طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

Shaqayeq Abaszadeنگار محمدیحمید نادریفرهاد علیزاده افشارنیما کیوانیبهرام شکوهیانboshra javaheriبیژن شجاعیکمال کمونهحمید عرفانیانمرضیه مجدالاشرافیمهرداد زواره محمدی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

یک اتاق کپسولی شکل برای مطالعه

معماری متناسب با آب‌و‌هوای منطقه‌ی گرم‌و‌خشک

بازدید : 80,800 بار

12 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

گاهی معماری شکل‌های غیرمنتظره‌ای به خود می‌گیرد و قدم به قلمرویی نامعلوم می‌گذارد، تا بنایی خاص و منحصر به فرد را خلق کند. اتاق مطالعه‌ای که گروه معماری "بن و پنا" (Benn+Penna) به خانه‌ای روستایی در جنوب سیدنی (Sydney) اضافه کرده‌اند، یکی از همین نمونه‌ها است. با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس
اتاق کپسولی شکل برای مطالعه

اتاقی با ظاهری کپسولی شکل و با استفاده از موادی که بتواند از آن در مقابل آب‌و‌هوای گرم‌و‌خشک منطقه محافظت کند. دو بخش دیگر این خانه، قبلاً توسط گروه معماری "بوِرلی گارلیک" (Beverly Garlick) در سال 1993 طراحی شده‌، و حالا این اتاق کپسولی شکل عمدتاً به عنوان اتاق مطالعه، و در مواقع مورد نیاز به عنوان اتاق مهمان، به دو ساختمان قبلی اضافه شده است. 
ساخت خانه در این منطقه از استرالیا با چند چالش زیست محیطی رو‌به‌رو است. به دلیل تابش شدید نور خورشید و آب و هوای بسیار خشک، زمین‌های این منطقه در معرض آتش‌سوزی‌های گاه‌و‌بیگاه جنگلی هستند. برای غلبه بر این مشکل، علاوه بر عایق‌بندی ساختمان و ایجاد سایبان برای کاهش شدت نور خورشید، نمای خارجی نیز با روکش غیر قابل اشتعال آهن آجدار پوشانده شده است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

از بین دو ساختمان قبلی، سازه‌ی بزرگ‌تر محل استقرار آشپزخانه و فضای نشیمن است و سازه‌ی کوچک‌تر اتاق‌های خواب را در خود جای داده است. سازه‌ی بزرگ‌تر ناموازی با سازه‌ی کناری خود طراحی شده تا بتواند چشم‌انداز کافی از صحرای آرام پیش‌رو داشته باشد و در عین حال حریم اتاق‌های خواب هم حفظ شود. سه بخش مختلف خانه، از طریق یک سازه‌ی باریک به هم متصل شده‌اند. این سازه در واقع یک سایبان است که پاسیوی مقابل ساختمان کپسولی شکل را به ورودی دو بنای دیگر پیوند می‌دهد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

طراحان در ساخت اتاق کپسولی شکل از گفته‌ی "ماریون ماهونی گریفین" معمار مشهور استرالیایی الهام گرفتند که می‌گوید: «یک خانه‌ی کوچک، مثل یک معبد کوچک، می‌توان یک اثر هنری کامل باشد.» زیبایی ظریف و نامحسوس نمای خارجی این بنا را در طراحی ساده و طبیعی فضای داخلی هم می‌توان دید. در داخل اتاق یک قفسه‌ی کتاب منحنی شکل درست مثل خود بنا ساخته شده است. قفسه‌ها از جنس چوب هستند و تنها تکیه‌گاه‌شان دیوار سفید رنگ پشت آن‌ها است. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

با اینکه امروزه بیشتر طراحان، از سیستم تهویه‌ی مرکزی برای مقابله با چالش‌های آب و هوایی استفاده می‌کنند، طراحان این خانه سعی کرده‌اند با به کارگیری مواد با دوام و نیز استقرار درست بنا، از فضاهای زیبا و آسیب‌پذیر داخلی محافظت کنند. برای سرمای هوا، یک اجاق هیزم سوز در داخل اتاق تعبیه شده و زمانی که هوا خوب باشد، می‌توان از نشستن در سایه‌ی پاسیوی روبروی اتاق لذت برد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

در نهایت می‌توان گفت که، این اتاق مطالعه‌ی کپسولی شکل با طراحی ساده و زیبایش شبیه به یک اثر هنری است که در آن خطوط تنها در جایی که باید رسم شده‌اند. 

ذخیره عکس
اتاق کپسولی شکل برای مطالعه

دیدگاه خود را در خصوص طراحی این بنا با طراگاه در میان بگذارید. 


بازدید : 80,800 بار

12 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هااتاق مطالعهطراحیمعماریاتاق کپسولی شکلآهن آجدارضد اشتعالعایقاجاقآب‌و‌هوای گرمسایبانمعماری

مطالب محبوب »

Friday , 23 June , 18:30