طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

ایزدیار اهیعباس اقسامیتینا شاه محمدیسحرناز سلیمانی پاکابتکار توسعه کاوش (ابتکار آریایی)محمد مرتجیطاها رضاییمحمد داوریویدا لطفیفرهاد علیزاده افشارحمید نادریfinnwood
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

عجایب ده‌گانه معماری در خاورمیانه

خاورمیانه مهد تمدن باستان

بازدید : 17,454 بار

08 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

در دنیای امروز خاورمیانه با منابع عظیم نفتی خود شناخته شده و متاسفانه ابعاد دیگر این منطقه جغرافیایی ناشناخته مانده اما از آن‌جا که در روزگاران گذشته مهد تمدن و فرهنگ باستان بوده، به لحاظ معماری دارای شهرها و آثاری ارزشمند بوده که در این مبحث به عجایب ده‌گانه آن در معماری پرداخته می‌شود. پس با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس
معماری در خاورمیانه

یکی از  آثار قابل توجه در خاورمیانه "بیت‌المقدس" و "مسجد‌ الاقصی" بوده که در بین ادیان مختلف اسلام،‌ مسیحیت و یهود از بسیاری برخوردار است.  البته علاوه‌بر مسجدالاقصی،‌ بناها و اماکن مقدس دیگری نیز در بیت‌المقدس وجود دارند که "مسجد قبه‌الصخره" مربوط به قرن هفتم نیز دارای اهمیت بسیاری است.
بنای بعدی "تخت جمشید" است که زمان ساخت آن به قرن ششم پیش از میلاد برمی‌گردد، در ۷۰ کیلومتری شهر شیراز، پایتخت امپراتوری عظیم هخامنشی، قرار دارد. تخت جمشید مجموعه‌ای مشتمل بر کاخ‌هایی مجلل بود که به دستور داریوش کبیر، پادشاه نخستین امپراتوری ایران، بنا شد و امروز پس از گذشت قرن‌ها و به‌رغم به آتش کشیده شدن به دست لشکریان اسکندر مقدونی، هنوز هم می‌توان نشانه‌هایی از شکوه گذشته آن را از ورای ستون‌ها، بناها و همچنین نماهای سنگی‌اش مشاهده کرد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

"شهر بعلبک" که "شهر خورشید" نیز نامیده می‌شود، در دره حاصل‌خیز "بک"ی لبنان قرار دارد. این شهر از نظر بزرگی رقیب روم باستان بوده، شهری زیارتی و محل اجتماع زائران از سراسر امپراتوری روم برای عبادت خدایان به‌شمار می‌رفته است. امروزه بعلبک به یک مرکز فرهنگی ویژه در لبنان تبدیل شده است.

"کارناک" که در نزدیکی "الاقصر" قرار دارد از بزرگ‌ترین مجموعه‌ معابد مذهبی مصر باستان بوده و از صومعه‌ها، کوشک‌ها،‌ ستون‌ها و راهروهای متعددی برخوردار است. علاوه‌بر آن، "معبد بزرگ آمون" نیز در این مکان قرار دارد. گفتنی است نام باستانی این شهر "ایپت ایسوت" یا "مقدس‌ترین اماکن" بوده و کارناک نام جدید آن است.
"قلعه‌الحصن" یا "قلعه شوالیه‌ها" در سوریه  که در قرن یازدهم میلادی بنا شده و قلعه جنگجویان جنگ‌های صلیبی به‌شمار می‌رفته، اول‌بار سکونت‌گاه کردها بوده و به همین سبب نام دیگر آن‌"حصن الاکراد" یا "قلعه کرده" است. این بنا تا سال ۱۲۷۰ پس از آن که به تصرف جنگ‌جویان صلیبی در آمد چندین ‌مرتبه بازسازی شد و اکنون نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

"شهر شیبام" در یمن در قرن شانزدهم میلادی بنا شده و به دلیل معماری خاص و زیبایش از شهرت بسیاری نیز برخوردار است، به‌واسطه‌ی سازه‌های برج‌مانندی که در آن ساخته شده، "منهتن صحرا" نام گرفته است. این شهر محل مناسبی برای توقف کاروان‌های مهم و تجاری در دوران گذشته بود و راه مواصلاتی به مناطق جنوبی شبه‌جزیره عربستان محسوب می‌شد.

"مدائن صالح" که قدمت آن به پیش از ظهور اسلام می‌رسد، نخستین منطقه باستانی عربستان است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. اکثر ویرانه‌هایی که در این شهر تاریخی بر جای مانده، نشانه‌های اسرارآمیز تمدن "الانباط" است؛ تمدنی که تا هزار سال پیش در این سرزمین وجود داشت. 
"شهر تروا" در ترکیه از معروف‌ترین مناطق باستانی جهان است و قدمت سکونت در آن به "عصر برنز" باز می‌گردد. شهر تروا در قرن‌های سیزدهم و دوازدهم پیش از میلاد از سوی جنگ‌جویان اسپارتان و اخاییه یونان باستان مورد حملات متعددی قرار گرفت و نبرد مشهور تروا نیز در آن رخ داد.

 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

"فینیقی‌ها"، شهر "کارتاژ" را در قرن نهم پیش‌از میلاد در خلیج تونس بنا کردند. این شهر در سال ۱۴۶ پیش‌از میلاد و در جنگ‌های سه‌گانه روم با قرطاجنی‌ها ویران شد اما شهر جدید کارتاژ پس از گذشت قرن‌ها، روی ویرانه‌های شهر نخست و با تبعیت از معماری رومی بار دیگر بنا شد.

"شهر بابل"، مرکز بین‌النهرین باستان، به‌واسطه‌ی باغ‌های معلق خود که از عجایب دنیای باستان است، شهرتی فراوان یافته است. این شهر در زمان حکومت "نبوچادنزار دوم" شکوه و عظمت فراوانی داشت و امروز، ویرانه‌های آن در ۸۵ کیلومتری بغداد به چشم می‌خورد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

نظرات خود را با طراگاه در میان گذارید.


بازدید : 17,454 بار

08 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاعجایب ده‌گانه معماریخاور‌میانهبیت‌المقدستخت‌جمشیدبابلکارتاژتونسبغدادشیرازترواعربستانسوریهیمنلبنانمعماری

مطالب محبوب »

Sunday , 28 May , 09:17