طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

علیرضا شرافتیمحمدحسین صفاریانسجاد اسدیfinnwoodرضا صیادیانامیررضا امیریروزبه عالمیانkaveh maleknejadفرزاد دلیری farzaddaliriفریناز رضویاسماعیل سحاب رحمن پناهبهرام شکوهیان
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

از سازه‌های بدوی تا آلونک استرالیایی در باغ گیاه‌شناسی ملبورن

استفاده از معماری برای زیباسازی فضاهای طبیعی

بازدید : 69,429 بار

26 ارديبهشت 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

باغ گیاهشناسی ملبورن تنها باغ استرالیا است که فقط گیاهان بومی استرالیا را به نمایش می‌گذارد. برای آنکه بازدیدکنندگان تجربه‌ی بهتری از بازدید این باغ داشته باشند، سرپناه‌هایی در نقاط مختلف آن تعبیه شده که علاوه بر فرصت استراحت و ارائه‌ی امکانات دیگر، از معماری خاصی متناسب با طبیعت این کشور بهره می‌برند. با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس
استفاده از معماری برای زیباسازی فضاهای طبیعی

سازندگان باغ به دنبال این نبودند که مجموعه‌ای از گیاهان مختلف را در فضایی شبیه به یک موزه ارائه کنند. در عوض، سعی کردند آن را در یک قالب مفهومی ارائه کنند که از زمین‌های لم‌یزرع حاشیه‌ی رودخانه‌های خشک و کم‌عمق شروع شده و به مناطق انبوه‌تر ساحلی ختم می‌شود.

ذخیره عکس

 

به این ترتیب، پس از به پایان رسیدن طراحی محوطه‌ی باغ، معماری آن با این هدف آغاز شد که بتواند هم از نظر فیزیکی و هم از نظر مفهومی با محوطه تناسب داشته باشد. تیم معماری BKK مأموریت پیدا کردند که پنج سازه برای محوطه‌ی باغ طراحی کنند. این پنج سازه برنامه‌های متعددی را دنبال می‌کردند از جمله تأمین فضاهایی برای کار و کاربردهای آموزشی و همینطور ارائه‌ی امکاناتی از قبیل سرویس بهداشتی، باجه‌ی بلیط و فضای استراحت. این پنج سازه اگرچه در ظاهر و کاربرد باهم فرق دارند، اما همگی هدف واحدی را در تکمیل فضاسازی باغ دنبال می‌کنند.

این گروه معماری تصمیم گرفتند با استفاده از این فرصت نگاه عمیق‌تری به تاریخچه‌ی سرپناه‌ها در استرالیا بیندازند. در نتیجه طراحی این سازه‌ها طوری است که نمی‌توانید از کنارشان عبور کنید بدون اینکه مجدداً برگردید و نگاهی به آن‌ها بیندازید. 

ذخیره عکس

 

سرپناه بخش "گوندوآنا" (Gondwana) که برای اجتماعات دانشگاهی، مراسم عروسی و رویدادهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد، نماینده‌ی استرالیای پیش از سکونت انسان‌هاست. سازه‌ای که انگار از دل طبیعت بیرون آمده و رشد کرده است.
در این سازه، مجموعه‌ای از تنه‌های خمیده‌ی درخت یک دیوار تشکیل داده‌اند که رد‌پای طبیعت پیرامون را دنبال می‌کند و روی آن یک سقف فولادی فوق نازک کشیده شده که بیشتر شبیه کپه‌ای خس و خاشاک است.

در طرف دیگر بزرگ‌ترین سرپناه باغ را می‌بینیم که دارای یک کیوسک، استراحتگاه و فضای آموزشی کودکان است. این سازه در مدرن‌ترین منطقه‌ی باغ واقع شده و نمادی برای فضاهای شهری استرالیا است. در واقع این سرپناه تعبیر تازه‌ای از آلونک بومی استرالیا به شمار می‌رود. طراحی داخلی این سرپناه چند لایه دارد که تشکیل شده است از نمای چوبی آن که نیمی داخلی و نیمی خارجی است، کیوسکی با رنگ‌های شاد و درخشان، و سرویس‌های بهداشتی ساخته شده از فولاد ضدزنگ و تخته چند‌لا.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

جایی میان این دو سرپناه در این "زمان‌نگار تاریخی" یک استراحتگاه و همینطور ایستگاه اتوبوس قرار گرفته که به عنوان دروازه‌ای برای بخش "گوندوآنا" هم عمل می‌کند. این سازه متشکل است از یک بدنه‌ی فولادی تراش خورده، با دیواره‌ای از الوار برای محافظت بیشتر. 
در احداث این سازه‌ها تمام استانداردهای فنی، پایایی و ماندگاری رعایت شده تا مناسب استفاده‌ی همگانی بدون نیاز به نظارت باشند. تقریباً بیشتر این سازه‌ها در معرض فضای باز قرار دارند اما طوری عایق‌کاری شده‌اند که بازدیدکنندگان را از حرارت خورشید در امان نگه‌دارند. بعلاوه مواد و متریال آن‌ها هم با توجه به دوام زیاد و نیاز اندکشان به تعمیرات انتخاب شده‌اند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

چوب به کار رفته در طراحی داخلی و خارجی سازه‌ها از مزارع نظارت شده تأمین و به صورت شعاعی برش خورده‌اند تا یکپارچگی ساختاری سازه‌ها را تقویت کند. بعلاوه، فقط از رنگ‌ها و روغن‌های کم‌آلاینده در پرداخت آن‌ها استفاده شده و به نورپردازی بسیار کمی هم نیاز دارند. ضمن اینکه استانداردهای ضدحریق هم به قدر کفایت در آن‌ها رعایت شده است. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

نظر شما درباره‌ی تلفیق معماری و طبیعت برای باغ‌های گیاهشناسی و باغ موزه‌ها چیست؟ دیدگاه خود را با طراگاه در میان بگذارید.


بازدید : 69,429 بار

26 ارديبهشت 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاباغباغ گیاهشناسیاستراحتگاهمعماریطراحیفضاسازیطراحی باغطراحی باغچه

مطالب محبوب »

Thursday , 29 June , 03:30