طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

mostafa ahmadiساغر صادقیشیرین دریاباریشرکت رویا طرح داخلیروزبه عالمیانمنصور اجلیآزاده شاهچراغیمازیار فخرقاسمیمصطفی اذریبهرام شکوهیاننازنین سادات ملکوتیسپهر دانش
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

سکونتگاه در مریخ

با طراگاه برندگان این مسابقه را مرور میکنیم.

بازدید : 6,500 بار

09 دي 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

شاید در آینده ای نزدیک صبحانه را در خانه ی خودتان و شام را در مریخ صرف کنید! بله با سرعت گرفتن پژوهش ها در مورد زندگی در مریخ، طراحی اقامتگاه در سیاره ی سرخ به موضوع مسابقه ای جذاب بدل شده است. 

ذخیره عکس
سکونتگاه در مریخ

در 28 سپتامبر2015 دانشمندان اعلام کردند که آب به شکل غبر منجمد در ماه های گرم سال در مریخ یافت شده است. این خبر دوباره توجه ها را به سمت امکان زندگی بشر در سیاره ای دیگر جلب کرد و البته دنیای معماری هم از این اتفاق بی بهره نبود.پس از هیاهوی رسانه ای در مورد خبر پیدا شدن آب در مریخ، ناسا و دولت ایالات متحده مسابقه ای  را ترتیب دادند که موضوع آن طراحی اقامتگاه در کره ی مریخ بود، قابل اجرا بودن توسط فن آوری چاپ سه بعدی یکی از ویژگی های این مسابقه است. در میان 168 طرح که به داوری گذاشته شده بود ، رتبه ی چهارم به ایده ای از یک معمار ترک تبار به نام گونس اوزل وتمیش (Gunes Uzel Vetmish) تعلق گرفت.

ذخیره عکس

 

این معمار ساکن آمریکا و تیمش طرحی را ارئه کردند که میتوان آن را گام جدیدی در روش ساخت با چاپگرهای سه بعدی دانست.ساختاری باز کنش گر که از پوشش سطح سیاره ی مریخ به عنوان مصالح اولیه استفاده میکند و با فرآوری سریع پلیمرها نوعی از فیبرهای ترکیبی را میسازد که به گرما و اشعه ی ماورا بنفش خورشید واکنش نشان می دهند.اوزل زاده ی ازمیر ترکیه است ، این معمار عضو هیئت علمی دانشگاه UCLA و سرپرست تحقیقات بسیاری در زمینه های مهندسی هوا فضا،علوم مولد، رباتیک و بسیاری زمینه های دیگر است.بخشی از برنامه ی چالش های ناسا در قرن اخیر ،رقابتی متمرکز بر تکنولوژی ساخت پایدار در زمینه ی خانه سازی در فضا است. 

در این رقابت نیز از شرکت کنندگان خواسته شد تا پایگاهی را با استفاده از روش های چاپ سه بعدی برای فضانوردان طراحی کنند.  داوری مسابقه بر اساس معیارهایی نظیر مفهوم معماری،روش طراحی،استانداردهای سکونت،عملکرد، قابلیت ساخت با تکنولوژی چاپ سه بعدی ، توجه به شرایط سایت در مریخ و نوآوری  بود.

ذخیره عکس

 

30 مورد از بهترین طرح ها توسط هیئت داوران انتخاب و به نمایش گذاشته شدند،طرح های برنده نیز از طرف ناسا جهت اجرا مورد حمایت قرار خواهند گرفت، رتبه ی اول به تیم معماری Space explorer  و شرکت Clouds Architecture برای طرح خانه ی یخی در مریخ رسید و رتبه ی دوم به تیم نرمن فاستر(Foster and partners ) برای طرح حفره ی اقامت رسید و جایگاه سوم به تیم لاوایهو (LavaHive  ) برای طرح اقامتگاه متورم اختصاص یافت،طرحی که از بازیافت زباله های فضایی به ساخت اقامتگاه روی مریخ میرسد.

ذخیره عکس
سکونتگاه در مریخ

اخبار آخرین پیشرفت ها در این زمینه را از طراگاه دنبال کنید.


بازدید : 6,500 بار

09 دي 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Wednesday , 28 June , 10:02