طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

فرزاد دلیری farzaddaliriعلیرضا شرافتیمحمد غفارینیلپر info@nilper.irناهیده تقویروزبه عالمیانامین قشقاییشرکت رویا طرح داخلیboshra javaheriفرهاد علیزاده افشارشرکت رویا طرح داخلیسپهر دانش
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

اکوسیستم های شهری و طراحی

چگونه باید برای ایجاد اکوسیستم های شهری، شهر ها را طراحی کنیم

بازدید : 7,921 بار

14 دي 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

شهر ملبورن برنده ی جایزه الیا ویک ( 2014  AILA Vic Awards) ، در رابطه با شهر های سبز 2015 گردید. طراگاه نگاهی دارد به تاریخچه و مفهوم شهر سبز.

ذخیره عکس
اکوسیستم های شهری و طراحی

در 1839، متخصص بهداشت عمومی جی اف مورای ( J F Murray )  مقاله ی خود با  عنوان شش های لندن را در مجله بلک وود ادینبورگ منتشر کرد. مورای به بررسی مزیت های لندن به عنوان منبع هوای تازه، سلامت و حیات که به شهر، حیات دوباره می بخشد پرداخت. زندگی در شهر ها، مزیت های زیادی را از حیث اشتغال، آموزش، بهداشت، درمان و ارتباطات اجتماعی ارائه می کند. با این حال زندگی در شهر با چالش هایی همراه است به خصوص این که محیط های شهری می توانند بر سلامت فیزیکی  روحی تاثیر بگذارند، زیرا آن ها  پر سر و صدا، آلوده، شلوغ و گرم هستند.بوم شاسان روز به روز توجه خود را به مناطق شهری بیشتر  می کنند تا راه حل هایی برای این مسائل پیدا کنند. بدین ترتیب می توان دریافت که چگونه شهر ها را می توان طراحی کرد که همه مزیت ها را داشته باشند و معایب زندگی شهری را کاهش داد.

ذخیره عکس
اکوسیستم های شهری و طراحی

خدمات عمومی

بوم شناسان شهری  می خواهند به این سوال پاسخ دهند که چگونه می توان خدمات اکوسیستم را برای کار و زندگی در شهر بهبود بخشید. این مسئله مبرهن است که اکوسیستم ها از جمله اکوسیستم های شهری نظیر پارک ها، مناطق حفاظت شده و آبراهه ها خدمات ضروری برای افراد ارائه می کنند. تنظیم دما، تصفیه هوا، کاهش سر و صدا، رفاه انسان، ذخیره ی کربن، تصفیه ی آب، تولید کشاورزی، گرده افشانی، و کنترل آفات از نمونه خدماتی هستند که اکوسیستم شهری ارائه می کند.البته، علاوه بر این خدمات، یک سری معایب نظیر دمای بالا و آلودگی صوتی وجود دارد که  مربوط به فضاهای باز می شود. برای مثال برخی از افراد به این نتیجه رسیدند که هم خوانی بامدادی پرنده ها در  بهار بر الگوی خواب انسان ها اثر دارد و یا این که وقتی که گرده افشانی زیاد می شود تب یونجه بالا می رود، اما امروزه به دلیل افزایش آگاهی از اکوسیستم و خدمات آن ها موجب شده است تا بوم شناسان به یک سوال اصلی در طراحی شهری توجه کنند: آیا شهر ها را باید طوری طراحی کرد که بافت شهری فشرده همراه با تداوم  فضاهای باز و بزرگ ایجاد شود؟ و یا فضاهای سبز فشرده در سرتاسر شهر می تواند پراکنده شوند؟

 

