طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

هومن بالازادهمیلاد نصرالهیپرهام شکوهیرزیتا فتاحیطاها رضاییلیلا عراقیانایمان رجبیانندا عاشوریانانیتا  فضلیmostafa ahmadiشركت معماري و دكوراسيون زانا(عصر برتر)ایزدیار اهی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

طراحی آبشاری که از آسمان فرو می‌ریزد

نمایش سازه‌های رویایی یک هنرمند در کاخ ورسای

بازدید : 86,490 بار

29 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

اگر از روی پله‌های کاخ ورسای به تماشا بایستید، سیلاب عظیمی با ارتفاع بسیار زیاد می‌بینید که منبع قابل تشخیصی ندارد و انگار از میان آسمان فرو می‌ریزد. "اولافور الیاسون" همیشه میل شدیدی به ساخت سازه‌های رویایی داشته است. اثر عظیم‌الجثه‌ی او در کاخ ورسای بازی خبره‌ای از نور، فضا و ادراک است. با طراگاه همراه باشید تا این سازه و دیگر آثار دیگر این هنرمند در کاخ ورسای را باهم ببینیم.

ذخیره عکس
سازه‌های رویایی در کاخ ورسای

کاخ ورسای (Palace of Versailles) شاهد آبشار بسیار عظیمی است که به نظر می‌رسد از میان آسمان فرو می‌ریزد. این آبشار عظیم‌‌الجثه توسط هنرمند دانمارکی-ایسلندی "اولافور الیاسون" (Olafur Eliasson) طراحی شده است. این آبشار یکی از چند اثر "الیاسون" در محوطه‌ی کاخ ورسای در فرانسه است که هر ساله میزبان ارائه‌ی آثار یکی از هنرمندان معاصر جهان می‌باشد. "الیاسون" امسال سه اثر را در محوطه‌ی کاخ و چند اثر خلاقانه‌ی دیگر را در داخل موزه ارائه کرده که از تاریخ 7 ژوئن تا 30 اکتبر 2016 در معرض نمایش قرار دارند.

ذخیره عکس
سازه‌های رویایی در کاخ ورسای

"الیاسون" هنرمندی است که شهرت خود را مدیون ساخت سازه‌های بزرگی است که به مکاشفه‌ی نور، ادراک و مسائل زیست‌محیطی می‌پردازند. این آبشار بزرگ هم یک برج مشبک ساخته شده از تیرهای فولادی زرد رنگ را در پشت خود پنهان کرده که از طرفین قابل مشاهده است. آب از طریق یک سیستم لوله‌کشی به بالا پمپاژ شده و از سکویی که در بالای برج قرار دارد بیرون می‌ریزد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

این سازه‌ی آبی تا اندازه‌ای با تأثیر از معمار قرن شانزدهم، "آندره لنوتر" ساخته شده است. وی طرح ساخت یک سازه‌ی آبی مخصوص برای کاخ را در سر داشت که هرگز محقق نشد. "الیاسون" می‌گوید: «این آبشار نبوغ مهندسی دوران گذشته را احیا می‌کند. آبشار همانطور ساخته شده که حیاط ساخته شده بود و من ساختارش را باز گذاشته‌ام تا همه آن را ببینند؛ یک عنصر به ظاهر خارجی که مقیاس تصورات انسان را گسترش می‌دهد.»
دو اثر دیگر "الیاسون" در محوطه‌ی کاخ ورسای عبارتند از یک "مه ساز" که بازدید کنندگان را در مه می‌پوشاند، و "باغ سنگ‌فرش منجمد" که اشاره به ته‌مانده‌ی کوه‌های یخِ در حال ذوب بر روی زمین دارد. به این ترتیب سه‌سازه‌ی محوطه‌ای "الیاسون" آب را در سه مفهوم جریان، مه، و فقدان به نمایش می‌گذارند. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

از آثار داخل موزه‌ی "الیاسون" می‌توان به کاربرد آینه‌ها در اثر "فشردگی خورشیدی" اشاره کرد که در آن آینه‌ای با حاشیه‌ی باریکی از نور می‌درخشد، و نیز "موزه‌ی عجیب و غریب" که از طریق انعکاس تصویر خطای دید ایجاد می‌کند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

کاخ ورسای که در جنوب غربی شهر پاریس واقع شده، اولین بار توسط "لوئی سیزدهم" در سال 1623 ساخته شد و در سال 1661 به فرمان "لوئی چهاردهم" به یک قصر سلطنتی گسترش یافت. این کاخ هم اکنون از بزرگ‌ترین جاذبه‌های توریستی جهان به شمار می‌رود. نظرتان را درباره‌ی سازه‌های جدید "الیاسون" با طراگاه در میان بگذارید.


بازدید : 86,490 بار

29 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاآبکاخ ورسایطراحی محیطیمعماریموزهآینهآبشارمحیط زیستPalace of Versailles

مطالب محبوب »

Tuesday , 27 June , 08:01