طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

الناز پائیزساربوک sarboukمحمد احمدیفرهاد علیزاده افشارروناک رافتصفورا شریعتیسهند منشیپمپ ابارا اباراSomayeh Ahemehفرزاد دلیری farzaddaliriرضا صیادیانافشین قربانی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

طراحی اقلیمی در حوزه ی خلیج فارس

تغییرات اقلیمی چه تاثیری بر معماری حوزه ی خلیج فارس خواهد گذاشت؟

بازدید : 11,101 بار

15 دي 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

 براساس مطالعات اخیر، اثرات گرم شدن جهانی و افزایش گاز های گلخانه ای می تواند  در جه حرارت هوا را تا 60 درجه سانتیگراد برساند. راه پیشگیری از این فاجعه چیست؟ برای داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه با طراگاه همراه باشید .

ذخیره عکس
طراحی اقلیمی در حوزه ی خلیج فارس

بر طبق مطالعات جدید ، درجه حرارت در شبه جزیره عربستان ، عراق و ایران می تواند آنقدر افزایش یابد که در طول یک قرن غیر قابل سکونت شوند. در حال حاضر، مکان هایی مانند العین( Al Ain) و کویت (Kuwait) درجه حرارت تا  ℃ 52 را تجربه می کنند. براثر گرم شدن جهانی و افزایش گازهای گلخانه ای، میانگین درجه حرارت هوا می تواند تا 50 یا 60 درجه نیز برسد. در حال حاضر، ساکنان خلیج فارس می توانند در خانه ها ، مراکز خرید و اتومبیل هایی که دارای تهویه مطبوع میباشند زندگی کنند. اما با روند افزایش دما، به روش هایی برای مصرف کمتر انرژی برای قابل تحمل کردن و خنک ماندن فضاها نیاز داریم.

ذخیره عکس

 

تاریخچه ی گرما

در بررسی های تاریخی ، ساکنان خلیج فارس ، کشاورزان و بادیه نشینانی که در چادر ها و یا شهرهای بیابانی زندگی می کردند، بودند. با توجه به روند جهانی شدن شهرنشینی منتظریم بیینیم که نسل های بعدی چطور از عهده ی گرما بر می آیند.ساختمان های سنتی در شهرها و روستاهای خلیج فارس براساس بهره مندی از حداکثر سایه، کاهش دریافت گرما از تابش خورشید، تنظیم درجه حرارت ساختمان و افزایش استفاده از گردش هوا طراحی شدند. این اثرات از طریق ترکیب هوشمندانه ی مصالح ساختمانی، موقعیت قرارگیری و طراحی به دست آمده است.

مصالح طبیعی مانند سنگ آهک و گل در برخی موارد با گیاهان صحرایی محلی مخلوط می شوند و مصالح سازه ای را فراهم می کنند، که توانایی تنظیم ظرفیت درجه حرارتی ساختمان را دارا می باشد. خود مصالح قادرند نم را در شرایط رطوبتی جذب کنند که می توانند بعداً در روزهای گرم و آفتابی اثر خنک کنندگی خفیفی ایجاد کنند. بافت شنی و رنگ ساختمان هر دو جذب و انتشار گرما را کاهش می دهند.

ذخیره عکس

محصور ساختن  ، برای رسیدن به آسایش

ساختمان های سنتی در مجاورت یکدیگر واقع شده اند و مسیرهای باریک و کوچه های تاریک در میان آنها قرار گرفته اند. این بدان معنی است که میزان مساحتی که درمعرض خورشید است نسبت به حجم کل ساختمان به حداقل رسیده، که به نوبه خود افزایش حرارت را در طول روز کاهش می دهد.یک ویژگی بسیاری از ساختمان های سنتی داشتن حیاط داخلی به همراه درختان و آب چاه می باشد. حیاط توسط اتاق ها یا دیوار ها در همه جهات احاطه شده است که حداکثر مساحت را در طول روز سایه اندازی می کند و فضای معاشرت را در شب به وجود می آورد. 

هنگام ظهر که خورشید به پایین ترین حد خود می رسد حیاط به عنوان یک دودکش برای بالا بردن هوای گرم و جایگزینی هوای خنک اتاق های اطراف به جای آن عمل می کند که موجب افزایش گردش هوا و اثر خنک کنندگی می شود.

