طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

شیرین دریاباریاستیل البرز pr@steelalborz.comسهند چوباننگار سریع الاطلاقهومن بالازادهشروین حسینیمـــهـکامه کــرمانـیمهرداد زواره محمدیmostafa ahmadiلیلا عراقیانمهدی علیزادهمحمد مرتجی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

طراحی سازه‌های حیرت‌انگیز با الهام از موجودات زنده

مجموعه‌ی غرفه‌های پژوهشی دانشگاه اشتوتگارت آلمان

بازدید : 95,890 بار

31 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

معماری تا حد زیادی به ساخت‌و‌ساز گره خورده است. از طریق متریال‌های مختلف و تجمع آن‌ها است که فضاها خلق می‌شوند و تجربه‌ها به دست می‌آیند. ساخت‌و‌ساز همیشه بخشی از رشته‌ی معماری بوده، و اهمیت آن در محیط‌های دانشگاهی باهم فرق می‌کند. با طراگاه همراه شوید تا نگاهی به طراحی حیرت‌انگیز این غرفه‌های دانشگاهی از سال 2010 تاکنون داشته باشیم.

ذخیره عکس
طراحی سازه‌های دانشگاهی

در دانشگاه اشتوتگارت آلمان (University of Stuttgart)، یک "مؤسسه‌ی طراحی محاسبه‌ای" برای این منظور اختصاص داده شده است. این مؤسسه تلاش می‌کند با مطالعه‌ی بیشتر در مورد طراحی محاسبه‌ای و شیوه‌های تولید رباتیک، از طریق طراحی و ساخت غرفه‌های دانشگاهی پژوهش محور، امکانات جدیدی را برای ساخت و ساز کشف کند. این غرفه‌ها با الهام از شکل ظاهری موجودات زنده طراحی و طی فرایندهای تولیدی به کمک رایانه‌ها و ربات‌ها تولید می‌شوند. در سال 2010 به منظور کاوش در طراحی و ساختِ محاسبه‌ای با گرایش به مواد، سازه‌ای طراحی شد که مستقیماً متأثر از رفتار فیزیکی و ویژگی‌های متریالِ مورد استفاده، یعنی چوب درخت غان بود. این غرفه با توجه به قابلیت انعطاف و ارتجاع تخته‌های چوب درخت غان، تماماً از ورقه‌های چوبی 6.5 میلی‌متری ساخته شد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

غرفه‌ی تحقیقاتی سال 2011 که جایگزین غرفه‌ی قبلی شد، به بررسی اصول زیست‌شناختی شکل ظاهری خارپوستان دریایی پرداخت و اینکه چطور می‌توان آن را در حیطه‌ی معماری پیاده کرد. غرفه از قطعات جدا از هم تشکیل شده بود و همین امر میزان انطباق‌پذیری آن را تا حد زیادی بالا می‌برد. طراحی این غرفه الهام گرفته از  شکل و ساختار خارپوستانی بود که در شن‌های کف دریا زندگی می‌کنند (خارپوستان شن‌زی).

ذخیره عکس
ذخیره عکس

در سال 2012، مؤسسه غرفه‌ای را به صورت تمام رباتیک و بدون دخالت انسان از الیاف مرکب کربن و شیشه ساخت. این غرفه با آزمایش شیوه‌های طراحی زیست‌واره‌ای، به تحقیق در مورد اسکلت جانوران مفصلی و ارائه‌ی تصویر جدیدی از آن به کمک معماری پرداخت.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

غرفه‌ی سال‌های 2013-14 روی پوسته‌های مرکب الیاف طبیعی و سازه‌های پلیمر تقویت شده با الیاف متمرکز بود. هدف از طراحی این غرفه ایجاد یک تکنیک الیاف‌پیچی برای سازه‌های پیش‌ساخته با قالب‌بندی مینیمال بود. طراحی این غرفه شامل 36 المان مجزا از هم بود که با الهام از بال‌های پیشین سوسک ساخته شدند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

غرفه‌ی سال 2014-15 که با الهام از ساختار لانه‌ی عنکبوت‌های آبی در زیر آب ساخته شد، پوسته‌ای از الیاف مرکب با وزن بسیار کم بود که مقاومتش به کمک الیاف کربن افزایش یافت. این سازه که ابتدا قالب‌بندی بادی انعطاف‌پذیری داشت، طی یک پروسه‌ی فرآوری رباتیک به وسیله‌ی سیستمی با سنسور سایبرفیزیکی به تکامل رسید.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

غرفه‌ی امسال دانشگاه اشتوتگارت تکنیک‌های فرآوری منسوجات را برای پوسته‌های چوبی قطعه قطعه شده به کار گرفت. این سازه که برای اولین بار به کمک دوخت صنعتی قطعات چوب در مقیاس معماری ساخته شده، بار دیگر با الهام از شکل ظاهری خارپوستان دریایی و شن‌زی طراحی شده است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

نظرتان را در خصوص طراحی سازه‌های پژوهشی با طراگاه در میان بگذارید.


بازدید : 95,890 بار

31 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاغرفهسازهمعماریساخت‌وسازتولید رباتیکدانشگاهالیاف طبیعیپلیمرشیشهکربنمتریال

مطالب محبوب »

Wednesday , 28 June , 06:18