طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

کمیل مهدی نژادسوگند عندليبابزار تونل جهانطاها رضایینادیا خوشخویسینا علیزادهنگار سریع الاطلاقعلیرضا فخفوریحسین مژدهیمهدی جعفری منشجمال احمدی شلحهعلیرضا شریفان
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

آجر بهمنی‌ها ایستاده می‌میرند

حذف زیبایی‌های معماری

بازدید : 32,979 بار

14 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

نمی‌دانم چگونه است که هر کدام از دوستانم که عمری را در کویر و کوه و کمر پرسه می‌زدند با آمدن به تهران، ماندگار شده و تبدیل به بادهای محلی می‌شدند و در خیابان‌ها و میدان‌ها و محله‌ها روزگار می‌گذراندند و از زیبایی‌های نادر و رو به زوال تهران می‌گفتند و من که باد صبا بودم و همیشه بی‌قرار رفتن به هر جایی، غیراز آن‌جایی که هستم، رفتم تا بلکه بتوانم گوشه‌ای از این زیبایی ها را ببینم . پس با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس
معماری سنتی

از دل آسمان به زمین آمده و در کوچه، پس کوچه‌های شهر پرسه می‌زدم تا هم با دوستانم احوالی پرس‌و‌جو کنم و هم تهران را از نزدیک ببینم. در محله‌ها و مناطقی از شهر ساختمان‌هایی دیدم که هنوز حیاط‌دار بودند و معمولاً شاخه‌های درختان خرمالو از حصار دیوارها گذشته و در کوچه برای رهگذران خودنمایی کرده و یا گل‌هایی که عطر خوشی داشتند و در من احساس خوشی ایجاد می‌کردند از دیوار خانه آویزان شده بودند. این ساختمان‌هایی که می‌گویم تماماً با آجری قرمز رنگ بنا شده بودند و اکثراً دوطبقه بوده و طبقه بالا معمولاً کوچک‌تر بوده و ایوان زیبا و با صفایی هم داشتند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

از دوستانم پرسیدم، گفتند این‌ها را ساختمان‌های آجر بهمنی می‌گویند و مربوط به دهه‌ی سی و چهل بوده و در حال حاضر با توجه به قدمتی که داشته و معرف دوره‌ای از معماری ایران بوده، ارزشمند هستند. اما آدمیان در حال تخریب آن‌ها هستند. گفتم اگر ارزش معنوی دارند، پس ویران کردن آن‌ها برای چیست که البته پرسشی خنده‌دار بود، زیرا آدمیان تنها به منافع شخصی خود می‌پردازند و برای منفعت بیشتر، حاضر هستند تمام دنیا را بکوبند و آسمان‌خراش و برج‌های عظیم هم‌چون هیولاهایی در شهر بنا کنند، نه برای آسایش دیگر آدمیان بلکه برای سود بیشتر که به نظرم موضوعی تراژیک می‌آمد.

ذخیره عکس
معماری سنتی

از این محله به محله‌ی دیگر می‌تاختم تا ساختمان‌های آجر بهمنی بیشتری ببینم، زیرا احساس یک زندگی سرشار از آرامش و با صفا را به من القا می‌کردند و در مواجهه با این بناها، دیدم که چگونه معماری می‌تواند در هر موجودی احساس زندگی بیافریند، احساس آرامش، احساس لذت بردن و زندگی کردن و باز دیدم که چقدر معماری بر روح و روان آدمیان تاثیرگذار است و شاید نوع و شکل معماری یک فضا، از هر آرام‌بخشی، آرامش بخش‌تر است و با خود گفتم این آدمیان، اگر می‌دانستند تاثیر معماری بر زندگی و روح و روان و تن و جسم خود را، شاید با دست خود عمر خود را کوتاه نمی‌کردند.

ذخیره عکس
معماری سنتی

 البته در مناطقی دیدم که برخی از این خانه‌ها خریداری شده و تبدیل به موزه و فضای فرهنگی شده، اما تعدادشان چشم‌گیر نبود. در حالی‌که می‌بایست تمام ساختمان‌های آجر بهمنی را خریداری نموده و همه را تبدیل به گالری، کافه، سالن‌های جمع و جور تئاتر و سینما می‌کردند و در این حالت چهره شهر دگرگون می‌شد و محله‌ها جان می‌گرفتند و روح در زندگی دمیده می‌شد و هم‌چنین دسترسی به  فرهنگ و هنر برای تمامی مردم شهر امکان‌پذیر می‌شد. و مردم هم به‌جای حبس شدن در بین برج‌های بی‌قواره، فضایی پر از شور و زندگی را تجربه می‌کردند و نسل جدید و نسل آینده دچار دیدگاهی فاقد هر گونه زیبایی‌شناسی نمی‌شد و لذا به‌دنبال آن جامعه‌ای افسرده و دل‌مرده با نگاهی پر از یاس و نومیدی شکل نمی‌گرفت. 

ذخیره عکس
معماری سنتی

البته همه‌ی این‌ها در خیال من گذشت و شاید دنیایی خیالی و ایده‌آل بود اما به‌راحتی قابل دستیابی بود، اگر آدمیان دورنمایی داشتند. اما مردمان این روزگار تنها به فاصله یک متری خود را می‌بینند و خارج از آن چیزی نمی‌بینند. به هر حال دیدم که تهران با تمام مشکلاتش در دل خود زیبایی‌هایی هم دارد و متاسفانه در حال نابودی است. اما هنوز هستند معماری‌های زیبا و برجسته بسیاری که نیازمند توجه بوده و لازم است، افرادی که برچسب شهرسازی به آن‌ها خورده و خود را به خواب زده‌اند. هرچه زودتر برای نجات معماری زیبای باقیمانده قدم بردارند و تنها کافی است اندکی در کوچه پس کوچه‌های این  شهر قدم بزنند.

ذخیره عکس
معماری سنتی

نظرات خود را با طراگاه در میان بگذارید.

 

   کانال


بازدید : 32,979 بار

14 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاآجربهمنیخیالحیاطمعماریشهرسازیگالریکافهتئاترسینمازیبایی شناسی

مطالب محبوب »

Thursday , 22 June , 22:48