طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

کمال کمونهجمال احمدی شلحهشرکت رویا طرح داخلیفریناز رضویبلوک سبک لیپرعلی رضا بندر ابادلیلا عراقیانمحمد داورینیما کیوانیبهمن احمدیالناز پائیزmahmood Ghasemi
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

معماری حال‌و‌هوایی شاعرانه و مزاری گل‌افشان

شعر، نجوم و ریاضی در یک اثر معماری

بازدید : 17,938 بار

10 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

در باغی زیبا میان درختانی تنومند و در حال‌و‌هوای شاعرانه‌، آرامگاهی به ارتفاع 22‌متر به‌چشم می‌خورد که مزاری را در خود جای داده، مزاری گل افشان در بهار همان‌طور که خود خواسته بود و الحق که معمارباشی چقدر درست و عمیق خیام را شناخته که حتی بر مزارش نیز زیبایی جاری و ساری است. با طراگاه همراه شوید تا نگاهی به معماری آرامگاه خیام بیندازیم.

ذخیره عکس
معماری آرامگاه خیام

مزاری نمایان است اما خبری از مرگ و عزا نیست و آن‌چه هست زیبایی است. استاد سیحون‌، معمار زبردست و هنرمند ایرانی با هنر خلاقه و ترکیبی از اشکال و احجام به زیبایی خیام را در بنای یادبودش تصویر کرده، بنایی مرکب از ریاضی، نجوم و شعر و شاعری. معمار هنرمند با طراحی 10 پایه برای بنای یادبود و استفاده از عدد 10 که اولین عدد دورقمی بوده و بنیان و اساس بسیاری از اعداد بوده بر ریاضیات تاکید نموده و از هر پایه دو تیغه به صورت مورب بالا می‌رود و با دیگر تیغه‌ها بر‌خورد کرده و از روبه‌رو بر‌روی پایه مقابل‌شان پائین آمده و همه‌ی این تیغه‌های مورب در محورعمودی وسط برج‌، همدیگر را قطع می‌کنند که سطح ایجاد شده  بر‌مبنای  فرمول ریاضی بوده که نماد  ریاضیات بوده و از طرف دیگر تقاطع تیغه‌ها در سقف آرامگاه یک ستاره پدید آورده  که نشانه‌ی  بعد ستاره‌شناسی خیام است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

برخورد تیغه‌ها با یکدیگر فضاهای پر و خالی ایجاد کرده  و در بالای بنا  ستاره‌های درهمی را به وجود آورده که از لابه‌لای آن‌ها آسمان آبی نیشابور پیدا است و به تدریج به طرف نوک گنبد ستاره‌ها کوچک‌تر شده  تا درآخر یک ستاره پنج‌پر آن‌ها را کامل می‌کند. این ستاره‌ها و آسمان اشاره‌ای به بعد دانش نجوم  خیام دارد. در ضمن برخورد تیغه‌ها با هم 10 لوزی بزرگ ساخته  بهطوری‌که سطح داخل و خارج مقبره با کاشی‌های معرق زیبا پر شده و با  رباعیات خیام مزین گشته و اشعار به صورت خط شکسته و در‌هم به روش«سیاه مشق»های خطاطان بزرگی مانند "میر‌عماد" و بعضی استادان شکسته‌نویس بر‌کاشی به صورت نقوش انتزاعی سرتاسر لوزی‌ها را پرکرده است. در ضمن روی بنا معرق‌کاری سنگی است‌. هم‌چنین در کنار آرامگاه 7‌خیمه سنگی بسیار زیبا وجود دارد که در زیر هرکدام یک حوض‌آب با کاشی فیروزه‌ای رنگ ساخته شده است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

یکی از رباعیات مزار خیام


                                               مرغی دیدم نشسته بر باره طوس             در پیش نهاده کله کیکاووس
                                               با کله همی گفت که افسوس افسوس         کو بانگ جرس‌ها و کجا ناله کوس

 

نظرات خود را با طراگاه در میان گذارید.


بازدید : 17,938 بار

10 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاخیامنیشابورسیحونریاضیاتنجومستاره‌شناسیسیاه‌مشقمیرعماد

مطالب محبوب »

Sunday , 28 May , 09:12