز به دانستن اصول اولیه‌ی نورپردازی کاربردی و تزئینی و دریافت پیشنهاد برای برنامه‌ریزی و خرید کاربردی‌ترین وسایل را دارید. طراحی روشنایی سه نوع نور را در بر می‌گیرد، ترکیب هر سه نوع برای طراحی و انتخاب روشنایی‌های تزئینی لازم است.

ذخیره عکس
تاثیر نورپردازی در فضای داخلی

نورپردازی‌های تزئینی خلق‌و‌خوی (احساس کلی آرامش و یا بازیگوشی) و معنای ایجاد (ارتباطات؛ گاهی مانند خروجی) را در بر دارد. روشنایی کاربردی (مانند نور در دفتر خود) انسان را در حالت آماده باش قرار می‌دهد.

ذخیره عکس

طرح نورپردازی‌های تزئینی دارای تنوع در سطوح نور و نوع استفاده (چراغ کم نور در اتاق‌خواب، چراغ‌های روشن در تجهیزات) و یا نقطه‌ی کانونی می‌باشد. نقطه‌ی کانونی با لوستر و آویز مشخص می‌شود.

برای مثال، در یک اتاق ناهار خوری، لوستر به آویز در مرکز و نقطه کانونی استفاده می‌شود. برای ایجاد یک طرح، در نظر گرفتن فضا و زمان و نوع فعالیت‌ها در نظر گرفته می‌شود. به عنوان مثال آشپزخانه شما ممکن است علاوه‌بر مکانی برای طبخ غذا، مکانی برای کار سرگرم کننده یا تماشای تلویزیون باشد. پس باید برای انتخاب سطح نور به تمام آن‌ها توجه شود‌. 

فروشگاه‌های نورپردازی و مراکز بازسازی خانه، با پرسنل آموزش دیده می‌توانند به شما برای انتخاب بهترین نوع نورپردازی کمک کنند. 

ذخیره عکس

 

روشنایی عمومی


به طور کلی، نور در طیف روشن یک فضای برای دید ایمن را شامل می‌شود.  استفاده از نور مخفی در سقف و کف بهترین راهکار می‌باشد.

 

ذخیره عکس

 

روشنایی کار


نور در طیف نیمه روشن مناطق کوچک‌تر که در آن نور شدیدتر مورد نیاز است. نور کار باید به‌عنوان روشنایی عمومی باشد. محل کار روشنایی عمده و زیادی نمی‌خواهد و  استفاده از لامپ‌های ال ای دی، مطالعه و مهتابی بهترین راهکار است‌.

تشدید نور


استفاده از این نوع نور برای مکان‌هایی، که باید تحت توجه قرار گیرند. مانند مجسمه‌ها، تابلوها و ... برای جلوگیری از تابش مستقیم، این نور باید در زاویه‌ی 30 درجه تنظیم شود. 

ذخیره عکس
تاثیر نورپردازی در فضای داخلی

هالوژن به دلیل شدت و درخشندگی شاید بهترین راهکار باشد، شما می‌توانید برای مکان‌هایی مانند آشپزخانه از هالوژن‌های کوچک به همراه یک لوستر در نقطه کانونی و درست در بالای میز ناهارخوری استفاده کنید. برای مکان‌هایی مانند سالن پذیرایی به دلیل نیاز به روشنایی عمومی از نور مخفی، در اطراف سالن و یک یا چند لوستر در نقاط کانونی استفاده کنید.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

مکان‌هایی مانند اتاق‌خواب احتیاج به نور بسیار زیادی ندارند، علاوه‌بر آن در هنگام روز شما می‌توانید از نور خورشید استفاده کنید.

ذخیره عکس
تاثیر نورپردازی در فضای داخلی

مکان‌هایی مانند اتاق‌کار احتیاج به نور متمرکز دارند، بهتر است تلفیقی از نور زرد و سفید استفاده شود. البته شدت نور باید طوری تنظیم شود که باعث آسیب چشم نشود.

ذخیره عکس
تاثیر نورپردازی در فضای داخلی

امیدواریم اطلاعات لازم در خصوص این موضوع را به نحوی مطلوب، در اختیارتان قرار داده باشیم. همراهان عزیز، نظرات خود را در طراگاه با ما در میان بگذارید‌.


بازدید : 116,289 بار

12 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هانور پردازیطیف‌های مختلف نورروشنایینورپردازی کاربردینورپردازی تزئینیسطح نورزمانفضانوع فعالیتدید ایمنروشنایی عمومیروشنایی کارتشدید نورهالوژن

مطالب محبوب »

Tuesday , 27 June , 08:03