طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

محمد مهدی فخیمیhosein baharestaniایمان رجبیانسمیه ابراهیمیسینا علیزادهرزیتا فتاحیمهدی مصلحیمهدی علیرضاییمیلاد نصرالهیشرکت بازرگانی رنگین کاج پارس(Foresco _ فارسکو)محمد غفاریهومن بالازاده
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

طراحی خرده اقلیم ها

ایجاد یک آب و هوای متفاوت درامارات متحده عربی

بازدید : 15,763 بار

19 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

طراحی فضاهایی که اقلیم متفاوتی با محیط اطراف خود دارند، در جایی مثل دبی از اهمیت بالایی برخوردار است، اما خلق این جزیره های اقلیمی چه رابطه ای با معماری پایدار دارد. مارک نواک ((Mark Novak  متخصص برنامه ریزی و ساخت و  ساز در یکی از این پروژه ها به این سوال پاسخ می دهد. با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس

 

خرده اقلیم به مناطقی اطلاق میشود که منطقه ی بزرگتری با ویژگی های خاص اقلیمی آن را احاطه کرده است. مارک نواک میگوید :« طراحی خوب خرده اقلیم های شهری، ترکیبی از طراحی ساختمان و فضای باز در بین این ساختمانها است. ما میخواهیم مکانهای راحتی بسازیم که مردم بتوانند در بیرون از خانه فعالیتهای سالم و تعامل اجتماعی داشته باشند.» در حال حاضر بافت تاریخی امارات بزرگترین میکرو اقلیم در این منطقه است. به لطف چمن فراوان و درختانی که با چگالی بالاتر، در مناطق مختلف  یافت و تکثیر شده اند.»

ذخیره عکس

او میگوید :« آنها به افزایش رطوبت کمک میکنند که دارای اثر خنک کنندگی است.  اگر شما در یک عصر تابستانی که هوا بسیار گرم و خشک است به اینجا بیایید ، در هنگام پیاده روی در این منطقه میتوانید تفاوت چند درجه ای را احساس کنید.» اگرچه میکرواقلیم های بزرگ آشکار هستند همچنین میتوانند نسبتا جمع و جور باشند. برای مثال شهر توسان ( Tucson ) در صحرای سونورا ( Sonoran Desert )، یک میکرو اقلیم است که تفاوت ملموسی با محیط خارج از خود دارد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

نواک میگوید :« ما خواهان درختان و چشم اندازی هستیم که میتوانند در شرایط طبیعی رشد کنند و به همین دلیل آب ذخیره شده بیشتری داریم و چشم اندازهای جدید در این منطقه ی خاص و انواعی از گیاهانی که در منطقه تاریخی وجود دارند مصرف آب بیشتری دارند.» اگر ما ساختمانهای بسیار با توده هایی بسیار که ایجاد حرارت میکنند داشته باشیم، اثر جزیره گرم شهری ( urban heat island ) به وجود خواهد آمد. ما میتوانیم با طراحی دقیق و حساب شده، یک محیط زیست خرده اقلیمی سالم و پایداری داشته باشیم. توسعه سالم و پایدار خرده اقلیم همچنین به معنای توجه به استفاده از آب نیز هست.نواک میگوید :" آنها نزدیک ساختمان قرار داده شده اند که از اثر گرمایش ساختمانها بهره مند شوند. ما تعداد زیادی از درختان منحصر به فرد از مکزیک و آمریکای مرکزی که در هیچ جای دیگری پیدا نخواهید کرد داریم." انواع درختان نیمه گرمسیری در سمت جنوبی کتابخانه اصلی کاشته شده اند.

ذخیره عکس

اگرچه میکرواقلیم های بزرگ آشکار هستند همچنین میتوانند نسبتا جمع و جور باشند. برای مثال شهر توسان ( Tucson ) در صحرای سونورا ( Sonoran Desert )، یک میکرو اقلیم است که تفاوت ملموسی با محیط خارج از خود دارد. ساختمان جدید ENR2  نیز می تواند یک مثال موفق از خرده اقلیم ها باشد. ساختمان ENR2 حیاط مسقف با گیاهان زیادی دارد که باعث تصفیه ی هوای ساختمان است هنگامی که هوای سرد از فضای داخلی به حیاط دمیده میشود آن را خیلی خنک میکند. این ترکیبی از تاثیر طبیعی و مکانیکی میکرواقلیم است.با توجه به گفته ی نواک، این منطقه دارای دو نوع عمده از میکرو اقلیم است: فضاهای باز و عمومی از میکرو اقلیم که هوای اطراف را خنک میکند از سوی دیگر ساختمان های بتنی و آجری که یک میکرو اقلیم گرمترتولید میکند و به درختان اجازه رشد در اینجا را میدهد، آن میزان رشد که درمناطقی از قبیل توسان و یا در بیابان های اطراف آن ممکن نیست.

نظر شما در مورد خرده اقلیم ها چیست؟ از تجربه ی خود در این باره با طراگاه صحبت کنید.

ذخیره عکس
ایجاد یک آب و هوای متفاوت درامارات متحده عربی

بازدید : 15,763 بار

19 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

روشنایی با اریگامی

روشنایی با اریگامی

4,312,043 بازدید
گوشه ای برای کودکان

گوشه ای برای کودکان

36,653 بازدید
دفتر کار خانگی

دفتر کار خانگی

9,567 بازدید
دکوراسیون عیدانه

دکوراسیون عیدانه

10,167 بازدید

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Wednesday , 28 June , 23:48