طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

روزبه عالمیانرضا مفاخرشرکت رویا طرح داخلیمهدی علیزادهامیر دیزانیمهدی مصلحیsina kamali tabriziفریناز رضویپویا ریاضی خواهتینا شاه محمدیشرکت بازرگانی رنگین کاج پارس(Foresco _ فارسکو)مازیار فخرقاسمی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

معماری آرامگاه نقاش معاصر تاریخ هنر

نقاش به خواب رفته

بازدید : 17,873 بار

16 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

در کنار آرامگاه عطار نیشابوری‌، چند قدمی آن‌طرف‌تر هنرمندی به‌خواب رفته و بیداری در کارش نیست ولی بی‌آنکه بداند و خود خبر داشته باشد هم‌چنان در خانه‌ها، گالری‌ها و موزه‌ها زنده است و با مردم سخن می‌گوید. با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس
آرامگاه کمال‌الملک

"محمد غفاری" مشهور به "کمال‌الملک" در استان خراسان و در 2 کیلومتری شهر نیشابور میهمان باغ عطار نیشابوری بوده و سال‌ها است که میهمان در چندقدمی میزبان خوابیده اما هردو همیشه بیدار هستند و هرکدام به زبانی با مردم سخن می‌گویند یکی با زبان تصویر و دیگری با کلمات‌.

ذخیره عکس

 

هوشنگ سیحون، از طراحان و معماران برجسته معاصر ایران که فضاها و آرامگاه‌های بسیاری از بزرگان ادب‌و‌هنر این ملک از جمله خیام را بنا کرده‌، در سال ۱۳۳۷ طرح بنای جدید "آرامگاه کمال‌الملک" را به انجمن آثار ملی پیشنهاد داد.

در سال 38 ساخت بنا شروع شد و در سال 42 آرامگاه این نقاش برجسته افتتاح شد.

در ضمن مجسمه‌ی نیم‌تنه کمال‌الملک نیز با دستان هنرمند برجسته "ابوالحسن صدیقی" ساخته ودر آرامگاه وی نصب شده است. 

این نقاش برجسته که آثارش جهان را درنوردیده و از شرق تا غرب گستره نام او و آثارش می‌باشد در آرامگاه خود‌، دارای گستره‌ای به مساحت زیربنای ۲۸ متر مربع بوده ودارای شش ایوانچه‌ی مقعر است که داخل فرورفتگی ایوانچه‌ها، با کاشی معرق نفیس، به رنگ‌های لاجوردی و سفید، زینت یافته است. این بنا، تلفیقی زیبا و موزون از معماری سنتی و مدرن است و مصالح به‌کار رفته در بنای آرامگاه، بتون، سنگ، کاشی و … می‌باشد.

ذخیره عکس

 

تزیینات استفاده شده برای آرامگاه کمال‌الملک، کاشی معرق است که نقوش آن‌ها بسیار هنرمندانه بر روی سطح‌های منحنی نما به‌کار گرفته شده‌اند و به سمت خط تقارن قوس‌ها این نقوش کوچک و کوچک‌تر می‌شوند.

به گفته‌ی طراح؛ کاشی معرق، معماری کاشان یعنی زادگاه کمال‌الملک را یادآور می‌شود. نمای بنا و تزیینات و همچنین رنگ کاشی‌‍‌ها، هماهنگی فراوانی با آرامگاه عطار، که در کنار آن است، دارد، به‌گونه‌ای که شاید بازدیدکننده، در نگاه نخست، گمان کند که این بناها بخشی از یکدیگر هستند  اما زمان و زبان هرکدام را استقلال بخشیده و مرزی میان آن دو ایجاد کرده است.

سنگ قبر کمال‌الملک همچون سایر سنگ‌های مزاری که سیحون در آرامگاه ظهیرالدوله تهران طراحی کرده‌است، یکپارچه از سنگ گرانیت است. آرامگاه کمال‌الملک در سال 1382 توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره 8744 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

ذخیره عکس
آرامگاه کمال‌الملک

نظرات خود را با طراگاه در میان بگذارید.


بازدید : 17,873 بار

16 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاکمال‌الملکهوشنگ سیحونعطارنیشابورکاشی معرقکاشانآرامگاهمیراث فرهنگیابوالحسن صدیقی

مطالب محبوب »

Friday , 23 June , 18:32