طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

اکوآرکسمیه ابراهیمیfinnwoodشرکت رویا طرح داخلیتینا شاه محمدیویستابست vista bestویدا لطفیسپیده بهروزیبیژن شجاعینگار سریع الاطلاقzahra sadeghiشرکت رویا طرح داخلی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

آیندگان می‌توانند هنر را از بی‌هنران بیاموزند

چگونه هنر معماری به ضد خودش بدل می‌شود

بازدید : 31,092 بار

31 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

از بادهای خانگی تهران که همیشه به بهانه‌ی آلودگی هوا در کنجی از پارک و یا هرگونه فضای سبزی در خواب و بیداری به سر می‌برند، درباره‌ی منطقه‌ای در تهران شنیده بودم که می‌گفتند تفرجگاه خوبی است و همه چیز در این منطقه که نامش اراضی عباس‌آباد است بسیار زیبا و چشم‌نواز و دل‌انگیز است‌. با طراگاه همراه شوید.

ذخیره عکس
معماری معاصر

و من باد صبا، که لحظه‌ای آرامش ندارم به سمت این منطقه شتافتم، به امید دیدن فضایی در نهایت زیبایی توسط انسان معاصر و البته همین نکته برای من جای شگفتی بسیار داشت. هنگام عصر بود‌. با شتاب آمدم تا به این منطقه رسیدم‌. در ابتدا زیبایی‌اش جلب توجه می‌کرد و فضاهای مختلف و وسعت بسیار این اراضی باعث شد که من قدری جولان داده و در تمام فضاهای موجود و معماری معاصر بناهای آن به گردش پرداختم‌. پرچمی بر فراز منطقه دیدم که ارتفاع بسیاری داشت به آن سمت شتافتم و پرچم را به رقص درآوردم و چه زیبا با من به رقص آمده بود. در آن بلندی توانستم تمام منطقه را ببینم و ناگهان از آن‌چه دیدم دچار شوک ‌وحشتناکی شدم. 

ذخیره عکس
معماری معاصر

و اما حضور چند بنا مانند وصله‌ای ناجور معماری این منطقه را مخدوش کرده و با همه تلاش خود نتوانسته‌اند، خود را در دل این مجموعه جای دهند. ساختمان بانک سپه با شکل و فرم انتزاعی خود که اگر هر جایی غیر از اینجا بود، می‌توانست از معماری‌های مدرن و جالب محسوب شود. اما در این مکان که به هیچ وجه از جنس آن نیست، همه زیبایی خود را از دست داده و تبدیل به موجودی اضافه و سربار شده و یا ساختمان راه آهن و هم‌چنین بنیاد جانبازان و بانک مرکزی برگی دیگر از تاریخ سیاه معماری مدرن انسان امروز است، که در نهایت بی‌سلیقگی و اوج فرصت طلبی نمی‌تواند برگی پر افتخار در تاریخ را به نام خود رقم زند‌.

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

 انسان امروزی تیشه به ریشه تاریخ و زیبایی زده و تا توانسته فضاهای سنتی و طبیعت سبز را نابود کرده و با معماری قوطی کبریتی خود همه جا را تبدیل به فضای قابل فروش کرده و چهره‌ی شهرها را مخدوش کرده است. افسوس که این منطقه می‌توانست باعث افتخار شود، اما سرافکندگی با خود به همراه دارد و با خود می‌گفتم کاش به همان شنیده‌ها بسنده می‌کردم و فضای خیالی خود را می‌ساختم و در خیال با آن زندگی می‌کردم. عدم تناسب و ناهمگونی در محیط، تصویری زشت و بد ترکیب ساخته و زیبایی در جزئیات نیز به هیچ وجه نجات دهنده نیست. گذشتگان با میراثی که برای ما به‌جای گذاشتند سلایق زیبا و زیبایی‌شناسی حاصل از آن معماری‌ها  کمترین بهره آن بود و ما برای آیندگان اوج بی‌سلیقگی را به‌جا می‌گذاریم. آیندگان با اندکی هوش می‌توانند با فرمول لقمان، زیباشناسی و خوش‌سلیقگی را با دیدن معماری امروز ما‌ بدست آورند و هنر را از بی‌هنران فرا گیرند.

ذخیره عکس
معماری معاصر

نظرات خود را با طراگاه در میان گذارید.

 

  ;hkhg


بازدید : 31,092 بار

31 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 2 )

عباس اقسامی
البته تاریخ و آیندگان در مورد ماو معماری ما قضاوت خواهند کرد هانطور که ما امروز درباره گذشتگان قضاوت می کنیم.و همینطور که ما با تحسین آثار گذشته رو نگاه میکنیم خب باید کاری کنیم که بعد از ما هم همین اتفاق بیفته اما با سهل انگاری و نگاه کوتاه مدت و سودجویانه تمام زحمات هنرمندان به باد میره ...و در ضمن تاریخ فراموشکار نیست
11 ماه پیش
امیر
عالی بود، نگاهی هنری و معماری وار به چهره های خدشه دار امروز تحت سلطه ی بی هنران ابن برهه از تاریخ...
11 ماه پیش

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هااراضی عباس آبادبوستان آب و آتشبوستان بنادرباغ گلمعماریهنرمعاصرمدرنتاریخموزهفلسفهکتاب

مطالب محبوب »

Wednesday , 28 June , 23:40