طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

علی رضا بندر ابادبلوک سبک لیپررضا مفاخرسحرناز سلیمانی پاکمرتضی صادقیسامسونگ samsungمحمد غفاریnaser movahedنگار محمدیفاطمه براتیمحمدحسین صفاریانسهند چوبان
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

آرامگاه فرهنگ و هنر ایران

گنجی پنهان در پشت ناآگاهی

بازدید : 19,521 بار

01 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

فرهنگ و هنر ایران‌زمین همواره در طول تاریخ در پرده بوده و در هر عصری به بهانه‌ای بزرگان ادب و فرهنگ و هنر در سایه بوده و تنها زمانی که مردان سیاست نیاز به ژست فرهنگی و مردمی داشته یاد آن‌ها افتاده‌اند. با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس
آرامگاه ظهیرالدوله

هنرمندان و ادیبان حتی بعد از مرگ نیز غریب مانده‌اند‌. وقتی وارد خیابان دربند می‌شوی در اواسط خیابان به ظهیر‌الدوله میرسی و وارد بخش شرقی خیابان می‌شوی و در پس پشت ساختمان‌های امروزی و بلند بالاخره کوچه‌ای را می‌بینی و دربی در انتهای آن با کتیبه‌ای شکسته از کاشی که نام "ظهیرالدوله" بر آن حک شده است. 
وارد که می‌شوی آرامگاهی را می‌بینی شبی به "آرامگاه پرلاشز" در پاریس اما در مقیاسی کوچک‌تر و نکته‌ی جالب در این آرامگاه  معماری به‌کار رفته در شکل و شمایل قبرها و مقبره‌ها است همانند آرامگاه‌هایی که در گذشته برای بزرگان می‌ساختند اما ساده‌تر و با فرم‌هایی انتزاعی و یا هندسی ساده اما زیبایی یکی از عناصر اصلی می‌باشد. و بسیاری از مشاهیر ادب و فرهنگ و هنر را در آن‌جا میبینی که آرمیده‌اند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

سنگ قبرهای بسار زیبا و با تراش استادانه‌، "ملک‌الشعرای بهار" با طاقی نصب شده بر آرامگاهش، قبر ایستاده و زیبای "لقمان الدوله" و "معین الاطبا"، "رهی معیری" با دنیایی از شعر و موسیقی در فضایی شیشه‌ای و سقفی کاشی‌کاری شده و ستون‌هایی موج‌دار‌، تک درختی و سنگ قبری چند گوشه و برجسته با نام "ایرج میرزا" که بر آن حک شده‌، "مرتضی محجوبی" با فرمی  پیانویی در بالای سر قبرش که بر آن کلمه افسوس حک شده، دل‌را به درد می‌آورد که چرا چنین بنایی که خود موزه‌ای از فرهنگ و هنر و ادب این مملکت است چنین غریب و بی‌کس از یادها رفته  است. این مکان هم از جهت افرادی که در آن آرمیده‌اند دارای ارزش است و هم به‌لحاظ معماری فضا و قبرها‌یی با سنگ‌های خوش‌تراش با رنگی فیروزه‌ایی که هیچ‌کدام شبیه به‌هم نبوده و هر سنگی فرم خاص خود‌را دارد برخی ایستاده و برخی خوابیده‌، برخی برجسته  و برخی منقش به طرح‌هایی بسیار زیبا هم‌چون سنگ قبر حسین صبا که شامل دو کتاب است  زیبایی را تفسیر  کرده‌اند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

اما افسوس که ما این همه زیبایی را در یک مکان محصور کرده و درب آن‌را بسته و به هیچ کس اجازه ورود به آن‌جا را نمی‌دهیم. نه تنها درب را بسته بلکه مدیران خوش‌فکر حیطه‌ی شهر‌سازی با صدور مجوزهای غیر کارشناسی، باعث شده که این فضای ارزشمند در پشت ساختمان‌های مرتفع امروزی و در زیر تراکم‌های فروخته شده بی‌رویه آن‌را به طرز فجیعی از دیده‌ها مخفی کرده و از گنجی که پنهان کرده‌ایم بی‌خبریم و در ظاهر بی‌غرضیم.
نظرات خود را با طراگاه در میان گذارید. 


بازدید : 19,521 بار

01 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاظهیرالدولهملک الشعرای بهارفروغ فرخزادصباایرج میرزارهی معیریدربند

مطالب محبوب »

Wednesday , 28 June , 23:33