طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

مهراد رمضانیشهاب میرزاییاننگار سریع الاطلاقنگار محمدیحسین نوروزیمحمد مهدی دودانگهمـــهـکامه کــرمانـیبهرام شکوهیانامير احمدي نياامید ضرغامیالهام صحافیکسری سعادت جو
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

ارتباط بسیار نزدیک سینما و معماری و تاثیر آن‌ها بر یکدیگر

باور پذیری یک فیلم ارتباطی بسیار نزدیک و اساسی با معماری در آن فیلم دارد

بازدید : 108,252 بار

29 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

شاید بسیاری از مردم از ارتباط موثر‌، مهم و اساسی بین فیلم و معماری بی‌خبر بوده و تا به‌حال به این موضوع حتی‌ فکر هم نکرده باشند‌. با طراگاه همراه باشید تا این موضوع را بررسی نماییم.

ذخیره عکس
ارتباط نزدیک سینما و معماری

البته بعید هم نیست که بسیاری از سینماگران و معماران نیز در این مورد بی‌اطلاع باشند‌، چرا‌که برخی معماران با توجه به مشغله‌ی کاریشان از تاثیر و نقش سینما بی‌خبر بوده  و فرصت اندیشیدن به آن را ندارند و از سوی دیگر، سینماگران نیز تصورشان از معماران همان افراد خانه‌ساز و برج‌ساز بوده و متاسفانه هردو از نکات مهم و بسیار اساسی غفلت کرده‌اند. اما افراد کنجکاو و علاقه‌مند به هنر می‌دانند که هنرها با تاثیر ناخودآگاه بر یکدیگر‌، به مفاهیمی یکسان نزدیک شده و لذا تاثیر ماندگار نهایی هنر را سبب می‌شوند. 

ذخیره عکس

در بین هنرها شاید بتوان گفت که سینما بهره‌ی بسیاری از معماری برده زیرا هر فیلم در یک جغرافیای خاص خود باید ساخته شود و هر قصه و داستانی دارای زمان و مکانی مشخص‌ بوده و هر زمان و مکانی دارای جغرافیای خاص خود می‌باشد. و اگر این جغرافیا به درستی تصویر نشده باشد مخاطب به عدم آگاهی فیلمساز پی‌برده و  هرگز با اثر ارتباط برقرار نمی‌کند. یکی از نزدیکترین مثال‌ها سریال شهرزاد است که در یک دوره‌ی تاریخی مشخص اتفاق می‌افتد و لذا طراح صحنه نیز ناچار است تمام ریزه‌کاری‌های آن دوره را رعایت کند از شکل و نمای ساختمان گرفته تا دکوراسیون داخل خانه‌، درب‌ها و پنجره‌ها‌‌، سقف و حتی ارتفاع کف از سقف و فرم پنجره‌ها و شیشه‌های مورد استفاده آن زمان‌، وسایل نقلیه و دیگر وسایل‌، همگی در باورپذیری مخاطب نقش اساسی و یکسان دارند.

شاید شما بگویید آیا رعایت تمام نکات و ریزه‌کاری‌ها لازم است؟ و من می‌گویم بله‌، لازم است. زیرا هر‌چقدر این ریزه‌کاری‌های جغرافیایی رعایت شود باورپذیری مخاطب بیشتر خواهد بود و ارتباط بهتری با فیلم برقرار خواهد کرد. از اینجا است که اطلاعات معماری هردوره برای ساختن یک فیلم موفق،‌ بسیار اساسی و مهم بوده است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

کارگردان ناچار است که از معماری شناخت کافی داشته باشد چون هر دوره معماری مختص به خود را دارد. به عنوان مثال همین ساختمان‌های آجر بهمنی که تک و توک در برخی محله‌های تهران می‌بینیم مارا به یک فضای خاص خواهد برد اما ساختمانی با نمای سنگ‌‌، برای ما خنثی بوده و  تصویر دیگری برای ما ایجاد خواهد نمود. در مطالب بعدی تاثیرات سینما بر معماری نیز مطرح خواهد شد و این ارتباط دو سویه با مثال‌های عینی و تصویر  به شما عرضه خواهد شد.

ذخیره عکس
ارتباط نزدیک سینما و معماری

حال به‌نظر شما در کدام یک از فیلم‌ها و یا سریال‌ها، معماری مربوط به قصه ، بیشتر رعایت شده و چه نکاتی از چشم کارگردان دور مانده است. نظرات خود را با طراگاه در میان بگذارید.


بازدید : 108,252 بار

29 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاسینمامعماریفیلمشهرزادجغرافیامخاطبهنر

مطالب محبوب »

Tuesday , 30 May , 03:17