طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

کسری سعادت جوحمید عرفانیانعلی رضا بندر ابادShaqayeq Abaszadeبابک مجدپورSomayeh Ahemehمحمد غفاریمحمد مهدی دودانگهعلیرضا شریفانفریناز رضویامین قشقاییسهند منشی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

عمارت‌ها زیر دست‌و‌پای بساز بفروش‌ها

عمارت کاظمی در چاله میدان

بازدید : 22,657 بار

24 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

هنوز هم نشانه‌هایی از تهران قدیم را می‌توان در محله‌هایی گم و پنهان دید اما کمتر کسی از حال آن‌ها باخبر است و حتی اطلاع‌رسانی درستی نیز از این بناها و ساختمان‌های کهن و قدیمی که نشان از تهران قدیم دارند صورت نمی‌گیرد و مشخص نیست که مسئولیت این بناها با میراث فرهنگی است یا با شهرداری‌، و عمارت‌های کوچک و بزرگ بسیاری در محله‌های قدیمی در سکوت کامل به سر می‌برند و گرد غم غربت، زیبایی‌های این بناهای کوچک و بزرگ را پوشانده است. با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس
عمارت کاظمی

یکی از این بناهای ارزشمند سنتی موضوع این نوشته، سرایی است در محله‌ی قدیمی "چاله میدان" و نزدیک به بنای "امامزاده یحیی" که واقع در منطقه 12 شهرداری است. عمارت یا سرای کاظمی اخیرا تبدیل به خانه‌ی "موزه تهران" قدیم شده است که در خیابان 15 خرداد، محله‌ی امامزاده یحیی و کوچه "ابوالقاسم شیرازی" واقع شده  است. 

ذخیره عکس
عمارت کاظمی

این محله‌ی قدیمی می‌تواند به‌عنوان نمادی از معماری و بافت سنتی و فضای تهران قدیم مطرح شده و حفظ و نگهداری شود. که در منطقه‌ی 12 شهرداری چندتایی از این نمونه‌ها باقیمانده اما  نفس‌های آخر را می‌کشند. امام زاده یحیی‌، محله عودلاجان‌، سرای کاظمی و بناهای دیگری که در شرایط مساعدی قرار ندارند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

البته میراث فرهنگی دل‌خوش به ثبت ملی تعداد معدودی از این آثار بوده و شهرداری نیز با انجام یک بازسازی‌، خود را از زیر بار این مسئولیت خطیر و مهم بیرون کشیده و تمایل‌ آن بیشتر به اختصاص وقت خود به مسائل برج‌سازی‌، فروش تراکم و صدور مجوز ساخت‌و‌ساز بی‌رویه و غیر کارشناسی و مخدوش کردن هرچه بیشتر چهره‌ی شهر تهران دارد و میراث فرهنگی نیز بی‌خبر از همه‌جا و دل‌خوش به ثبت آثار و بی‌تفاوت نسبت به نگهداری آن‌ها و حفظ حریم این بناهای فرهنگی بوده در حالی‌که این بناهای شاخص و ارزشمند تاریخی و فرهنگی فاقد هرگونه نظارت و حفاظت بوده و ساخت‌و‌سازهای بی‌رویه اطراف آن‌ها بدون در نظر گرفتن یک حریم متناسب و شایسته برای این بناها از سویی وعدم ایجاد شرایطی مناسب، جهت حضور توریست‌ها‌، روز‌به‌روز شاهد حذف هرچه بیشتر آن‌ها هستیم. در صورتی‌که در کشورهای توسعه یافته تا حدی که امکان دارد فضای اطراف بناها و مراکز ارزشمند تاریخی و فرهنگی را خلوت کرده تا هم بنا دیده شود و در اثر ساخت‌و‌سازهای جدید آسیب نبیند و هم توریست رغبت دیدن این آثار معماری را داشته باشد.

ذخیره عکس
عمارت کاظمی

سرای کاظمی، به "میرزا سید کاظم" پسر "سید میرزا هدایت الله تفرشی" تعلق دارد و طرح بنای کاظمی متأثر از طرح متداول خانه‌های ایرانی و متناسب با شأن صاحب‌خانه، نوع روابط و جایگاه اجتماعی اش ساخته شده است. این بنای زیبا‌ همانند خانه‌های سنتی ایرانی شامل بیرونی، اندورنی، آب‌انبار، مطبخ و اصطبل است. ولی در مجموع بادگیرها و تزیینات بیرونی و نمای زیبای آجری و پنجره‌های ارسی از ویژگی‌های منحصربه فرد معماری این ساختمان محسوب می‌شود.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

مرمت این پروﮊه از سال ۱۳۸۶، به سفارش معاونت فنی عمرانی منطقه ۱۲ انجام شده واین اثر در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۳۰۳۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ذخیره عکس
عمارت کاظمی

لطفا نقطه نظرات خود را با طراگاه در میان گذارید.


بازدید : 22,657 بار

24 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاسرای کاظمیمیراث فرهنگیمعماری سنتیبادگیرتهران قدیمامامزاده یحییعودلاجانچاله میدانارسیپنجره ارسی

مطالب محبوب »

Wednesday , 28 June , 23:46