طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

سارا  کلانتریnaser movahedالهام صحافیاسماعیل سحاب رحمن پناهنادیا خوشخویمازیار فخرقاسمیحسین نوروزیعباس اقسامیایرج اعتصامuser 5boshra javaheriهدی شکریان
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

افق های نوآوری در صنعت ساختمانی

تردیدی نیست که نوآوری در مصالح و روش های ساختمان سازی رو به توسعه است.

بازدید : 6,466 بار

05 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

استفاده از تکنولوژی در ساخت و سازهای امروزی امری اجتناب ناپذیر است و در اینجا طراگاه به بررسی چند نمونه از این تکنولوژی ها پرداخته است.

ذخیره عکس
پرینت های سه بعدی

محصولات جدید، تصورات صنعت ساختمان سازی را ممکن ساخته اند، از پرینت سه بعدی گرفته، تا اسکلت بندی ساختمان و تیرهایی  که بدون خطر، ساختمان هایی بلند بالا می سازند.

پرینت سه بعدی که به عنوان روش ساخت افزایشی نیز شناخته می شود، به کاربران امکان می دهد شیئی را از یک فایل دیجیتال، به صورت لایه به لایه ، پرینت بگیرند. محققان در هلند، پرینتری ساخته اند که می تواند قاب های بتنی  خوب و دقیقی به طول 11 متر، عرض 5 متر و به ارتفاع 4 متر تولید کند. هم چنین امسال، از دو پرینتر خانه سازی رونمایی شده است، ماشین عظیم الجثه ای به نامWASP Big Delta وهمچنینApisCor  قابل حمل ، که قادر به ساخت ساختمان هایی با مساحت90 مترمربع در روز می باشند، از این دسته اند . این دو پرینتر با توانایی ساخت در انواع محیط ها و با سرعت بالا، سرآغاز عصر جدیدی در خانه سازی را نوید می دهند. فناوری پرینت سه بعدی می تواند حتی به فضای خارج از جو زمین دست پیدا کند.

ذخیره عکس
نماهایی از ساختمان اداری در مینیاپولیس (Minneapolis)

بامبو نوع دیگری از چوب است که می تواند در صنعت تحول ایجاد کند. درک هیبل  (Dirk Hebel ) ، استادیار معماری و ساختمان سازی در مؤسسه ی فیوچر سیتیز (Future Cities Laboratory) در سنگاپور، معتقد است که بامبو به خاطر استحکام کششی اش، می تواند روزی به عنوان جایگزین فولاد تقویت شده به کار رود. و علاوه بر سایر خصوصیات  سبز آن، نیاز به کاشت دوباره پس از برداشت نداشته و مانند CLT ، کربن را در بافت خود حفظ می کند.

 

ذخیره عکس
فن آوری رباتیک

امروزه، مسابقه ی نوآوری NOVA  به ترغیب ارتقای مصالح و روش های ساختمان سازی می پردازد. این رقابت در سال 2008 ایجاد شده و توسط شرکت سنت گوبین (Saint-Gobain)، سازنده ی محصولات ساختمان سازی با کارایی بالا، حمایت می شود. مؤسسان می گویند این رقابت به پروژه هایی که نوآورانه ترین راه حل ها در زمینه ی محل سکونت، محصولات پایدار، مصالح پیشرفته ، منابع انرژی تجدید پذیر و راه حل های ساختمان سازی با بازده بالا را داشته اند، جایزه اعطا می کند .

میناس ایپلیان (Minas Apelian)، نایب رئیس R&D، سرمایه گذاری های خارجی و کیفیت در سنت گوبین، که بر NOVA نظارت دارد، درباره ی ساختمان سازی می گوید: « این صنعتی بسیار قدیمی، با مخارج محافظه کارانه بوده است، اما زمان آن فرا رسیده که فناوری ها و خدمات متحول کننده و همچنین ابتکار و کارآفرینی، بازار ساختمان سازی را تغییر دهند ، اینها عواملی هستند ، که آمریکا براساس آن ها بنا شده و رشد و ترقی را به پیش می برند » .

برندگان رقابت NOVA امسال، 18 نوامبر در نمایشگاه گرین بیلد (Greenbuild Expo) در واشنگتن دی سی معرفی می شوند، و محصولات آن ها مصالح  ساخته شده توسط ضایعات کاغذ تا فن آوری رباتیک را در بر می گیرد.

ذخیره عکس
تکنولوژی در مصرف آب

هم چنین، ایده های جدید در مورد عملکرد مصالح بتنی مقاوم ، نسل جدیدی از محصولات را به وجود آورده است. گروهی در دانشگاه کاردیف  ( Cardiff University) به دنبال بتن خود ترمیم selfhealing concrete))  هستند، که استفاده از آن موجب میلیاردها دلار صرفه جویی در هزینه ی ترمیم بتن در سطح جهانی می شود. شرکت تاپ میکس پرمیبل ( Topmix Permeable) ، با یک نمایش ویدیویی نشان داده است که محصولش قابلیت جذب حدود 3785 لیتر (1000 گالن) آب در هر دقیقه را دارد. کاربرد این محصول می تواند جایگزینی مناسب و ماندگار به جای روش های قدیمی دفع سیلاب ها باشد.

ذخیره عکس
ملودی (Melodea)، فرآیندی صنعتی برای استخراج سلولوز نانو کریستالین از ضایعات کشاورزی و صنعتی

یکی از فینالیست ها، ملودی (Melodea)، فرآیندی صنعتی برای استخراج سلولوز نانو کریستالین از ضایعات کشاورزی و صنعتی ایجاد کرده است. محصول نهایی می تواند در انواع گسترده تری از فوم های سازگار با محیط زیست استفاده شود . این محصول هم چنین، می تواند برای تقویت چسب ها  و رنگ ها به کار گرفته شود.

یکی دیگر از شرکت کنندگان در این رقابت ،Q-botاست. در این پروژه روباتی طراحی شده است که مکان هایی را نقشه برداری و ترسیم می کند که دسترسی به آن دشوار است، و جاهایی مانند زیر کف پوش ها و نقاط کور دیگر، که از قبل امکان عایق بندی آن وجود نداشته است را عایق بندی می کند.

فینالیست دیگر، یو اس بایونیکس (US Bionics) است. در این پروژه، اسکلت های سبکی طراحی شده که نیروی ماهیچه ای مورد نیاز در کارهای ساختمان سازی را تا 50 درصد کاهش می دهد، و در نتیجه باعث کاهش صدمات و فشار بر شانه، کمر و پاهای کارگران می شود.


بازدید : 6,466 بار

05 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Sunday , 28 May , 22:50