طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

محمد مهدی فخیمیالهام صحافیایمان رجبیانFarzin Forouzanپویا ریاضی خواهBabak Abbasiمصطفی اذریایمان حسومیامین قشقاییSomayeh Ahemehشرکت رویا طرح داخلیسامسونگ samsung
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

شهر باستانی کارل

نگاهی به مهندسی یک شهر تاریخی و سازگار با طبیعت

بازدید : 22,400 بار

13 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

افق توسط هفت هرم سنگی احاطه شده است، که به نظر می رسد در حضور خورشید درخشان می شوند. اینجا شهر باستانی کارل است. نمونه ای تاریخی از طراحی پایدار و سازگار با طبیعت. از پنجره ی طراگاه به این شاهکار معماری نگاه کنید.

ذخیره عکس

کارل در دره ی سوپه، در منطقه ای نیمه بایر حدود 200 کیلومتری شمال لیما (Lima)، دقیقاً در کنار اقیانوس آرام قرار دارد. این جا محل کهن ترین تمدن در قاره ی آمریکا، تمدن نورته چیکو(Norte Chico) است، که از 3000 تا 1800 سال قبل از میلاد مسیح، تقریبا به قدمت مصر باستان، ایجاد شده است. معماران از سرتاسر جهان در کارل (Caral) گرد هم می آیند تا از خرابه های آن الهام بگیرند و درباره ی چالش های پیش روی بشر بحث کنند. معمارانی که در جستجوی راهی برای زندگی پایدار (sustainable) در قرن 21 هستند، مجذوب این شهر باستانی و ساختار مهندسی اعجاب آور در 5000 سال گذشته، شده اند.

ذخیره عکس

این مردم، شهری از اهرام، آمفی تئاتر های زیرزمینی، ساختمان های ارتجاعی مقاوم در برابر زلزله و مجراهای زیرزمینی که باد را به مسیرهایی برای سوختن آتش هدایت می کرد را ایجاد کرده اند.اتحادیه ی بین المللی معماران (International Union of Architects) در آخر هفته ی گذشته، در محل میراث جهانی یونسکو ملاقات کرده و سندی به نام نامه ی کارل (Caral Letter) امضا کردند، که این شهر باستانی را به عنوان نمونه ای از زندگی سازگار با طبیعت و طراحی شهری پایدار عنوان می کند. این نامه از گروهی چند ملیتی، در گفتگوهای اقلیم پرمخاطره ی سازمان ملل متحد در پاریس ارائه می شود، که در آن کشورها به جستجوی توافقی جامع  می پردازند.

پیش از این نیز، معماران از سراسر دنیا در سال 1933 در آتن برای امضای بیانیه ای مهم درباره ی طراحی شهری، و در سال 1964 در ونیز برای اطلاع رسانی حفظ و نگهداری آثار تاریخی گرد هم آمده بودند. خوزه آریسپه (Jose Arispe)، یکی از معماران پیشرو در پرو و مشاور اتحادیه ی بین المللی معماران (International Union of Architects) می گوید: « ما به گذشته باز می گردیم تا ببینیم تمدن در 5000 سال پیش چگونه بوده است، و به تعهد آن ها به طبیعت و بصیرت کیهانی آن ها فکر می کنیم » .

ذخیره عکس

او از شاهکارهای مهندسی هم چون مجراهای زیرزمینی در کارل که هوای مورد نیاز سوخت آتش ها در مراسم مذهبی را تأمین می کرد، در شگفت است. این سیستم بر اساس چیزی که فیزیکدان ها آن را اثر ونتوری (Venturi effect) یا کاهش فشار هنگام جاری شدن شاره در فضایی محدود می نامند، کار می کند. او به خبرگذاری فرانسه گفت: « ما در حال کشف کارهای معماران و مهندسان در آن زمان هستیم، هنگامی که وسایلی چون تراز و شاقول وجود نداشت، این یک مهندسی پیشرفته است ». راز استحکام این بناها در پایه های قابل انعطافی  که شیکرا (shicras) نامیده می شوند، نهفته است. این پایه ها روشی برای کاهش خرابی های زلزله می باشند. 

ساکنان کارل  ظاهرا سلاح یا دیوارهای شهری برای جلوگیری هجوم همسایگان نداشتند. آریسپه می گوید: « تمدن آن ها صلح آمیز بوده و می تواند به عنوان الگویی برای نسل های آینده به کار گرفته شود ». آن ها هم چنین شهر را روی زمین بایر بنا کردند تا خاک حاصلخیز را برای کشاورزی حفظ و نگهداری کنند. باستان شناس پرویی، روت شیدی (Ruth Shady)، کسی که اولین حفاری در کارل را در سال 1996 انجام داده و آن را به مردم دنیا معرفی کرده بود، بیان کرد: « این جامعه خیلی علاقه مند بوده که با طبیعت هماهنگ باشد، آن ها هیچ وقت دره را اشغال نکردند و در زمین های حاصل خیز مستقر نشدند. زمین های حاصلخیز همواره در تملک خدایان بوده است » . 

ذخیره عکس

شهر، بر گرد دو میدان دایره ای پایین تر از سطح زمین ساخته شده، و حفاری ها نشان می دهد که در شهر بازارهایی معمولی وجود داشته که تاجران را از مناطق وسیعی در اطراف به آن جلب می کرده است. ماهی گیران و کشاورزان کالاهای خود را در ازای فلوت های ساخته شده از استخوان کرکس، یا صدف هایی شبیه آنچه در اکوادور امروزی برای ساخت گردنبند به کار می رود، معاوضه می کردند. کاوش ها برای کشف بیشتر تاریخچه ی این مکان ادامه دارد. این شهر ممکن است زادگاه که چاوا (Quechua) نیز بوده باشد، که بعدا زبان امپراطوری اینکا شد و هنوز هم به حیات خود ادامه می دهد. 

 

شیدی می گوید: " این تمدنی است که به شکوه و جلال و اعتبار دست یافت. این پیامی برای مردم جهان است: ما می توانیم سازگار با طبیعت زندگی کنیم تا از سیاره ی خود محافظت کنیم و روابطی با احترام متقابل و صلح آمیز با سایر فرهنگ ها داشته باشیم » .

ذخیره عکس
ذخیره عکس

کارل در حدود سال 1800 سال بعد از میلاد مسیح دچار یک دوره خشکسالی درازمدت شد، که ساکنان آن را مجبور به ترک آن سرزمین کرد. بعد از ترک ساکنان، شهر در زیر شن مدفون شد.

ذخیره عکس

نگاه به آثاری مثل این ، ما را به فکر می اندازد که انسان با گذشت زمان تا چه حد به محیط زیست خود بی توجه شده است. چطور می شود از این آثار الهام گرفت؟ این بحث را با طراگاه ادامه دهید.


بازدید : 22,400 بار

13 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Thursday , 29 June , 20:32