طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

جواد خداییاکبر تقی زادهشروین حسینیامير احمدي نيامازیار فخرقاسمیوحید حمزه پورsina kamali tabriziنازنین سادات ملکوتیابتکار توسعه کاوش (ابتکار آریایی)Shaqayeq Abaszadeمنصور اجلیامیرحسین صرامی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

باغ ایرانی

مرگ باغ ها در تهران

بازدید : 38,266 بار

03 مهر 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

هر شهروندی در تهران جدای از بنایی که در آن زندگی می کند نیاز به فضایی مناسب و متناسب به عنوان فضای خالی یا تنفسی نیازمند است در غیر این صورت زندگی همواره با خستگی و کسلی شدیدی همراه است .یکی از فضاهایی که مردم می توانند در آنجا نفسی عمیق بکشند و تا اندازه ای اکسیژن  به ریه های خود وارد کنند باغ ایرانی است.

ذخیره عکس

یکی از محلات قدیمی تهران که همچنان تا به امروز توانسته بخش زیادی از  بافت قدیم خد را  حفظ نماید وهمچنان  بخشی از فضاهای سبز خود را نگه داشته ده ونک است . اگر سری به ده ونک زده باشید احتمالا باغی زیبا را در آنجا مشاهده کرده اید. در ده ونک  فضایی بسیار زیبا و دلچسب و سرشار از اکسیژن به نام باغ ایرانی به عنوان  محلی توریستی و زیبا ایجاد شده تا مردم بتوانند بخشی از زمان خود را در این باغ  گذرانده و از فضای سبز آن لذت ببرند.

ذخیره عکس

در این فضای دلچسب با ایجاد خانه باغهای قدیمی که مورد بازسازی قرار گرفته محلی باصفا برای گردش و تفریح شهروندان ایجاد شده و نوع معماری این باغ ،  معماری سنتی بوده که برای کسانی که  اهل  آرامش  هستند مکانی بسیار جذاب می تواند باشد.

ذخیره عکس

مساحت باغ حدود 5/2 هکتار است و انواع درختان و گلهای زیبا و خوشبو لذت باغ را دوچندان کرده ، در ضمن کوشک مرکزی شامل رستوران و چایخانه محل دنجی برای رسیدن به آرامش است . همچنین با در نظر گرفتن کتابخانه ای عمومی در باغ به فعالیت فرهنگی نیز اندیشیده شده است.علاوه بر این باغ راههای چنارستان و سروستان و نظرگاه که شامل آبنماهایی بوده بر زیبایی باغ افزوده است. در باغ ایرانی هم برای کودکان و هم بزرگسالان زمین بازی در نظر گرفته شده و در قسمتی از باغ نیز سویس بهداشتی و نمازخانه ایجاد شده است.

ذخیره عکس

اما نکته اصلی در اینجاست که بوستان باغ ایرانی ، یک باغ قدیمی است که عناصر معماری آن بازسازی شده و فضای سبز آن نیز براساس الگوی باغ‌های پر از درخت و گل ایرانی  طراحی شده است . و افسوس که  تا یکی یا دو دهه اخیر از این نمونه باغهای قدیمی در سرتاسر شهر تهران و مناطق آن بسیار بود و بتدریج با صدور مجوزهای غیر کارشناسی و منفعت طلبانه اکثر باغها تغییر کاربری داده و درختان نابود شد و بجای آنها برجهایی مانند قارچ شروع به روییدن کرد وبسیاری از  باغهای زیبایی که در مناطق مختلف تهران از جمله تجریش ، باغ فیض و... وجود داشتند با تغییر کاربری به برج ها و مجتمع های مسکونی خارج از ظرفیت محل مربوطه ایجاد شد و متاسفانه حتی در این ساخت و سازها کوچکترین توجهی به فضای خالی و تنفسی و یا فضای سبز مورد نیاز هر بنا نشده ودر بسیاری از این بناها تا حد امکان از مساحت زمین استفاده شده و حتی هیچگونه حریمی برای این بناها در نظر گرفته نشده است. حتی در برخی موارد خیابان و کوچه نیز که روزی متناسب با چندین ساختمان یک یا دو طبقه ایجاد شده امروز با توجه به افزایش پنجاه برابری تعداد ساکنین  ، تغییری در ابعاد آن دیده نمی شود و خدا میداند که مسئولین مرتبط با شهرسازی فردا به نسل جوان و همچنین به وجدان خود چه پاسخی خواهند داد.

ذخیره عکس

نظرات خود را با طراگاه در میان گذارید.


بازدید : 38,266 بار

03 مهر 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هامعماری سنتیده ونکمحلات قدیمی تهرانباغ ایرانیکوشکچنارستانسروستانشهرسازی

مطالب محبوب »

Sunday , 28 May , 23:02