طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

سهند منشیmostafa ahmadiboshra javaheriالهام صحافیامید ضرغامیسحرناز سلیمانی پاکبهرام قربانیmohammad marvastyانیتا  فضلیمهدی علیزادهطاها رضاییحمید نادری
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

تندیسی زیبا و مقاوم برای زندگی در حاشیه‌ی دریا

نگاهی به معماری مجتمع "سالیس" در سواحل استرالیا

بازدید : 150,810 بار

06 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مجتمع مسکونی "سالیس" در خط ساحلی استرالیا ظاهری به زیبایی یک تندیس دارد. اما علاوه بر زیبایی، این مجتمع طوری طراحی شده که بتواند، در برابر شرایط سخت آب‌و‌هوایی منطقه‌ی حاشیه‌ی اقیانوس مقاومت کرده و کمترین میزان اتلاف انرژی را داشته باشد. با طراگاه همراه باشید تا نگاهی به معماری این مجتمع داشته باشیم.

ذخیره عکس
معماری مجتمع مسکونی

از گذشته، آپارتمان‌هایی که در خط ساحلی شرقی استرالیا ساخته می‌شدند، مناسب زندگی در تمام طول سال نبودند. بلکه تنها برای گذراندن تعطیلات تابستان مورد استفاده قرار می‌گرفتند. به همین دلیل هم از مصالح ساختمانی ارزان‌قیمت ساخته می‌شدند و کیفیت مناسبی برای رویارویی با شرایط آب‌وهوایی سواحل اقیانوسیه مثل گرمای شدید تابستان، بادهای تند ساحلی، و هوای نمک‌آلود را نداشتند. ضمن اینکه انرژی زیادی هم برای گرم کردن یا خنک کردن این خانه‌ها در سرمای زمستان و گرمای تابستان به هدر می‌رفت.

ذخیره عکس
معماری مجتمع مسکونی

با توجه به این مسائل، یک گروه معماری در منطقه‌ی "لیتل بی" (Little Bay) در جنوب سیدنی، تصمیم گرفتند با ساخت مجتمع "سالیس" (SOLIS) شرایط متفاوتی را برای زندگی در حاشیه‌ی دریا مهیا کنند. آن‌ها همچنین در نظر داشتند، ساختمانی را طراحی کنند که کمترین تأثیر را روی محیط‌زیست حساس مناطق ساحلی بگذارد، و از انرژی و ذخایر بارشی بهترین استفاده را ببرند. اما چشم‌گیرترین ویژگی مجتمع آپارتمانی "سالیس" نمای خارجی آن است؛ نمایی صیقلی و مدرن به ارتفاع پنج طبقه، با زوایای منحنی و روکشی از فولاد که به زیبایی در ساحل دریا خودنمایی می‌کند. این تصویری که از پشت ساختمان می‌بینیم و روی آن به طرف دریا است تا از چشم‌اندازهای زیبای ساحلی بهره ببرد. 

ذخیره عکس
معماری مجتمع مسکونی

با حرکت به سمت دیگر ساختمان، معماری نما باز هم ما را غافلگیر می‌کند. چهار طبقه آپارتمان با تراس‌های قیچی‌شکل رو‌به شمال و خطوط افقی برجسته که نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. مجتمع به سه بخش تقسیم شده است: بخش مرکزی را آپارتمان‌های تک‌خوابه و بخش‌های شرقی و غربی را آپارتمان‌های دوخوابه تشکیل می‌دهند.  

ذخیره عکس
ذخیره عکس

تراس‌ها طوری طراحی شده‌اند، که کاملاً رو به شمال قرار گرفته و هر آپارتمان نور کافی دریافت کند. نور طبیعی خورشید که از طریق اتاق‌خواب و نشیمن وارد خانه می‌شود، به کمک پنل‌های سایه‌انداز کمی کنترل می‌شود تا فضای مطلوبی را در داخل خانه ایجاد کند. این فضاهای خواب و نشیمن توسط درب‌های شیشه‌ای بزرگ به تراس راه دارند تا نوعی پیوستگی بین فضای داخل و خارج ایجاد شود.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

پایداری زیست‌محیطی و صرفه‌جویی در انرژی در منطقه‌ی "لیتل بی" از اهمیت زیادی برخوردار است، و یکی از اصلی‌ترین اهداف در طراحی مجتمع "سالیس" هم کاهش اثرات زیست‌محیطی بنا از طریق کاهش مصرف انرژی و آب، به حداقل رساندن تولید زباله، مدیریت آب باران و طوفان‌ها، و ترویج تنوع زیستی بوده است. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

نزدیکی به اقیانوس و شرایط حساس آب‌و‌هوایی منجر به ابداعات جالبی در زمینه مصرف آب شده، به این ترتیب که با استفاده از یک سیستم چرخه‌ی آب یکپارچه، آب مصرفی ساختمان بازیافت شده و برای استفاده‌ی مجدد به آپارتمان‌ها و همین‌طور پارک‌ها و زمین‌های گلف اطراف فرستاده می‌شود. کلیه‌ی آب‌های ناشی از بارش‌ها در مجموعه‌ای از تانکرها و آبگیرهای مجهز به بیوفیلترها تصفیه می‌شود.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

جهت‌گیری و نسبت‌های خطی طراحی مجتمع نیز میزان گرمایش و سرمایش طبیعی ساختمان را به حداکثر رسانده و در نتیجه انرژی کمتری برای گرم یا خنک کردن ساختمان مصرف می‌شود.

ذخیره عکس
معماری مجتمع مسکونی

نظر خود‌را در خصوص معماری این مجتمع مسکونی با طراگاه در میان بگذارید.


بازدید : 150,810 بار

06 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هامجتمعمجتمع مسکونیمعمارینماطراحیتراسبالکنفولادمنحنیمناطق ساحلیانرژیآپارتماناسترالیاsolisprojects

مطالب محبوب »

Sunday , 28 May , 09:16