ذخیره عکس

مطالعه اخیر توسط محققان دانشگاه اگزتر(Exeter) وهوکایدو(Hokkaido University ) ژاپن نشان داده است که اشتراک زمین موثرترین روش برای حفظ خدمات اکوسیستم است. با این حال آنها پی بردند که که درجاتی از اشتراک زمین مهم است به خصوص وقتی  خدمات اکوسیستم برای رفاه  نیاز باشد.نزدیکی به فضاهای شهری با کیفیت بالا می تواند مزایای بهداشتی وسلامتی بزرگ و خدمات اکوسیستم فرهنگی نظیر تفریحگاه،معنوی و مذهبی، آموزش، میراث فرهنگی،الهام بخشی، اجتماعات وتنوع فرهنگی ارائه کند. درصورتی که شهر،این خدمات را ارائه دهد،باید طوری طراحی شود که افراد سریعاً به فضای سبز به صورت بخشی از فعالیت های روزانه دسترسی  پیدا کنند.محققان به این نتیجه رسیده اند که بهترین روش  برای اطمینان از توزیع بهینه ی توسعه و فضای سبز، روش سیاست بالا به پایین است. تغییر طراحی شهر موضوع آسانی نیست ولی قابل انجام است.

اشتراک گذاری یا صرفه جویی؟

در سال 1809،(جان ناش) بر روی پارک رجنت در لندن کار کرد وآثار او هنوز نیز قابل مشاهده است. در 1858، فردردیخ الکمستد ( Frederick Olmsted ) در رقابت برای طراحی پارک مرکزی در مرکز نیویورک برنده شد. و در 1870 میلادی، بارون هاسمن ( Baron Haussmann ) که مسئول باز طراحی پاریس بود، به  بویس دی بلانگ برای ساخت کمر بند ایمنی شهر رفت.این ها همگی نمونه های کاملی از صرفه جویی در زمین می باشند و لازم به ذکر است که این فضاهای سبز زمانی ایجاد شدند که   شهر ها تحت فرایند بازطراحی قرار داشتند.

ذخیره عکس

 نمونه ی جدید تر از صرفه جویی زمین، فرودگاه تمپلوف 300 هکتاری در برلین است. این محل به عنوان  یک فضای سبز در 2014 در نظر گرفته شده است. البته همه شهر ها زمین کافی برای این منظور ندارند. در شهر های پر جمعیت و متراکم  نظیر هنگ کنگ، فرصت ایجاد فضاهای سبز بزرگ وجود ندارد. برلین یک استثنا است بسیاری از شهر ها چاره ای برای پارک سازی ندارند و در بیشتر موارد امکان ترکیب پارک های کوچک و باغچه ها به یک فضای سبز بزرگ وجود ندارد. این موضوع به تاریخچه شهر و جغرافیای آن بستگی دارد و  صرفه جویی و ترکیب زمین برای همه جا مناسب نیست. ابنزر هاوارد( Ebenezer Howard )، اولین نظریه پرداز و طراح شهری مدرن، این مسئله را زمانی عنوان کرد که جنبش شهر باغچه ای را در 1898 راه اندازی کرد. 

 هدف او وارد کردن مزایای طبیعت به شهر ها با معرفی مناطق سبز فشرده و پارک های کوچک در شهر ها بود. اولین نمونه ها از اشتراک زمین سازمان دهی شده ی او را می توان در شهر های لتچورث و ولوین ( Letchworth and Welwyn ) انگلیس مشاهده کرد. از این روی وقتی از خودمان بپرسیم که کدام روش بهترین است، هیچ گونه پاسخ ساده ای وجود نخواهد داشت. این که آیا اشتراک و یا ترکیب وصرفه جویی موفق می شود بستگی به یک سری عوامل، نظیر شیب زمین و پیشرفت های موجود دارد. ولی شکی نیست که این شهر ها از  خدمات ارائه شده توسط اکوسیستم های شهری سود می برند و هر دو اشتراک و ترکیب زمین از ابزار های ارائه ی این مزایا می باشند.

ذخیره عکس
اکوسیستم های شهری و طراحی

ما تنها کشوری نیستیم که در بخش نسبتا خشک زمین واقع شده است، اما بیشتر شهرهای ایران از فقر فضای سبز رنج می برند، شاید بازیابی مفهوم شهر در دنیای امروز راه حلی برای سبزتر شدن شهرهای ما فراهم آورد. این بحث را با طراگاه ادامه دهید.


بازدید : 7,921 بار

14 دي 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Saturday , 24 June , 11:41