طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

مرتضی سیاسرفرامرز گشایشیبیژن شجاعیمصطفی اذریرضا نجفیانحامد شکریانمهراد رمضانیامیررضا امیریپمپ ابارا اباراروناک رافتامید ضرغامیAbolfazl Nabavi
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

نوسازی یک باشگاه ورزش راگبی در ملبورن

استفاده از متریال منطقه‌ای برای غلبه بر محدودیت بودجه

بازدید : 69,120 بار

09 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

اصلی‌ترین مخاطب فضاهای ورزشی-تفریحی جوانان هستند. بنابراین، نوسازی و هماهنگ‌سازی این فضاها با بافت مدرن شهری اهمیت زیادی در جذب آن‌ها دارد. اما وقتی حرف از نوسازی می‌شود، مسئله‌ی محدودیت بودجه هم مطرح می‌شود. باشگاه راگبی "پورت ملبورن" سعی کرده برای غلبه بر این مشکل، از متریال موجود در منطقه یعنی "چوب" استفاده کند. همراه ما در طراگاه با روند نوسازی این باشگاه آشنا شوید.

ذخیره عکس
باشگاه ورزش راگبی در ملبورن

باشگاه راگبی "پورت ملبورن" (Port Melbourne) از قدیمی‌ترین باشگاه‌های ورزشی استرالیا است. در چند سال اخیر آپارتمان‌های لوکس، کافه‌ها، نانوایی‌های فرانسوی و بوتیک‌های متعددی در اطراف ساختمان باشگاه احداث شدند و همین مسئله باعث می‌شد که این ساختمان بسیار کهنه و منسوخ به نظر برسد. در نتیجه صاحبان باشگاه به سراغ تیم معماری "K20" رفتند تا فضایی مدرن و متناسب با معماری منطقه برایشان طراحی کنند. 
به گفته‌ی تیم معماری: «صاحبانِ باشگاه ساختمانی را می‌خواستند به مساحت 900 متر مربع که شامل مرکز مدیریت، اتاق کنفرانس، و بخش تهیه‌ی غذا باشد. البته انتظارات آن‌ها محدود به بودجه‌ای بود که در اختیار داشتند.» به این ترتیب تیم معماری "K20" توانستند با استفاده‌ی هوشمندانه از چوب و طراحی یک سیستم ساختاری مناسب که بتواند پوسته‌ی خارجی و داخلی ساختمان را در معرض آب و هوا سالم نگاه دارد، بر محدودیت‌های مالی غلبه کنند.

ذخیره عکس
باشگاه ورزش راگبی در ملبورن

تیم معماری توضیح می‌دهند که: «برای ساخت بنا از چوب استفاده کردیم چون مقرون به صرفه است، ساخت‌و‌ساز با آن راحت است، و به دلیل وفور در منطقه به راحتی تهیه می‌شود. ضمناً متوجه شدیم که استفاده از چوب می‌تواند خطوط و بافت محل ساخت را هم بهتر نشان دهد.»
ساختمان از دو بخش ساخته شده که به وسیله‌ی یک گذرگاه به هم وصل می‌شوند. این گذرگاه بازدید کنندگان را به داخل ساختمان و سپس به زمین ورزشی پشت آن هدایت می‌کند. از نکات برجسته‌ی طراحی داخلی ساختمان، نورپردازی و طراحی کفپوش‌ها به صورت خطوط و اشکال هندسی است. خطوطی که می‌توانند نشان دهنده‌ی مسیر یک بازیکن راگبی هنگام حرکت در داخل زمین باشند. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

بعلاوه، طراحی نمای شرقی و جنوبی ساختمان به صورت حرف “V” اشاره‌ی ظریفی دارد به "لیک راگبی ایالت ویکتوریا" (Victoria) و هدف باشگاه "پورت ملبورن" برای تبدیل شدن به خانه‌ی اصلی این لیگ.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

دستیابی به پایایی از دیگر اهداف صاحبان باشگاه برای نوسازی ساختمان ورزشگاه بود. گذشته از سیستم ساختاری، مکانیزم‌هایی توسط طراحان در نظر گرفته شد که مصرف انرژی ساختمان را تا حد امکان کاهش می‌داد. از جمله‌ی این مکانیزم‌ها ایجاد سیستم تهویه‌ی طبیعی، نصب شیشه‌های دوجداره، تعبیه تانکرهای ذخیره‌ی آب زیرزمینی برای استفاده در سرویس‌های بهداشتی، و همینطور نصب آبگرمکن‌های خورشیدی بود. بعلاوه، در حین ساخت و ساز، هیچ یک از درخت‌های سالم موجود در فضای ورزشگاه دچار آسیب نشدند.

ذخیره عکس
باشگاه ورزش راگبی در ملبورن

هزینه‌ی طراحی و نوسازی ساختمان ورزشگاه "پورت ملبورن" برای هر متر مربع 2400 دلار تمام شد. از زمان تکمیل بنای ورزشگاه، بازی‌های اصلی لیگ راگبی "ویکتوریا" در اینجا برگزار می‌شوند و هر بار جمعیت بیشتری به ورزشگاه می‌آیند. به دلیل رعایت استانداردهای پایایی، جایزه‌ی پایاییِ "معماری‌های چوبی ملی استرالیا" در سال 2015 به ساختمان باشگاه "پورت ملبورن" تعلق گرفت. 

ذخیره عکس
باشگاه ورزش راگبی در ملبورن

کدامیک از ورزشگاه‌های شهر شما نیاز به نوسازی دارند؟ اگر طراحی آن به شما واگذار شود، چه متریالی را برای ساخت آن انتخاب می‌کنید؟ دلایل انتخاب خود را برای طراگاه شرح دهید.


بازدید : 69,120 بار

09 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هامعماریمعماری ورزشگاهفضاهای ورزشیپایاییطراحیچوبنوسازی ورزشگاهصرفه‌جوییشیشه دوجدارهسیستم تهویهآبگرمکن خورشیدیتانکرهای آبطراحی نمامتریال معمارینمای ورزشگاه

مطالب محبوب »

Sunday , 28 May , 22:58