طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

حبیب الله نیکنامیمهدی علیزادهشرکت رویا طرح داخلیسجاد اسدیبابک مجدپورامید ضرغامیرزیتا فتاحیuser 5علی رضا بندر ابادصفورا شریعتیآرش غلامعلی طهرانیویستابست vista best
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

طراحی عمارت زیبا و سرگردان مسعودیه

عمارت مسعودیه از دربار تا سربار

بازدید : 30,138 بار

17 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مدتی بود که به تهران‌گردی مشغول بودم و رفتن را فراموش کرده بودم، به سبب آن‌که تهران هنوز هم دیدنی است. بادهای محلی مرا دست انداخته و متعجب شده از ماندن من و می‌گفتند باد صبا و ماندن؟ با طراگاه همراه شوید.

ذخیره عکس
طراحی معماری سنتی ایران

معماری و ساخت این بنای تاریخی به فرمان مسعود میرزا ملقب به ظل‌السلطان فرزند ناصرالدین شاه و به سرکاری رضاقلی‌خان ملقب به سراج‌الملک در زمینی به وسعت ۴۰۰۰ متر مربع از اراضی باغ نظامیه انجام شد. در ضمن معمار این بنا استاد شعبان معمار باشی است.

مجموعۀ عمارت مسعودیه شامل ۵ عمارت دیوان‌خانه، سفره‌خانه، حوض‌خانه، عمارت سید جوادی، عمارت مشیرالملکی و عمارت سردر است و پُراست از گچ‌بری، کاشی‌کاری، خطاطی، نقاشی دیواری و دیگر هنرمندی‌های هنرمندان ایرانی در آن زمان که هنر معماری رونق بسیارداشت. همچنین این مجموعه تاریخی دارای ۷ کتیبه است که دو کتیبه در سردر اصلی، یک کتیبه در سردر کالسکه‌رو، دو کتیبه در عمارت دیوان‌خانه و دو کتیبه نیز در عمارت مشیریه قرار دارد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

این عمارت در دوران پهلوی مدتی به عنوان وزارت معارف و صنایع مستظرفه مورد بهره‌برداری قرار گرفت، در فاصله سال‌های ۱۳۴۲ و ۱۳۴۳ تابلوی دانشکده افسری بر سردرش بالا رفت و بعد‌ها به مدت چند دهه به عنوان ساختمان وزارت آموزش و پرورش استفاده شد. سرانجام  پس از آوارگیهای بسیار و بلاتکلیفی در تاریخ ۲۷ دی ماه ۱۳۷۷ عمارت مسعودیه بعد از عمر ۱۲۰ ساله خود، به شمارۀ ۲۱۹۰ در فهرست آثار ملی ثبت و به میراث فرهنگی واگذار شد. میراث فرهنگی طی مدت بیش از یک دهه حضور مستقیم در این مجموعه، بخش‌هایی از آن از جمله عمارت مشیرالملکی که اکنون میزبان «کافه مسعودیه» است را طراحی و بازسازی کرد و در اواخر سال ۱۳۸۹ مجموعه را جهت بهره‌برداری در اختیار یک شرکت سرمایه‌گذاری ساختمانی قرار داد که ضمن مرمت این بنا تحت نظر میراث فرهنگی، مورد بهره‌برداری هم قرار گیرد.

ذخیره عکس

پس از آن در عمارت به روی مردم گشوده شد. در این مجموعه کافه مسعودیه راه اندازی شد که به محلی دنج و آرام برای هنرمندان و مردم شناخته شد. بخش دیگری از این عمارت مورد بازسازی قرار گرفت و تبدیل به یک سالن جمع و جور نمایش شد و تئاترهای مختلفی نیز با حضور هنرمندان مختلف روی صحنه رفت.  بخشی دیگر هم برای بازدید عموم بود. محوطه بسیار زیبا و دل‌نشین این عمارت و آن حوض بزرگ دایره‌ای شکل و پیاده‌روهای سنگ فرش، فضایی آرامش‌بخش به دور از همه شلوغی‌ها و آلودگی‌های صوتی و تصویری، مرا وا می‌داشت که با شور و هیجان به هر گوشه آن سرک بکشم. یک نکته جالب، تناقض طراحی فضای خارج از ساختمان و محوطه عمارت با درون آن بود. 

با توجه به منطقه‌ای بسیار شلوغ و حجم انبوهی از موتور و ماشین و آلودگیهای صوتی و تصویری بیرون از عمارت، چنان روح و روان و جسم را پریشان می‌کند که اولاً در باور نمی‌گنجد که در دل این فضای آشفته، فضایی به شدت منظم، زیبا و آرام وجود داشته باشد و هنگام ورود گویا وارد بهشت می شوی و این تناقض در ابتدا بیشتر به خیال می‌ماند و باور آن سخت است. اما می‌بینی که واقعیت است و سوالی بی‌جواب در ذهنت شکل می‌گیرد که علت این همه تناقض چیست؟ و باز هم افسوس، محلی که  بنای بسیاری از ساختمان‌های فرهنگی از جمله نخستین کتابخانه ملی و موزه ملی ایران در آن گذاشته شده، هم‌چنان بین میراث و فرهنگی و  بخش خصوصی سرگردان بوده و بعد از این همه سال هنوز برنامه مشخصی ندارد و هر کس از ظن خود، درباره این عمارت سخن می گوید . من که دوره‌های تاریخی بسیار دیده و این سرزمین  و سرزمین‌های دیگر را بسیار گشته‌ام، به عمر خود ندیده‌ام در سرزمینی بعد از 130 سال گذران عمر این‌گونه بلاتکلیف باشی و هر روز تورا به رنگی درآورند و ندیدم مردمی با تاریخ و فرهنگ و هنر خود چنین کنند و یا نسبت به آن چنین بی تفاوت باشند. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

دوستان، نظرات خود را با طراگاه در میان گذارید.   


بازدید : 30,138 بار

17 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاطراحیعمارت مسعودیهتهرانمعماریعمارت مشیریه

مطالب محبوب »

Thursday , 22 June , 22:57