طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

نادیا خوشخویسهیل براکعلیرضا شریفانمهدی علیزادهShaqayeq Abaszadeقالیکده iran carpethosein baharestaniمصطفی اذریboshra javaheriعلیرضا شرافتیساغر صادقیمازیار فخرقاسمی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

طراحی مسجدی چشم‌نواز با سنگ‌های سیاه و سفید

ترکیب سنگ‌های مرمر سیاه و سفید، جلوه‌ی خاصی به یکی از مساجد زیبای دبی بخشیده است

بازدید : 73,728 بار

توسط : سجاد اسدی
24 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

گروه معماری " عبده" (IBDA) اخیرا مسجدی در شهر دبی طراحی کرده، که برای ساخت بنا از ترکیب سنگ‌های مرمر سیاه و سفید بهره‌گیری شده است. طاق‌های قوسی که در سردر مسجد قرار دارند از سنگ سیاه بوده و نمازگزاران را به حیاط داخلی هدایت می‌کنند. این حیاط از سنگ مرمر سفید و درخشان ساخته شده و دارای یک مناره‌ی منحصربه‌فرد نیز می‌باشد. این مسجد علاوه بر این که در طی روز به خاطر ترکیب رنگ‌های سیاه و سفید چشم‌نوازی می‌‌کند، شب‌ها نیز به خاطر نورپردازی زیبا جلوه‌ی خاصی به خود می‌گیرد. برای دیدن گوشه و کنار این مسجد زیبا با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس
طراحی مسجدی با سنگ‌های سیاه و سفید

این مسجد در یکی از شهرهای بیابانی امارات متحده‌ی عربی ساخته شده و برای ساخت دیوارهای خارجی مسجد از سنگ سیاه عربستانی استفاده شده است. هدف از این کار این بوده که فضای بیرونی مسجد با محیط بیابانی اطراف خود هم‌خوانی داشته باشد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

دیوارهای گلی این مسجد که از خاک سرخ هستند، با گنبد سفید و درخشان مسجد و هم‌چنین با کف سفید و مرمرین آن در تضاد است و طبق گفته‌ی طراحان، هدف از ترکیب این رنگ‌ها دوری از "عناصر ناملایم دنیای مادی" عنوان شده است. این مسجد نمادی از فضای ساده‌ی خانه‌ی پیامبر اسلام، که به‌عنوان اولین مسجد تاریخ نیز از آن یاد می‌کنند. ایده‌ی اصلی در ساخت این مسجد این بوده، که با طراحی یک فضای چندمنظوره بتوانند علاوه بر ساخت محلی برای عبادت و نمازخواندن، مکانی هم برای اجتماعات عمومی مردم ایجاد نمایند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

حیاط زیبای مسجد مسیری، که نمازگزاران می‌توانند وارد شبستان اصلی شوند و خود این حیاط نیز می‌تواند در نمازهای جمعه، شب‌های ماه رمضان و عیدهای اسلامی که جمعیت زیادی به مسجد می‌آیند، پذیرای آن‌ها باشد. یک ردیف از درختان به همراه مناره‌ی مسجد از دیوارهای حیاط سر بیرون آورده‌اند و برای ایجاد نقش‌و‌نگار بر روی مناره نیز از طرح‌هایی شبیه به خاتم‌کاری استفاده شده است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

برای ورود و خروج به این مسجد از دو نوع درب استفاده شده است: درب‌های شیشه‌ای که نمازگزاران را به درون مسجد هدایت می‌کنند و درب‌های چوبی که رو به خیابان، دستشویی و یا ناهارخوری باز می‌شوند. این درب‌ها علاوه‌بر اینکه باعث تسهیل در ورود و خروج نمازگزاران می‌شوند، باعث به گردش در آمدن هوا در فضای داخلی مسجد نیز می‌شوند. وجود مسجد در یک چنین محیط بیابانی، نمادی است از پناهگاه امن برای عموم مردم. نوع طراحی طاق‌ها، صحن و حرم مسجد به‌گونه‌ای بوده که نمازگزارن را از محیط شلوغ و پر سروصدای خیابان دور کرده و فضایی آرام و دلنشین برای آن‌ها ایجاد نموده است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

در یکی از گوشه‌های مسجد، یک ورودی جداگانه برای ورود بانوان در نظر گرفته شده است که آن‌ها مستقیما به فضای بالایی صحن اصلی هدایت می‌کند. پنجره‌های متعددی بر روی سقف مسجد وجود دارند که نور را به هر دو صحن بالایی و پایینی هدایت می‌کنند. وجود نور خورشید در فضای داخلی مسجد علاوه بر زیبایی، تعیین کننده‌ی وقت و هنگام نمازهای یومیه نیز می‌باشد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

 نظرات خود را در مورد طرح‌های معماری اسلامی با طراگاه درمیان بگذارید.


بازدید : 73,728 بار

توسط : سجاد اسدی
24 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Saturday , 27 May , 10:40