طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

فریناز رضویمهدی علیزادهSomayeh Ahemehرزیتا فتاحینیما کیوانیآرش غلامعلی طهرانیالهام ضیاءآبادیمرضیه مجدالاشرافیسهند منشیفرامرز گشایشیمحمد فخری داریانامیرحسین امیری
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

قاب‌های بتنی زاویه‌دار و بادگیرهای برنزی در نمای یک ساختمان چند منظوره

تمایز و تناسب در طراحی بناهای شهری

بازدید : 2,611 بار

02 بهمن 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

ساختمان چند منظوره‌ی "کسلری" در ورودی مرکز شهر سیدنی و خیابان "هاید پارک" با برخورداری از قاب‌های بتنی زاویه‌دار با پنجره‌ها و بادگیرهای برنزی رنگ، علاوه بر افزودن به تنوع معماری این خیابان، خود را از دیگر بناهای پیرامونش نیز متمایز می‌کند. با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس

هدف از احداث این بنا، تأمین آپارتمان‌های شهری با استاندارد بالا و در عین‌حال متناسب با بضاعت بازار بود. طراحی ساختمان طوری انجام شده، که از چشم‌انداز دو خیابان "بث‌هرست" (Bathhurst) و "هاید پارک" بهره‌مند شود، ضمناً با جنب و جوش بافت مرکزی شهر هماهنگ باشد.

طراحی این ساختمان شامل، پنج طبقه‌ی اداری-تجاری و یازده طبقه متشکل از استودیوها و آپارتمان‌های سه خوابه است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

از ویژگی‌های قابل توجه این بنای 16 طبقه این است، که پنج طبقه‌ی ابتدایی آن به‌طور عمده از جنس بتن پیش‌ساخته هستند.

هر چند این ماده قبلاً در تعدادی از ساختمان‌های اطراف هم استفاده شده، اما گروه معماری "تونی اوئن و شرکا" (Tony Owen Partners) تصمیم گرفتند با ساخت قاب‌های پنجره‌ای زاویه‌دار، ضمن جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید، الگوی متفاوتی از نمای بتنی را ارائه کنند. همین قالب‌بندی باعث شده ساختمان "کسلری" از ساختمان‌های به‌هم فشرده‌ی پیرامونش متفاوت به نظر برسد، اما در عین حال به حفظ یکپارچگی بافت خیابان کمک کند.

ذخیره عکس

در داخل پنج طبقه‌ی بتنی، فضایی در شش متر مربع تعبیه شده که به عنوان تونل تهویه‌ی هوا عمل می‌کند. این تونل تهویه هم‌زمان با بیرون راندن هوای گرم به تهویه‌ی طبیعی واحدها کمک می‌کند. به گفته‌ی "تونی اوئن" مدیر گروه معماری، بزرگ‌ترین چالش پروژه به عهده‌ی تیم ساخت و ساز بود که باید قاب‌های بتنی پیچیده‌ی مخصوص پنجره‌ها را می‌ساختند. در نهایت گروه تصمیم گرفتند که عناصر پیش‌ساخته را هم در کار خود وارد کنند.

به این ترتیب که عناصر افقی در پنل‌های پیش‌ساخته آماده و زودتر نصب می‌شدند و بعد بتن قسمت‌های عمودی را همانجا در اطراف آن‌ها می‌ریختند. نتیجه‌ی این کار قاب‌هایی یک‌دست بود، که اکنون در نمای ساختمان قابل مشاهده است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

با حرکت از طبقات بتنی، به سمت بالا می‌بینیم که بخش اعظم روکش طبقات را بادگیرهای فلزی مسی رنگ و قابل تنظیم تشکیل داده‌اند. این پنل‌ها نه‌تنها در مقابل گرما، مثل سایبان عمل کرده و حریم خصوصی ساکنین را افزایش می‌دهند، بلکه یک الگوی موزائیکی پرانرژی هم در طبقات این ساختمان چند منظوره ایجاد می‌کنند.

قابل تنظیم بودن این بادگیرها باعث می‌شود، که گاهی دو بادگیر از دو طبقه‌ی مختلف و نیز بین دو واحد مختلف روی هم بیافتند. این مسئله خودش مشکلاتی را در حین ساخت ایجاد می‌کرد. مثلاً ممکن بود پنل‌ها هنگام جابه‌جایی به هم برخورد کنند. اما این مشکل با هوشمندی و به کمک تعبیه مسیرهای ریلی دقیق برای بادگیرها حل شد.

ذخیره عکس

ساختمان چند منظوره‌ی "کسلری" در سال 2015 به بهره‌برداری رسید. شما چه ایده‌ای را در طراحی نماهایی متفاوت و در عین حال مناسب فضاهای شهری در ذهن دارید؟ نظرات خود را با طراگاه و دوستانتان در میان بگذارید.


بازدید : 2,611 بار

02 بهمن 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Thursday , 22 June , 22:53