ذخیره عکس

پنجره های مشبک

شیشه یک ماده ی متداوال در ساختمان های سنتی نیست. یک اتاق معمولی دارای دو پنجره روبه خارج است که یکی بسیار کوچک است و در بالای دیوار واقع شده که اجازه می دهد هوا به گردش در آید و نورطبیعی وارد فضا شود. پنجره دوم بزرگتر است و توسط کرکره ی چوبی بسته است، و با شیارهایی که دارد اجازه می دهد تا هوا در داخل اتاق به جریان در آید درحالی که حریم خصوصی را حفظ می کند. اتاق ها نیز پنجره ها یی به سمت حیاط داخلی دارند که برای بهبود خنک کنندگی می باشد. درنهایت، یک مشربیه ( mushrabiya) یا پنجره ی طراحی شده با چوب های حکاکی شده و طرح مشبک می باشد که به طور معمول در بالاترین طبقه ساختمان قرار میگیرد که اجازه گردش هوا و دید بهتر را می دهد.

بادگیر

برخی از ساختمان ها نیز یک بادگیر دارند ، که  با گردش هوای خنک تهویه طبیعی ایجاد می کنند. خیابان های باریک که توسط مصالح  با رنگ روشن ( که از درختان نخل به دست می آیند ) پوشش داده شده اند از تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری می کنند و اجازه گردش هوای بهتر بین خیابانها وحیاط های ساختمان ها از طریق اتاق ها را فراهم می کنند.همه این ویژگی ها برای کمک به خنک نگه داشتن ساختمان های سنتی است. اما این پرسش باقی می ماندکه ما چگونه می توانیم آنها را در شهرهای امروز اعمال کنیم؟

ذخیره عکس

 گرما ، ساختمان های مدرن: ساختمان های مدرن در خلیج فارس عمدتاً از شیشه های انعکاسی، بتن و آسفالت ساخته شده اند، و این بدان معنی است که به واسطه انعکاس، جذب و انتشار بالای گرما در طول روز درجه حرارت واقعا افزایش می یابد.اما با تحقیقات و پیشرفت در ساخت و ساز، مصالح مورد استفاده در کف خیابان ها، طراحی ها، برنامه ریزی شهری، عایقبندی و استفاده از انرژی های تجدید پذیر، شهرها در خلیج فارس می توانند یک شیوه زندگی همراه با اسایش با سطح پایین تری از انتشار کربن و استفاده ازسوخت های فسیلی را داشته باشند. به عنوان مثال ، شهر مصدر( Masdar ) در امارات متحده عربی تلاش کرده است درس های گذشته را با تکنولوژی مدرن مانند افزایش مناطق سایه دار، ایجاد خیابان های باریک و ساخت بادگیر ترکیب کند.

ساختمان های شهرمصدر: چیزی قدیمی، چیزی جدید

 استفاده از عایق مناسب ، نیاز به تهویه هوا و مصرف برق را کاهش داده است. در همین حال، مصالح طبیعی و جدید که رطوبت را جذب و ظرفیت حرارتی را افزایش می دهند، می توانند افزایش گرما را تنظیم کنند و فرآیند خنک کنندگی طبیعی را تسهیل نمایند.امین آل حبیب (   Amin Al-HabaibehT) استاد مهندسی سیستم های هوشمند، دانشگاه ناتینگهام ترنت() ،یک فن آوری جدید برای تنظیم درجه حرارت ساختمان در شرایط بسیار داغ با استفاده از فرو رفتن حرارت heat sink ) ) در داخل زمین را اختراع کرده است.

ذخیره عکس
طراحی اقلیمی در حوزه ی خلیج فارس

 فرو رفتن حرارت اجازه خواهد داد که زمین با پوشش ساختمان تبادل حرارتی انجام دهد که در نتیجه افزایش حرارتی در روزهای گرم را کاهش می دهد.در سال های اخیر، کشورهای خلیج فارس برای انرژی تجدیدپذیر و پایدار جلساتی داشته اند و هزینه هایی را پرداخت کرده اند. از تحقیق و توسعه، پیشرفت بیشتری در این زمینه انتظار می رود که مردم در درجه حرارت بالا، زندگی راحت تری داشته باشند در حالی که وابستگی به مصرف سوخت های فسیلی و انتشار کربن کاهش یابد. 

ذخیره عکس
طراحی اقلیمی در حوزه ی خلیج فارس

کشور ما نیز هر سال با پدیده های بیشتری در زمینه ی گرمایش زمین مواجه می شود، معماران و برنامه ریزان نقشی محوری در مقابله با این آسیب ها دارند. شما چه فکر میکنید؟ این بحث را در طراگاه ادامه دهید.


بازدید : 11,101 بار

15 دي 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Wednesday , 28 June , 23:37